• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Metamorfozy - Georgesa Braque z paryskiej kolekcji Armanda Israela (5 opinii)

Wystawa "Metamorfozy" będzie jednym z ważniejszych wydarzeń wystawienniczych w Polsce w 2011 roku. Ekspozycja prac Braque'a odbędzie się tylko w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Wystawa czynna w dniach: 17.06.2011-18.09.2011, codziennie w godz. 11.00-21.00.

Na jej zawartość złoży się ok. 150 artystycznych obiektów w tym 12 oryginalnych gwaszy, 20 litografii, 28 dzieł ceramicznych, 24 rzeźby, 10 dywanów oraz biżuteria, którą uważa się za najpiękniejszą na świecie.

Georges Braque (1882-1963), francuski malarz, grafik i rzeźbiarz, jeden z najwybitniejszych twórców XX wieku, razem z P. Picasso twórca kubizmu. Namalowany w 1908 roku obraz Braque "Domy w L'Estaque" krytyk L. Vauxcelles ironicznie określił jako zbudowany z kubów, co wkrótce dało nazwę całemu kierunkowi. Braque eliminował przestrzeń i rozkładał przedmiot, ukazując go na płaszczyźnie płótna równocześnie ze wszystkich stron, przez co zbliżał się do abstrakcji. Jednocześnie z P. Picassem przeniósł technikę kolażu w trzeci wymiar, tworząc trójwymiarowe konstrukcje z tektury i papieru (nie zachowane). Zaczął stopniowo coraz bardziej odchodzić od kubizmu w stronę figuratywności, zachował jednak na stałe niektóre założenia kubizmu.

Braque był artystą wszechstronnym, projektował scenografie teatralne, wykonywał w kredzie i metalu syntetyczne figurki zwierząt (ryby, ptaki, główki koni). Do kościoła w Assy wykonał drzwiczki do tabernakulum. Tworzył witraże.

W 1961 roku, gdy Georges Braque zachorował poprosił swojego przyjaciela i mistrza szlifierstwa kamieni szlachetnych Hergera de Loewenfelda, aby pomógł mu dokończyć dzieła. Stworzył serię 110 gwaszy jego najważniejszych dzieł w celu odtworzenia ich w trzech wymiarach. Pod kierunkiem Braque'a Herger de Loewenfeld wykonał niezwykłe wyroby jubilerskie, rzeźby, tkaninę i ceramikę.

W 1963 roku, na wniosek Andre Malraux, ówczesnego ministra kultury generała de Gaulle'a, większość dzieł stworzonych w wyniku tej niezwykłej współpracy była zaprezentowana na wystawie w Luwrze. W ten sposób Braque jako pierwszy malarz na świecie miał jeszcze za życia swoją wystawę w Luwrze. W 1996 roku Heger de Loewenfeld (spadkobierca praw do kolekcji "Metamorfozy" nadanych mu przez samego Braque'a), oficjalnie uczynił Armada Israela, z którym współpracował przez 30 lat, opiekunem i właścicielem praw do kolekcji. Armad Israel jest najwybitniejszym popularyzatorem wiedzy o życiu i pracy Braque'a.

Kurator: Armand Israel- ekspert sztuki, Pełnomocnik i Kustosz Muzeum Georges'a Braque'a
Koordynator projektu: Joanna Wilhelmi
Idea wystawy: Zbigniew Buski- dyrektor Państwowej Galerii Sztuki

Wystawa została objęta honorowym patronatem przez byłego Prezydenta RP Lecha Wałęsę, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Bogdana Zdrojewskiego, Ambasadora Republiki Francuskiej w Polsce Francois'a Barry'ego Delongchamps'a, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  14 zł
 • Bilet ulgowy
  9 zł
 • Kontakt
  58 551-06-21
Bilet na wystawę:
14 zł (normalny)
9 zł (ulgowy)
7 zł (mieszkańcy Sopotu na legitymację wystawioną przez Kąpielisko Sopot)
Bilet łączny (na wszystkie wystawy) - 17 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy)

Opinie (5)

 • super!

  Jeden z czołowych światowych malarzy, świetnie!

  • 2 0

 • warto zobaczyc

  Po prostu artysta z wizją w wielu wymiarach

  • 0 0

 • no niesamowite, że u nas jest.


  będziemy!!!

  • 1 0

 • ale ile Braque'a w Braque'u?

  niestety tylko kilka procent... wykorzystanie praw autorskich do reprodukcji kilku prac autora w różnych technikach... i bezpardonowe wykorzystywanie sławy i dorobku Braque'a... Czy mieszkańcy Trójmiasta nie zasługują na sztukę z prawdziwego zdarzenia, na miarę nazwiska tego artysty? Czy Polacy muszą uczyć się sztuki i obcować z nią poprzez wytwory osób trzecich? To jak sztuczne, plastikowe banany i winogrona z czasów komuny, gdy tych prawdziwych nie było w sklepach...

  • 4 0

 • ...smutne...

  ...że przy takiej wystawie nie postarano się o sprawdzenie szczegółów. "Nieścisłości", ba błędy w opisach umieszczonych pod pracami. Dzieła wykonane na jedwabiu miały polskie opisy, iż są na... papierze czerpanym (w języku angielskim już podpis był prawidłowy:"...na jedwabiu"). Oczywiście odwrotna sytuacja też zaistniała: papier po angielsku w opisie, po polsku nazywał się jedwabiem. I nie dotyczy to JEDNEJ PRACY, lecz wielu. Gdy nie znamy języka, należy przyjrzeć się materii, wzrok nie powinien mylić. Papier i jedwabna tkanina to bardzo różne substancje. No wstyd "Kuratorze"... Ilość Braque'a w Braque'u, pomińmy milczeniem...

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Pierwszą sceną zawodową w Gdyni, wystawiającą spektakle jeszcze przed II wojną światową był: