• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Muzyka na 6-stkę: Verklärte Nacht

29 czerwca - 7 lipca 2024, godz. 20.00

Sopot
bilety 69-239 zł
ulgowy 49-149 zł
przedsprzedaż 49-199 zł
Kup bilet
Sala Kameralna na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert kameralny
Wieczory kameralne

Wystąpią:
Janusz Wawrowski - skrzypce
Maria Sławek - skrzypce
Katarzyna Budnik-Gałązka - altówka
Urszula Lechowicz - altówka
Marcin Zdunik - wiolonczela
Beata Urbanek-Kalinowska - wiolonczela

W programie:
Johannes Brahms (1833-1897) - I Sekstet B-dur op. 18 (1858-60)
Arnold Schönberg (1874-1951) - Verklärte Nacht na sekstet smyczkowy op. 4 (1899)

-----

JANUSZ WAWROWSKI - skrzypce

Jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków młodego pokolenia. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie profesora Mirosława Ławrynowicza. Studiował również u profesora Yaira Klessa oraz u Salvatore Accardo. Laureat I nagrody Konkursu im. Stanisława Serwaczyńskiego, II nagrody Konkursu im. Rodziny Grobliczów oraz III nagród międzynarodowych konkursów w Kloster Schöntal, Konkursu im. Louisa Spohra we Freiburgu oraz Konkursu Skrzypcowego im. Dawida Ojstracha w Odessie. Zdobywca nagród dla najlepszegouczestnika międzynarodowych kursów mistrzowskich Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu, Keshet Eilon (Izrael) oraz Sächsischen Meisterkurse w Dreźnie. Rozwój jego wybitnych zdolności artystycznych był wielokrotnie wspierany przez stypendia Ministerstwa Kultury.

Januszowi Wawrowskiemu towarzyszyły między innymi Orkiestra Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna "Aukso", Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus", Südwestdeutsche Philharmonie, Orkiestra Filharmonii Bohuslava Martinu, Orkiestra Filharmonii w Odessie, Sinfónica de la Juventud Venezolana Simón Bolívar. Współpracuje z najlepszymi dyrygentami, wśród których są Conrad van Alphen, Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Mykola Diadiura, Agnieszka Duczmal, Arthur Fagen, Jerzy Maksymiuk, Tomáš Netopil, Vladimir Ponkin oraz Antoni Wit. Koncertował w Albert and Victoria Museum w Londynie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Teatro Teresa Carreño w Caracas, De Doelen Concertgebouw w Rotterdamie, Grosser Saal Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu, The Opera House w Tel Avivie, Filharmonii w Odessie, Filharmonii we Lwowie, Filharmonii Sofijskiej. Występował na wielu renomowanych festiwalach w Polsce i zagranicą, między innymi na Festiwalu Hoffmannowskim w Poznaniu, Salzburger Festispiele (Austria), Festiwalu Mecklenburg-Vorpommern (Niemcy), Festiwalu Muzyki Kameralnej w Carlscronie (Szwecja) oraz Bebersee Festival (Niemcy).

W kolejnych sezonach oprócz koncertów solowych w polskich filharmoniach oraz na festiwalach, wystąpi między innymi w Filharmonii Berlińskiej, Ukraińskiej Filharmonii Narodowej w Kijowie oraz Konserwatorium Moskiewskim. Jest jedynym polskim skrzypkiem, który wykonuje podczas jednego koncertu 24 Kaprysy Niccolo Paganiniego. W 2007 roku ukazała się debiutancka płyta artysty z nagraniem wszystkich Kaprysów Paganiniego, wydana przez CD Accord, która otrzymała wiele entuzjastycznych recenzji oraz nominację do Fryderyków 2008. Renomowany magazyn muzyczny The Strad: "Wawrowski przez niemal 80 minut nieprzerwanie oczarowuje słuchacza atmosferą charyzmatycznej wirtuozerii"; Krzesimir Dębski: "Ten młody skrzypek gra nie tylko perfekcyjnie technicznie, ale zachwyca także swoją muzykalną, niebywale współczesną ekspresją". Konstanty Andrzej Kulka: "Sposób, w jaki Janusz Wawrowski wykonuje owe "Kaprysy" pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość polskiej wiolinistyki". Swoją opinię wyraziła także wielka Ida Haendel: "Pan Janusz Wawrowski jest skrzypkiem o wyjątkowej wartości, który zasłużył sobie na wspaniałą karierę na scenie koncertowej".

Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Współpracuje ze zdobywcą Oskara Janem A. P. Kaczmarkiem nagrywając solowe partie skrzypiec do muzyki filmowej jego autorstwa: "Evening" (reż. Lajos Koltai) oraz "Get low" (reż. Aaron Schneider). W 2009 roku dokonał premierowego nagrania Koncertu skrzypcowego "Óneiros" współczesnego kompozytora Dariusza Przybylskiego. Wspólnie z wybitnym wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem stworzyli nowatorski i unikatowy na skalę światową projekt pod nazwą Ultimate Paganini. Wykonują wszystkie Kaprysy Paganiniego - Wawrowski oryginalną partię skrzypiec, a Zdunik napisaną przez siebie, równie wirtuozowską partię wiolonczeli. Gra młodych wirtuozów w połączeniu z wizualizacjami komputerowymi oraz grą świateł powoduje, że wykonanie Kaprysów wykracza daleko poza tradycyjne pojmowanie koncertu muzyki poważnej i staje się prawdziwym widowiskiem multimedialnym.

Wawrowski na stałe współpracuje z jednym z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia Robertem Morawskim. Obecnie jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2009 i 2010 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach w Zakopanem. Gra na współczesnym instrumencie wykonanym przez Wojciecha Topę.

MARIA SŁAWEK
Urodziła się w roku 1988 i w wieku czterech lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. W roku 2006 ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. F.Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie prof. Krystyny Jureckiej. Obecnie jest studentką IV roku krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Wiesława Kwaśnego. Maria jest laureatką nagród i wyróżnień na solowych konkursach ogólnopolskich w Łodzi, Poznaniu, Legnicy, Toruniu, Krakowie, półfinalistką międzynarodowych konkursów w Łodzi, Lublinie, Bukareszcie, Toruniu (2007) i Warszawie (2009) oraz laureatką kameralnych w Gdańsku ( I nagroda) i Wrocławiu (II nagroda). W październiku 2003 roku wystąpiła na festiwalu Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki i zagrała z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej. Jako solistka koncertowała także z Hanzeatycką Orkiestrą Kameralną, zespołem Camerata Vistula, Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie, pod dyrekcją m.in. R. Zimaka, J.Przybylskiego, P.Przytockiego.

Grała w salach Filharmonii i Opery Bałtyckiej, Sali Balowej Zamku w Łańcucie, Auli "Florianka" w Krakowie, Zamku Królewskim w Warszawie, Radiu Kraków, Filharmonii Krakowskiej, Grosse Saal Mozarteum w Salzburgu. W 2009 roku wystąpiła też na festiwalach kameralnych "Wawel o zmierzchu" w Krakowie i "Muzyka lata" w Dębnie. W 2010 roku ukazała się wydana przez Akademię Muzyczną w Krakowie płyta "Chopin-aktualność piękna", na której wraz z Krzysztofem Sadłowskim i Piotrem Kosińskim nagrała Trio fortepianowe op.8 Fryderyka Chopina. Jako członek nowej orkiestry Nigela Kennedy\'ego " The Orchestra of life" odbyła w kwietniu 2010 roku tournee koncertowe po Niemczech. Koncertowała w tak prestiżowych salach, jak Filharmonia Berlińska, Gewandhaus w Lipsku, Meistersingerhalle w Norymberdze, Konzerthaus w Dortmundzie, Tonhalle w Dusseldorfie, Filharmonii Kolońskiej, Monachijskiej, Beethovensaal w Stuttgarcie i wielu innych, a także Royal Festiwal Hall w Londynie. Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem prof. Wandy Wiłkomirskiej i Dory Schwarzberg. W latach 2003- 2006 była podopieczną Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2007 roku otrzymała nagrodę maestro Jerzego Katlewicza przyznawaną wyróżniającym się studentom krakowskiej Akademii Muzycznej. Od 2009 roku jest także stypendystką fundacji "Sapere Auso".

KATARZYNA BUDNIK-GAŁĄZKA
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Mirosława Ławrynowicza, ad. dr hab. Andrzeja Gębskiego i as. Janusza Wawrowskiego oraz studentka III roku altówki w klasie prof. Piotra Reicherta. Obecnie jest asystentką w klasie altówki Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Odniosła sukcesy w licznych konkursach: 47. Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (Czechy, 2008, I nagroda), 15. Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (Austria, 2008, I nagroda), 8. Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego ( Poznań, 2008, I nagroda), Międzynarodowym Konkursie im. Maxa Rostala w Berlinie (Niemcy, 2009, II nagroda) oraz Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen (Niemcy, 2009, II nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie suity na altówkę solo Maxa Regera).
Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy (Czechy, Austria, Niemcy, Francja). Uczestniczyła w kursach muzycznych, na których swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem profesorów: Mirosława Ławrynowicza, Yaira Klessa, Matisa Vaytsnera, Rolanda Baldiniego, Stefana Kamasy i Piotra Reicherta.

URSZULA LECHOWICZ
Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczestniczyła w licznych kursach solowych i kameralnych , w kraju i za granicą , m.in. w Łańcucie, Przemyślu, Ankarze oraz w Riva del Garda. Wielokrotnie brała udział w międzynarodowym projekcie World Youth Orchestra, z którym to zespołem koncertowała we Włoszech, Niemczech oraz Turcji. Swój czas poświęca głównie muzyce kameralnej i orkiestrowej , występując na różnego typu festiwalach m.in. Wawel o Zmierzchu, Festiwal im.Ludwika van Beethovena, Dni Kompozytorów Krakowskich, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Young Euro Classic w Berlinie, Music Festival Cesky Krumlov w Pradze, Musica Riva Festival. Współpracowała z licznymi orkiestrami m.in. Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Krakowska Orkiestra Kameralna Soave. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich mi.in u Andrei Darziny, Petera Creitza, oraz Piotra Reicherta.

MARCIN ZDUNIK
Marcin Zdunik urodził się 5 grudnia 1987 roku. Ukończył podstawową szkołę muzyczną w Warszawie w klasie wiolonczeli pani Marii Walasek. W 2006 roku ukończył Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną II stopnia im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Bauera. Koncertuje w wielu krajach Europy, USA i Korei często prezentując własne opracowania i kompozycje. Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Rudolfinum w Pradze, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konserwatorium im. P.Czajkowskiego w Moskwie, Teatr Ermitażu w Sankt-Petersburgu, Filharmonia Westfalska (Konzerthaus Dortmund), Filharmonia Słowacka w Bratysławie, Filharmonia Narodowa w Warszawie czy Studio S1 PR im.W.Lutosławskiego. Jest zapraszany do udziału w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, między innymi w festiwalu Muzyczny Olimp w Sankt-Petersburgu, Kammermusikfest Lockenhaus, Asiago Festival, Wartburg Festival, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Autunno Musicale i Lago Maggiore Musica we Włoszech, Meklenburg-Vorpommern Festival (Junge Elite), a także festiwalu muzyki kameralnej Wieczory w Arsenale.

Marcin Zdunik już jako uczeń był laureatem wielu konkursów młodzieżowych w Polsce i Austrii. W roku 2005 zdobył III nagrodę w 40. Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym w Markneukirchen (Niemcy). W 2007 roku został laureatem I nagrody w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W konkursie tym zdobył również Grand Prix za wybitne wykonanie Koncertu wiolonczelowego W.Lutosławskiego, dwie nagrody specjalne za najlepsze wykonanie Wariacji Sacherowskiej W.Lutosławskiego i Gigue na wiolonczelę solo P.Szymańskiego oraz 7 innych nagród. W 2008 roku reprezentował Polskie Radio w Bratysławie na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU) zwyciężając i zdobywając tytuł New Talent 2008. Jest laureatem Tygodnia Talentów 2004 w Centrum Paderewskiego w Tarnowie, gdzie ponadto został wyróżniony przyznaniem stypendium stowarzyszenia Pro Arte im. Anny Knapik. W roku 2006 został laureatem kursów mistrzowskich Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu. Jest stypendystą fundacji Pro Polonia Society i Mozart Gesellschaft Dortmund. Otrzymał nagrodę Gwarancja Kultury 2009 przyznaną przez TVP Kultura.

W czerwcu 2009 roku ukazała się debiutancka płyta Marcina Zdunika zrealizowana z udziałem Orkiestry Kameralnej Wratislavia, pod kierownictwem Jana Staniendy, zawierająca m.in. nagrania dwóch koncertów wiolonczelowych J.Haydna. Za płytę tą otrzymał nagrodę Fryderyk 2010. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. M.in. w 2009 nagrał z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia AMADEUS koncert wiolonczelowy B-dur Michaela Haydna. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez prof. Leonida Gorochowa, Michaela Flaksmana, Gary Hoffmana, Juliusa Bergera. Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w latach 2000-2006. Czterokrotnie otrzymał stypendium artystyczne Ministra Kultury, a w roku 2007 Stypendium Młoda Polska. Gra na wiolonczeli wykonanej przez Wojciecha Topę.

BEATA URBANEK-KALINOWSKA
Urodzona w 1981r. we Wrocławiu, w 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie wiolonczeli Prof. Zdzisława Łapińskiego. W roku 2005 otrzymała 'Diplôme Supérieur d'Enseignement\' w Ecole Normale de Musique de Paris Alfred Cortot w klasie Prof. Paula Julien. W roku 2008 ukończyła studia podyplomowe \'Solistenklasse\' w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie wiolonczeli Prof. Petera Bucka. Jest laureatką konkursów solowych i kameralnych m.in.: otrzymała I nagrodę w Konkursie na najlepsze wykonanie utworu K. Pendereckiego na wiolonczelę solo (2003), I miejsce w kategorii trio na VII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej (2003). W roku 2005 uzyskała nagrodę specjalną "Bräuer Optik Spezialpreis für Kammermusik" podczas 13. Internationales Klassikfestival im Allgäu.

Wraz z zespołem BLUette w roku 2006 otrzymała III nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku. Brała udział w licznych festiwalach muzycznych oraz kursach mistrzowskich w kraju i za granicą pracując pod kierunkiem: Krzysztofa Pendereckiego, Marco Ylönena, Arvida Engegard, Petera Bucka, Stanisława Firleja. Jako solistka i pierwsza wiolonczelistka orkiestry Nigela Kennedy\'ego - The Orchestra Of Life - w kwietniu 2010 roku wzięła udział w tournee podczas którego miała okazję występować m.in. w: Filharmonii Berlińskiej, Gewandhaus w Lipsku. Na stałe związana z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, współpracuje również z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz z Orkiestrą Królewskiego Miasta Krakowa - Sinfonietta Cracovia. Od 2007 roku jest asystentem w Katedrze Kameralistyki w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywał się gdyński rycerz, który zakochał się w syrenie i porzucił dla niej miasto?