• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mozartiana 2021 (7 opinii)

Już po raz szesnasty Polski Chór Kameralny zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana do pięknego Parku Oliwskiego, przed Pałac Opatów - tym razem, wyjątkowo, z drugiej jego strony - i do dostojnych murów Archikatedry Oliwskiej. Po raz drugi gdańskie święto muzyki wiedeńskiego klasyka przebiegać będzie pomimo a może na przekór trwającej pandemii. Program Festiwalu zawiera propozycje na najwyższym poziomie artystycznym, adresowane do odbiorców w różnym wieku, głównie melomanów zaś dla tych, którzy do muzyki klasycznej podchodzą z rezerwą będzie doskonałą okazją aby się do niej zbliżyć i zaprzyjaźnić!

Tegoroczne Mozartiana odbędą się w dniach 26-28 sierpnia, pod honorowym patronatem Prezydent Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Arcybiskupa Diecezji Gdańskiej.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Festiwal od lat gości wybitnych artystów polskich i zagranicznych. Również w tym roku, nie zabraknie atrakcyjnych koncertów w Parku Oliwskim oraz Archikatedrze Oliwskiej. 26 sierpnia (czwartek) zapraszamy na Operę w Parku na Cud albo Krakowiaki i Górale w reżyserii Jarosława Kiliana, scenografii Izabeli Chełkowskiej a w wykonaniu solistów związanych ze Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Massimiliana Caldiego. Wieczorem w podróż po freejazzowych aranżacjach tematów Mozarta zabierze publiczność Immortal Onion, zespół artystów sceny gdańskiej młodego pokolenia. 27 sierpnia (piątek) rozpocznie się koncertem symfonicznym w wykonaniu skrzypaczki Maya Levy, orkiestry symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem Mirosława Jacka Błaszczyka. Bezpośrednio po nim twórczość Mozarta zabrzmi w jazzowych aranżacjach Krzysztofa Herdzina, w wykonaniu Krzysztof Herdzin Mozart Quintet, który tworzą najwybitniejsi przedstawiciele polskiej sceny jazzowej tj. Krzysztof Herdzin - fortepian, aranżacje, Łukasz Poprawski - saksofon altowy, Jerzy Małek - Trąbka, Robert Kubiszyn - kontrabas, Łukasz Żyta - perkusja.

Finał Festiwalu, tradycyjnie jedyny koncert z gwarantowaną pogodą, odbędzie się w sobotni wieczór 28 sierpnia o godzinie 21. Majestatyczne wnętrze Archikatedry Oliwskiej wypełni Msza G-dur Józefa Elsnera oraz Regina Coeli B-dur oraz Missa Longa Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Wystąpią:
- włoska sopranistka Roberta Mameli
- troje polskich solistów : Dominika Kościelniak - kontralt, Krystian Krzeszowiak - tenor, Wojtek Gierlach - bas, niemiecka orkiestra instrumentów dawnych AKAMUS oraz Polski Chór Kameralny.

Dyrygować będzie tegoroczny zdobywca Złotego Fryderyka - Jan Łukaszewski.


Program:

26.08 Opera w paku / 20:00/ wstęp wolny

Cud albo Karkowiaki i Górale

J.Stefani - muzyka
W.Bogusławski - libretto
Jarosław Kilian - reżyseria
Izabela Chełkowska - Wolczyńska - scenografia

WYKONAWCY
Damian Wilma - Bardos
Marta Motkowicz - Dorota
Piotr Maciejowski - Jonek
Karol Skwara - Świstos
Mikołaj Trąbka - Stach
Mateusz Hoedt - Bryndas
Paweł Kołodziej - Bartłomiej
Małgorzata Stefaniak - Basia
Aleksander Kruczek - Morgal
Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej
Massimiliano Caldi - dyrygent

26.08 Mozart's Vibe / 22:00/ wstęp wolny

Freejazzowe aranżacje tematów z muzyki Mozarta

WYKONAWCY
Immortal Onion
Ziemowit Klimek - kontrabas / gitara basowa / elektronika
Tomir Śpiołek - fortepian
Wojtek Warmijak - perkusja

27.08 Koncert Symfoniczny / 19:00 / wstęp wolny

Wolfgang Amadeusz Mozart - Koncert skrzypcowy nr 5 A-dur KV 219
Wolfgang Amadeusz Mozart - Symfonia nr 40 g-moll KV 550

WYKONAWCY
Maya Levy - skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Opery i Filharmonii Podlaskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent

27.08 Mozart meets Jazz / 21:30 / wstęp wolny

Tematy z muzyki Mozarta w jazzowych aranżacjach

WYKONAWCY
Krzysztof Herdzin Mozart Quintet

Krzysztof Herdzin - fortepian, aranżacje
Łukasz Poprawski - saksofon altowy
Jerzy Małek - Trąbka
Robert Kubiszyn - kontrabas
Łukasz Żyta - perkusja

28.08 Koncert finałowy/ 21:00 / 70 - 100 zł

Józef Elsner - Msza G-dur
Wolfgang Amadeusz Mozart - Missa longa C-dur KV 262
Wolfgang Amadeusz Mozart - Regina Coeli B-dur KV 127

WYKONAWCY
Roberta Mameli - sopran
Dominika Kościelniak - kontralt
Krystian Krzeszowiak - tenor
Wojtek Gierlach - bas
Polski Chór Kameralny
Akademie fur Alte Musik Berlin
Jan Łukaszewski - dyrygent

Opinie (7)

 • cele ochrony eventu (1)

  nie wiem kto zatrudniał ochronę i określał cele ochrony tego wydarzenia
  ale wyglada, że ochrona niezadeptania trawnika przed sceną
  jest dużo wyżej na liście ważności niż kwestie bezpieczeństwa
  np. zapobieganie nadmiernemu tłokowi w wejściu

  polska = egzotyka

  • 3 2

  • A co zmieniłaby wiedza kto zatrudniał

   ochronę ? Co za beznadziejna opinia. Nie wiem kto zatrudniał ? Odpowiedź: organizator. Z mojej wiedzy wynika (a pytałem będąc na miejscu) ze trawnik był priorytetem parku. Lepiej narzekać niż cieszyć się darmowym wydarzeniem. A na koniec uwaga:

   • 1 0

 • Beznadziejna organizacja

  Pod koniec koncertu mnóstwo wolnych miejsc na trybunach, bo ludzie wychodzą po bokach, ale nikt nie może wejść na ich miejsca. Tymczasem przy wejściu tłok. Dalej z tyłu tłum ludzi którzy niewiele zobaczą, bo nikt nie pomyślał o jakimś podeście. Jednocześnie po bokach przy scenie pełno wolnego miejsca gdzie można było ustawić dodatkowe trybuny i kilka rzędów ławek. Ale nie, po co, przecież koncert jest dla organizatorów, a nie dla ludzi! Artystom musiało być przykro, bo z ich perspektywy to musiało wyglądać tak, jakby nie zasłużyli na większą widownię

  • 4 1

 • Mozart był by wściekły.

  Organizacja tego rocznych koncertów nie wypaliła.Trybunki jak na szkolnym boisku.Słuchacze wciśnięci w krzaki,krzyk dzieci w wózkach,rowerzyści z włączonymi lampkami ledowymi - to koszmar tego rocznych Mozartiana.A tak było pięknie przed laty jak przechadzające pary w stylu mozartowskim,łódeczki na stawkach pięknie podświetlone i wszędzie Mozart w tle.Oj marzy się.

  • 4 1

 • taka rada

  Podest z widownią służył do zasłaniania sceny. To scenę trzeba było podnieść, to widok byłby aż do stawu. Komuś zabrakło wyobraźni.

  • 3 1

 • Mozartinana

  Kolcert,niesamowite osiagniecie organizatorów- pełen szacun.uczta, uczta, cieszę się iż mogłem uczestniczyc.Profesjonalność,miałem możliwość spotkać na żywo wspaniałych wykonców,miejsce- to dodatek wspaniały.Gratuluje- wykonawcom i organizatorom.Tony z Melbourne.

  • 0 0

 • Kto nie dostał się na "trybuny" ,nie widział nic. Sama ich konstrukcja + namiocik oświetleniowca czy nagłośnieniowca + umiejscowienie między dwoma przyciętymi w piramidkę krzakami = zero widoku na scenę dla reszty . Ci byli skazani na telebim. Jak ja będę chciał coś obejrzeć w telewizji, to nie będę lazł w deszczu do parku. Wściekły po 15 minutach wróciłem do domu. Brawo organizatorzy!!!

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Nestor trójmiejskich scen, Ryszard Ronczewski, obchodził w 2010 roku w Sopocie okrągły jubileusz pracy twórczej. Który?