• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Młodzież zmienia Dolne Miasto

Natalia Wiśniewska
19 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Dolne Miasto od lat czeka na rewitalizację. Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia poprzez oddolne działania edukacyjne chce ten proces przyspieszyć. Dolne Miasto od lat czeka na rewitalizację. Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia poprzez oddolne działania edukacyjne chce ten proces przyspieszyć.

Dolne Miasto od wielu lat czeka na rewitalizację i prawdopodobnie jeszcze dobrych kilka lat poczeka. Tymczasem sprawę w swoje ręce postanowiło wziąć Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, które od czterech lat za pomocą edukacji i sztuki stara się poprawić wizerunek dzielnicy.



Tak wyglądały warsztaty w ramach TirArtu w zeszłym roku. Tak wyglądały warsztaty w ramach TirArtu w zeszłym roku.
Wszystkie działania będą się odbywać w ramach projektu edukacyjnego TirArt, na który Łaźnia otrzymała w tym roku dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 53 tys. zł.

- Jest to kontynuacja warsztatów, które organizujemy od kilku lat, skierowanych do dzieci i młodzieży z całego Trójmiasta. W tym roku program jest bardzo innowacyjny, będziemy pracować między innymi z wzornictwem, recyclingiem i stolarstwem. Wszystko, co powstanie podczas warsztatów zostanie wykorzystane do rewitalizacji podwórek na Dolnym Mieście. Zależy nam na tym, aby warsztaty były prospołeczne, angażowały nie tylko uczestników, ale i mieszkańców - mówi Anna Meronk z CSW Łaźnia.

Czy brałeś(aś) kiedyś udział w pozaszkolnych warsztatach artystycznych?

Jednym z najważniejszych działań będzie cykl warsztatów architektoniczno-projektowych "Przestrzeń w Akcji" (23.06- 5.10), podczas którego uczestnicy odnowią dwa podwórka na Dolnym Mieście, w tym jedno przylegające do Łaźni. Do przearanżowania podwórek posłużą im przedmioty wykonane podczas warsztatów - ceramiczne kafle wypalone według ich wzoru, karmniki dla ptaków i zaprojektowane przez nich meble miejskie. Akcja przeprowadzona zostanie wraz z projektantami z Pomorskiego Stowarzyszenia PoCoTo. Warsztaty poprzedzone zostaną konsultacjami z użytkownikami podwórek, aby jak podkreślają organizatorzy, finał działań spełniał ich potrzeby.

Z kolei podczas warsztatów architektonicznych "Moja rzeka" (04.07 - 06.07) uczestnicy wykonają punkt obserwacyjny w formie instalacji na brzegu rzeki Motławy. Na warsztatach recyklingowych będzie można się dowiedzieć jak ekologia łączy się z designem. Z pozornie bezużytecznych przedmiotów, które uczestnicy znajdą w swoich domach, będą wykonywać elementy dekorujące wnętrze, meble i zabawki.

Drugi ważny cykl to "Człowiek w Akcji", czyli warsztaty teatralno-taneczne, skupiające się na rozwoju twórczym młodzieży. W jego ramach odbędą się warsztaty dramy dla dzieci i młodzieży z terenu Dolnego Miasta (04.06 - 10.08), a także warsztaty taneczne "Dolne Miasto inna bajka" (16.07 - 28.07), w których mogą brać udział całe rodziny. Ciekawie zapowiadają się warsztaty animacji filmowej "Podsłuchiwanie/Podglądanie" (20-08-23.08), podczas których uczestnicy będą zbierać materiały - dźwięki miasta i zdjęcia, a następnie stworzą animację poklatkową.

Cykl "Wszyscy inni - tacy sami. Baw się razem z nami" skupi się na promowaniu praw człowieka. - Poprzez zabawę i poruszenie tematów bliskich dzieciom, chcemy przybliżyć wartości zawarte w konwencji o prawach dziecka. Znajomość tych praw pomaga dzieciom głośno mówić o doznawanych krzywdach i starać się ich unikać - mówi Meronk.

Zajęcia składać się będą z dwóch warsztatów w dwóch grupach wiekowych. "Niebajki" przeznaczone dla dzieci w wieku 6-10 lat poprzez wspólne czytanie, interpretowanie i ilustrowanie bajek będą uczyć dzieci rozpoznawania trudnych emocji, budowania poczucia własnej wartości i innych umiejętności. Z kolei "Bingo Praw Człowieka" skierowane do dzieci starszych (11-15 lat) przyjmą formę gry miejskiej, podczas której będą poznawać prawa człowieka.

Oprócz tego odbędzie się cykl warsztatów "Zewnątrz-Wewnątrz", które są skierowane do osób niewidomych i mają na celu kształcenie w nich odbioru sztuki współczesnej (3.04 - 25.09).

Z kolei podczas warsztatów "Słowo-Obraz-Litera czyli jak stworzyłem książkę", które ruszają w nadchodzącym tygodniu, dzieci w wieku 10-11 lat przejdą przez wszystkie etapy tworzenia książki - począwszy od jej napisania, aż do wydania.

Zapisy na warsztaty i szczegółowe informacje pod numerem 58 305 40 50 lub mailowo a.meronk@laznia.pl, b.zalewska@laznia.pl.

Miejsca

Opinie (69) 1 zablokowana

  • pocieszające jest to ,że wielu osobom nie jest obojętna ta cudna ,zabytkowa dzielnica...piszą różne rzeczy,ale fakt,że piszą świadczy o tym iż zależy ludziom na odnowie tego skrawka historycznegoo Gdańska...

    • 19 0

  • super, popieram takie akcje. to jest potrzebne w takich miejscach, fajnie że są ludzie którzy potrafią sie zorganizować. Mam nadzieje że zostanie to dostrzeżone lokalnie.
    A władze miasta niech biorą przykład.. a może nawet same powinny wziąć udział w warsztatach kreatywności. a najlepiej zamknąć urząd na 1 rok na pewno nie zauważylibyśmy żadnej różnicy, a może nawet budżet by sie podreperował ;)

    • 15 0

  • Dolne miasto

    Wizytówką Adamowicza . Tyle razy zapewniał o rewitalizacji najbogatszej dzielnicy przedwojennej i o wielu innych że doigrał się albumu który właśnie powstaje.

    Młodzi się wkurzyli na ten syf w mieście i robią już foto wszystkich dziurawych krzywych dróg i chodników obdrapanych domów o****nych przez gołębie kamienic itd itd. Album ma mieć nazwę "WIZYTÓWKA BUDYNIA" ma mieć 500 zdjęć 500 powodów by abdykował natychmiast Adamowicz.

    Forma albumu będzie internetowa jak i drukowana.

    Zapewnieniem wydawcy jest po wstępnych wglądach w foto 100000 nakładu.

    • 23 1

  • artykuł sponsorowany ?

    W ramach rekompensaty za ostanie na innych portalach?

    • 2 3

  • tu się wychowałem,Łąkowa i okolice zajezdni to coś więcej niż zwykłe miejsce!!! (2)

    zawsze krążyły jakieś wyssane mity,że strach że tom,że tamto!!ludzie są podli,co nawet tu widać po wpisach!!!bajki opowiadali,a szczerze mówiąc strach to był wieczorem przejść przez blokowiska Moreny,Suchanina,a nie Łąkowej!!no ale
    ludzkie bajki doprawiały niestworzonego kolorytu!!chociaż dzisiaj wiele osób jak ja
    już tam nie mieszka,to jak by miało szanse,to w pięć minut na piechote by się tam zameldowało!!bo skąd jak nie z Łąkowej jest pięć minut z buta do centrum?
    bo gdzie jest dwa metry do Motławy i grilka w ciepłe dni można zrobić nie wyjeżdżając z miasta stojąc w korkach?bo ską jest bliżej na stadion żużlowy?
    ale ta dzielnica zawsze sportem stała,szczególnie piłką!!zresztą do dzisiaj jeszcze sobie regularnie kopiemy w tumanie kurzu i syfu,czekając na orlika,na próżno!
    za to na innych tych pseudo ładnych dzielnicach stoją orliki,na które niestety tylko ptaki robią!!!

    ps
    prosze zajadłych idiotów o nie najeżdżanie tu na forach na te piękną dzielnice,gdzie co niektórzy się wychowali,szczególnie proszę tych lalusiów
    w krawacikach,co tu piszą o jakiś murach,niestety,udają inteligentów,a bydło
    z butów jak widać wychodzi!!!

    • 21 4

    • popieram w stu procentach ...tak samo myślę i też apeluję do ludków z zaburzeniami oceny..tego co piekne a co nie...o nie wypowiadanie..

      • 1 3

    • strach to był wieczorem przejść przez blokowiska Moreny,Suchanina

      czy ty sie z koniami na wozy pozamieniales?:)

      • 4 2

  • jestem absolutnym fanem tej dzielnicy...prawdziwej ...z bogatą historią...orginalne mury-przetrwały i czasy 1-szej wojny światowej,wolnego miasta,2-gą wojnę światową...komune a teraz budyniowo zalatwi? Nie !!! Nie pozwolimy..!!!jest to prawdziwek jakich mało w gdańsku..a nie odbudowane od podstaw tzw.stare miasto bo stare to jest dolne miasto!!! brawo dla każdego komu nie obojętne jest odrestałrowanie tych ii dzis pieknych kamienic...niech żyje dolne miasto!!!!!!

    • 20 1

  • DOLNE MIASTO

    PRZYKRO PATRZEC JAK MŁODZI SIĘ DEGRADUJĄ,WYSTAJĄ NA ULICACH,WULGARNIE SIĘ ZACHOWUJĄ,RODZICE PIJĄ,JAKIE BĘDZIE SPOŁECZEŃSTWO STRACH POMYŚLEC?

    • 2 5

  • Dolne Miasto perła Gdanska (1)

    Każda akcja,która zmienia zly stereotyp o tej dzielinicy jest godna pochwały.Dłużej z rewitalizację czekać nie można.Kraków zadbał o Kazimierz,a Gdańsk zapomniam o swojej najpiękniejszej dzielnicy.Do roboty bo historia tego nie wybaczy,przecież to prawie jedyny prawdziwy kawałek starego Gdańska!!!

    • 13 0

    • tak jest..!!! absolutna prawda...!!! ja kocham dolne miasto..!!!

      • 1 0

  • (1)

    dorzucę kamyczek do tych opowieści o tym cudnymzakątku gdańska.właśnie śluza na dolnym mieście,którą mozemy podziwiać i dzisiaj,obroniła Gdansk przed szwedami..obroniła też nas przed ruskimi w czasie 2-giej wojny śwatowej..a teraz przed demokracją się nie obroni?! OBRONI!!!przetrwa to pachnąca lipą i tatarakiem dzielnica...moreny i innych żabianek nie będzie a ona będzie..jestem pewna..!!!

    • 4 0

    • tez tak myślę..nie moze byc iaczaej wszak to dzielnica mojego dzieciństwa,dorastania...

      • 0 0

  • Chłodna na zdjeciu:))

    Jest jedna rzecz dla której warto żyć-CHŁODNA!!!I nie zmienia się nic!!!

    • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku ukończono budowę gmachu Opery Bałtyckiej?

 

Najczęściej czytane