• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza odwołana

O jeden las za daleko

Tematem kwietniowego spotkania z cyklu Non-fiction jest natura traktowana jako dobro wspólne. O ruchu ekologicznym, strategiach i scenariuszach zaangażowania w ochronę przyrody porozmawiają Marta Jagusztyn-Krynicka, współzałożycielka inicjatywy Lasy i Obywatele oraz Przemysław Czapliński, historyk, tłumacz i autor książek o tematyce ekologicznej. Dyskusję poprowadzi Joanna Wiśniowska. Wydarzenie odbędzie się 27 kwietnia o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej i będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

"Nadzieja żyje nisko, tuż przy ziemi, i otacza ramieniem tych, którzy wyruszają co dnia, by walczyć w obronie swych lasów, gór i rzek, bo wiedzą, że lasy, góry i rzeki są tym, co ich chroni" - pisała Naomi Klein w książce "To zmienia wszystko".

Walki ekologiczne są w istocie walkami o samostanowienie lokalnych wspólnot w kwestii kontroli nad zasobami najistotniejszymi dla ich przetrwania: czystą wodą, lasami, powietrzem i glebą. Razem z naszymi gośćmi postaramy się nakreślić projekty możliwych zmian na różnych poziomach: prawnym, społecznym, ekonomicznym. Przyjrzymy się przejawom funkcjonowania ruchu ekologicznego, który wykorzystuje potencjał gniewu i buntu, ale też nadziei, by móc wspólnie dbać o środowisko naturalne w obecnych warunkach politycznych. Przy okazji przyjrzymy się temu jak lokalne punkty oporu faktycznie powstrzymują dokonywanie szkód wobec społeczności świata i klimatu. Spróbujemy stworzyć strategie i scenariusze zaangażowania dostępne dla osób pragnących włączyć się w działalność aktywistyczną na rzecz klimatu i lokalnego dziedzictwa ekologicznego.



O jeden las za daleko. Nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce
27 kwietnia, godz. 18.00, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Rozmowa tłumaczona będzie na Polski Język Migowy.
----
Marta Jagusztyn-Krynicka - współzałożycielka inicjatywy Lasy i Obywatele, dokumentującej, badającej i wspierającej grupy obywatelskie, które angażują się w sprawy lasu. Badaczka, konsultantka międzynarodowych agencji rozwojowych. Pracowała m.in. w Azji Południowo-wschodniej, Chinach, Namibii i Ukrainie.

Przemysław Czapliński
- pracownik UAM, profesor zwyczajny, historyk literatury XX i XXI wieku, tłumacz; współtwórca Centrum Humanistyki Otwartej zajmującego się związkami między prawem i literaturą. Ostatnio opublikował: Poruszona mapa (2016), Literatura i jej natury. Przewodnik ekokrytyczny dla nauczycieli i uczniów szkół średnich (współautorzy: Joanna B. Bednarek, Dawid Gostyński, 2017). Redaktor tomów zbiorowych - m. in.: Moc truchleje. Wielogłos o polskim katolicyzmie (2018), O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce (współredaktorzy: J.B. Bednarek, D. Gostyński; 2019), Tożsamość po pogromie. Świadectwa i interpretacje Marca '68 (wespół z Aliną Molisak, 2019); To wróci. Przeszłość i przyszłość pandemii (współred. J.B. Bednarek, 2022).

Joanna Wiśniowska - dziennikarka związana z Gazetą Wyborczą i Wysokimi Obcasami, publikowała m.in. w Tygodniku Powszechnym i Krytyce Politycznej. Specjalizuje się w tematach związanych z kobietami w sporcie oraz klimatem i środowiskiem.

Opinie

Sprawdź się

Jak powstała Opera Leśna według sopockiej legendy?