• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Monika Reut - Powierzchnie swobodne

Prezentowana w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wieloelementowa wystawa prac Moniki Reut jest rezultatem wygranej III Pomorskiego Triennale Sztuki w kategorii Intermedia. Na wystawie możemy oglądać szereg prac, od projekcji video począwszy, przez połączenie tychże z klasycznym malarstwem, po prace, które wykonane zostały jedynie w tradycyjnym medium malarskim.

W tym właśnie przedziale koncentrują się działania artystki, które w pierwszym odbiorze wydawać by się mogły jedynie niewinną zabawą z modernistycznymi formami, kompozycją, kolorem i ich łączeniem z nowoczesną technologią.

Pod całokształtem działań artystki kryje się jednak głębszy sens, prezentacja może być postrzegana jako abstrakcyjna analiza dzisiejszej, pędzącej w nieznane, często powierzchownej rzeczywistości, w której brakuje miejsca na zatrzymanie się i refleksje, a także na próbę odnalezienia naszego w niej miejsca. Wystawa jest także namysłem nad ideą pracy artysty i dostępnych mu nowych sposobów tworzenia.

(fragment tekstu autorstwa Daniela Cybulskiego)

Prace z serii "Światłoczułość" są połączeniem sitodruku na papierze i rzeczywistości rozszerzonej. Przy użyciu aplikacji mobilnej Artivive grafiki uzyskują kolejną warstwę widoczną na ekranie smartfona. Aby ją zobaczyć należy ściągnąć na telefon darmową aplikację Artivive, uruchomić ją i skierować obiektyw aparatu fotograficznego w smartfonie na grafikę. Na ekranie smartfona wyświetli się animacja.

Monika Reut (ur. 1991 r. w Olsztynie) mieszka i pracuje w Porto w Portugalii. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obroniła dyplom w pracowni profesora Krzysztofa Gliszczyńskiego w 2018 r. W 2014 r. ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Obecnie jest doktorantką na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Porto. Jej instalacja CAD Paintings zdobyła nagrodę na III Triennale Sztuki Pomorskiej w Sopocie w kategorii Intermedia w 2019 r. Była finalistką Narodowego Konkursu Młodych Twórców w ISLA Gaia w Vila Nova de Gaia w Portugalii w 2021 r. i VIII Przeglądu Młodej Sztuki Świeża Krew w Galerii Socato we Wrocławiu w 2018 r. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych takich jak "Gabinet luster" w atelier artystki w Porto w Portugalii w 2021 r.; "Światłoczułość" w Galerii Żak w Gdańsku w 2019 r. czy "O zniekształceniu" na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2018 r.. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in: "Światłoobiektach" w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Nowy Port w Gdańsku w 2018 r.; "Light as a Creative Tool" w Plenum w Gdańsku w 2018 r.; "Trisity" w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku w 2017 r.; "Jak jest?" w Galerii Labirynt w Lublinie w 2017 r.; II Urodzinach WL4, Festiwalu Przestrzeń Sztuki - Ostatni Dym w WL4 - Art Space w Gdańsku w 2017 r.; "Chodowiecki na urodzinach u Grassa" - happeningu/videomappingu w Domu Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa w Gdańsku w 2017 r. i "Deja-vu" w Galerii Oitavo, Hospital Central Especializado de Crianças Maria Pia w Porto w Portugalii w 2017 r. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Hiszpanii, Portugalii i Stanach Zjednoczonych.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  10 zł
 • Bilet ulgowy
  7 zł
Bilet dla mieszkańców Sopotu - 5 zł
Bilet dla uczniów sopockich szkół - 1 zł

W piątki - wstęp wolny.

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywał się zorganizowany w 1984 roku przegląd filmowy organizowany przez klub Żak, podczas którego zaistniał dziś znany reżyser Krzysztof Krauze?