• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nielegalne wyścigi samochodowe, podpalenie i tajemnicze ćmy

Magdalena Raczek
12 lutego 2024, godz. 10:00 
Opinie (22)
Gdański pisarz Piotr Borlik wraca na ulice Trójmiasta w swoim nowym kryminale pt. "Drudzy". Gdański pisarz Piotr Borlik wraca na ulice Trójmiasta w swoim nowym kryminale pt. "Drudzy".

Zapomniani, niechciani, śmiertelnie niebezpieczni - tak brzmią hasła z okładki książki. A co w jej środku? Nielegalne wyścigi samochodowe, tajemniczy motocyklista-podpalacz, zagadkowa symbolika motyli, a także świat samochodów, mechaników i policjantów. W styczniu miała premierę nowa, już 14. powieść kryminalna Piotra Borlika. Akcja książki rozgrywa się na drogach i w dzielnicach Trójmiasta. "Drudzy" to mroczna historia z zaskakującym finałem.Czy znasz kryminały Piotra Borlika?

Piotr Borlik - bydgoszczanin z urodzenia, gdańszczanin z wyboru, inżynier, pisarz i mistrz gier logicznych, autor poczytnych powieści sensacyjnych, kryminałów, thrillerów, tj. "Boska proporcja" czy "Labirynt" - przyzwyczaił już swoich fanów do tego, że rozpoczyna każdy nowy rok kolejnym kryminałem. W tamtym roku był to "Incydent", którego akcja rozgrywała się w pociągu. W międzyczasie w lecie ukazała się "Baltica" umiejscowiona na promie, a teraz wracamy do Trójmiasta - na jego niebezpieczne ulice i w jego mroczne dzielnice, w których dzieją się "Drudzy" (wyd. Prószyński i S-ka).O czym są "Drudzy"? Krótko o fabulePiotr Borlik to autor 14 powieści, z czego większość z nich rozgrywa się w Trójmieście. Piotr Borlik to autor 14 powieści, z czego większość z nich rozgrywa się w Trójmieście.
Podczas jednego z wyścigów samochodowych dochodzi do tragedii. Przed startem aut ktoś na motocyklu oblewa młodą dziewczynę benzyną i podpala, a makabrycznego obrazu dopełniają wypuszczone przez napastnika ćmy wlatujące w płomienie. Sprawę bada duet policjantów: doświadczony podkomisarz gdańskiej policji - Paweł Szumski i świeżo przeniesiona z Wejherowa, zdobywająca pierwsze szlify aspirantka - Monika Lewicka. Preferują różne style pracy, ale muszą działać wspólnie, by jak najszybciej schwytać sprawcę i zapobiec kolejnym atakom.

Policjanci z jednej strony próbują zrozumieć symbolikę - ćmy i motyle - która szybko okazuje się kluczem do odnalezienia sprawcy, z drugiej szukają powiązań z nielegalnymi wyścigami, których organizatorem był brat zaatakowanej dziewczyny - Rudy, legenda niebezpiecznych rajdów w Trójmieście.

- Czego można się spodziewać po "Drugich"? Nowych bohaterów - duetu policyjnego, któremu przyjdzie zbadać bardzo osobliwą sprawę wielowątkowej kryminalnej zagadki, nocnych motyli, dużo symboliki, a nawet nielegalnych wyścigów odbywających się na ulicach Gdańska. Tym razem jest to rasowy kryminał, w którym chciałem przemycić pewną ważną dla mnie sprawę - zapowiadał pisarz na swoim fanpage'u.
  • Piotr Borlik to autor 14 powieści, z czego większość z nich rozgrywa się w Trójmieście.
  • Piotr Borlik to autor 14 powieści, z czego większość z nich rozgrywa się w Trójmieście.
  • Piotr Borlik to autor 14 powieści, z czego większość z nich rozgrywa się w Trójmieście.
  • Piotr Borlik to autor 14 powieści, z czego większość z nich rozgrywa się w Trójmieście.

W świecie nissanów, mercedesów AMG i audiWe wcześniejszych książkach pisarz dał się poznać jako znawca dobrej kuchni, jedzenia i wybornego wina. Teraz okazuje się, że pasjonuje się też motoryzacją... A może to tylko efekt porządnego researchu przed pisaniem powieści?

- Nie znam się na motoryzacji, dla mnie samochody służą do przejechania z punktu A do punktu B. Dlatego też długo biłem się z myślami, czy brać się za pisanie "Drugich". Musiałem nadrobić trochę zaległości, ale - co ważniejsze - dla mnie nie jest to książka o wyścigach i samochodach. One pełnią wyłącznie rolę tła. Barwnego i głośnego, ale jednak tła. "Drudzy" to przede wszystkim historia o zemście i starych ranach, pełna symboliki i dylematów moralnych głównych bohaterów - przyznaje Piotr Borlik.
Czarne plamy na mapie Trójmiasta. O rejonach, w które lepiej się nie zapuszczać Czarne plamy na mapie Trójmiasta. O rejonach, w które lepiej się nie zapuszczać

Nielegalne wyścigi samochodów w TrójmieścieWyścigi samochodowe to temat znany mieszkańcom Trójmiasta. Autor opisuje dokładnie to, co dzieje się w Trójmieście, czyli wyścigi na Grunwaldzkiej (okolice Hali Olivii)Mapka, które wcześniej odbywały się na dawnym pasie startowym na ZaspieMapka. Co było inspiracją dla autora "Drugich"?- Często dostaję pytanie o inspiracje, zazwyczaj nie potrafię takowej wskazać, w przypadku "Drugich" mam jednak ułatwione zadanie. Mieszkam na Zaspie i choć od dawna nikt się tu nie ściga, to często w czwartki późną porą słychać silniki sportowych aut. Nie wiem, czy to kwestia sentymentu, czy masochizmu, bo odkąd ustawiono tu mnóstwo sygnalizacji świetlnych, jeżdżenie stało się istną udręką. Co zabawne, wątek motoryzacyjny powstał znacznie później, gdy miałem już wymyślone zakończenie i stworzone portrety psychologiczne pary policjantów. To był jeden z tych pomysłów oczekujących co najmniej rok w wirtualnej szufladzie na swoją kolej, aż trzon historii będzie do niej pasował - zapewnia pisarz.
Jednak, jak zapewnia autor "Drugich", nie opisuje on prawdziwych wyścigów czy kierowców.

- Na potrzeby fabuły ubarwiłem wyścigi, nadałem im większą skalę i dodałem więcej kontrowersji wokół nich. Nie chciałem nikogo urazić, nie mam żadnych uprzedzeń, to tylko zabieg fabularny. Warsztat umieściłem na ulicy Piekarniczej w GdańskuMapka, gdyż sam regularnie (niestety zbyt regularnie) jeżdżę tam naprawiać swój samochód. Ktoś bardzo dociekliwy mógłby nawet rozpoznać ciasny korytarz i umieszczoną przy wejściu recepcję, resztę jednak dodałem na potrzeby fabularne - dodaje Borlik.
Mistrzyni kryminałów. Kapitalna nowa książka Małgorzaty Oliwii Sobczak Mistrzyni kryminałów. Kapitalna nowa książka Małgorzaty Oliwii Sobczak

Symbolika motyli, moli i ciemMożna powiedzieć, że motyle stały się ostatnio bardzo modne w trójmiejskim kryminale. Niedawno czytałam książkę "Szum" z motylem na okładce. Teraz "Drudzy". Czemu te owady są tak fascynujące?

- Motyle od zawsze inspirowały twórców. Ja jednak starałem się pokazać je od innej strony. Wszystkim kojarzą się przede wszystkim z metamorfozą i pięknem, a ja... Cóż, nie mogę powiedzieć, jakiej symboliki użyłem, by nie popsuć przyjemności z obcowania z lekturą, ale mogę zapewnić, że większość osób będzie zaskoczona istnieniem takiej symboliki. Poza tym nie zapominajmy, że motylami są również ćmy i mole, co otwiera szerokie pole do "zabawy" autorom kryminałów, którzy nie boją się mocniejszych scen - tłumaczy powieściopisarz.
Jeśli chcecie się przekonać, jakiej symboliki użył Piotr Borlik w swoim najnowszym kryminale, polecam przekonać się osobiście. Będziecie zaskoczeni.

Konkurs zakończony

Książka "Drudzy" Piotra Borlika
pytanie otwarte

zakończony 12.02

Książka "Drudzy" Piotra Borlika

Rozdaliśmy

4 nagrody

Szczegóły konkursu

Książkami nagrodzimy najciekawsze naszym zdaniem odpowiedzi na zagadnienie konkursowe.

Czas trwania konkursu

12.02.2024 g. 10:00 - 12.02.2024 g. 14:00

Nadesłano 40 odpowiedzi

Zwyciezcy

Agnieszka T., Karol O., Tomasz W., Karolina D.

Zobacz nagrodzone odpowiedzi

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (22)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę dobecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane