• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Misterium Męki Pańskiej w Gdańsku

maj 22

środa, godz. 18:00

Wstęp wolny
Misterium zaczyna się pod Dworem Artusa


Unikalne wydarzenie odbędzie się w na ulicach Gdańska. Ulicami gdańskiej Starówki i Śródmieścia przejdzie 70 aktorów amatorów odgrywających sceny z ostatnich chwil życia Jezusa Chrystusa. Dialogom towarzyszyć będzie oryginalna muzyka jednego z najbardziej uzdolnionych polskich
Instrumentalistów jazzowych Cezarego Paciorka. Śpiewać będzie Diakonia Muzyczna "Jezus Żyje" a grać zespół Larrego OK Ugwu "Ikenga Drummers" i zaproszeni muzycy. Słowa tekstów napisał poeta Tomasz Pohl.
Scena sądu Piłata nad Chrystusem rozegra się na przedprożach Dworu Artusa, ukrzyżowanie przy Placu Solidarności, gdzie stoją trzy znane Gdańskie Krzyże upamiętniające ofiary 1970 r. Misterium przejdzie przez najbardziej zatłoczone części miasta, przez centra handlowe, obok przystanków autobusowych, obok ruchliwych arterii drogowych.
"Wszyscy dobrze znamy poszczególne sceny Drogi Krzyżowej Jezusa Chrystusa. Jednak tu, w przestrzeni miejskiej, wszystko rozgrywa się jakby na nowo. We współczesnym Gdańsku widzimy starożytną Jerozolimę, z pałacami, miejscami handlu, gwaru miejskiego a nade wszystko z Golgotą. To misterium nie pozostawia nikogo obojętnym" - mówi pomysłodawca przedsięwzięcia Adam Hlebowicz, prezes Stowarzyszenia SUM. "Ktoś się wzrusza, komuś innemu przeszkadza idący tłum, przed każdym staje zaś pytanie - a co wówczas, kiedy to mnie każą nieść krzyż tak jak Szymonowi Cyrenejczykowi?" - dodaje Hlebowicz.
Celem organizatorów jest wzbudzenie refleksji w mieszkańcach Gdańska, a poprzez udział wielu mediów i transmisje z inscenizacji, także odbiorców tych mediów w całym kraju, że w tym dniu przed prawie 2000 laty wydarzyło się coś niezwykle ważnego. Organizatorzy nie obawiają się konfrontacji normalnego życia miasta (zakupy, ruch, pośpiech, zabieganie) z bardzo wyrazistym wspomnieniem tamtych chwil. Nie obawiają się też nieprzyjaznych głosów, głosów zdumienia czy zaskoczenia. Przed dwoma tysiącami lat takich odczuć też na pewno nie brakowało. Część aktorów będzie ubrana w normalne, współczesne stroje.
Warto dodać, że w tych dniach opublikowany został album reporterski "Droga" będący gorącym zapisem dwóch Misteriów: z Kalwarii Wejherowskiej w 2005 r. i ulic Gdańska z 2006 r. Autorami wydawnictwa są Adam Hlebowicz, Mirosław Miłogrodzki, Yach Paszkiewicz i Tomasz Żmuda - Trzebiatowski. Do albumu dołączona jest płyta DVD z zapisem dźwiękowym muzyki Czarka Paciorka.

Opinie

Sprawdź się

Pierwszym gdyńskim kinem, otwartym w 1926 roku, było: