• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Melomaniak, czyli o muzyce na trójmiejskich scenach

Małgorzata Kaliszewska
20 maja 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Filipińczycy na molo zaśpiewają Chopina
Opery to często wielka muzyka i... dość grafomańskie teksty. Libretto "Gwałtu na Lukrecji" (nz.) na szczęście do nich nie należy. Opery to często wielka muzyka i... dość grafomańskie teksty. Libretto "Gwałtu na Lukrecji" (nz.) na szczęście do nich nie należy.

Jak daleko potrafią posunąć się twórcy, by przyciągnąć publiczność do sal operowych? Który chór na świecie zasługuje na miano najlepszego? I czy Wiliam Szekspir ma coś wspólnego z Wandą Bacewicz? Melomani: ten tydzień należy do was.



Miłośnicy pięknych głosów oraz muzyki sakralnej, ludowej, gospel oraz spirituals powinni zainteresować się rozpoczynającym się właśnie w Sopocie Festiwalem Mundus Cantat. To niepowtarzalne w skali polskiej wydarzenie, w którym biorą udział chóry z całego świata. Od 20 do 24 maja w trzech sopockich kościołach, a w finale w Operze Leśnej wystąpi 15 chórów, m.in. z Czech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Polski.

- Jest to okazja, by wysłuchać efektownych wykonań utworów chóralnych wszystkich epok muzycznych - zachęca dyrektor festiwalu Joanna Stankowska.

Festiwal organizowany jest od pięciu lat i - jak zauważa jeden z jurorów, a zarazem dyrektor festiwalu i dyrygent Marcin Tomczak - cieszy się coraz większym zainteresowaniem. - Festiwal Mundus Cantat udowadnia, że jest potrzebny nie tylko samym uczestnikom, lecz przede wszystkim odbiorcom, słuchaczom i melomanom. Więc jeśli był mit "niedostępności muzyki chóralnej dla przeciętnego odbiorcy", to ten festiwal ten mit obala.

Gwiazdą finału, który odbędzie się 24 maja w Operze Leśnej, będzie poznańska grupa AudioFeels. Artyści specjalizują się w wokalnym imitowaniu instrumentów, m.in. perkusji, gitary czy trąbki, a zajmują się unikalnym w Polsce gatunkiem zwanym vocal play.

Z kolei wielbiciele sztuk Szekspira, a zwłaszcza "Snu nocy letniej" mają rzadką dziś już okazję wysłuchać fragmentów dzieła w wykonaniu wybitnej gdańskiej aktorki Haliny Winiarskiej. 21 maja Filharmonia Bałtycka na Ołowiance zaprezentuje kompilacje tekstów mistrza ze Stradfordu oraz wierszy Wandy Bacewicz. Tego wieczoru zabrzmią także utwory Grażyny Bacewicz i Józefa Hydna oraz Feliksa Mendelssohna-Bartholdyego w wykonaniu Baltic Kwartet.

W niedzielę, w samo południe, zainteresowani będą mogli poznać niejedną z tajemnic świata opery. W ramach cyklu "Opera? Si!", wielokrotny zwycięzca legendarnej już dziś telewizyjnej "Wielkiej Gry", a dziś wicedyrektor Opery Bałtyckiej Jerzy Snakowski, opowie o tym, jak oglądać spektakle operowe, by poznać ich ukryty sens.

Tym razem gospodarz spotkań, wspólnie ze śpiewaczką Alicją Węgorzewską, przeanalizuje jeden z tytułów z gdańskiego afisza - "Gwałt na Lukrecji" Benjamina Brittena. - Z łatwością przekonamy widzów, że akurat ta opera nie jest prostą opowieścią o tym, że on chce, ona chce, a tato nie pozwala - zapewnia Jerzy Snakowski.

Podczas spotkania widzowie będą mogli dowiedzieć się m.in. jak ważna jest muzyka, która buduje tak ważną dla opery atmosferę wieloznaczności.- Podczas naszych spotkań pokazujemy jak wyjątkowa muzyka, komponowana przez genialnych artystów tworzy dzieło do - co tu kryć - często wyjątkowo grafomańskich tekstów - śmieje się Snakowski.

Ze współczesnymi tekstami operowymi też bywa różnie. - Najoryginalniejszym librettem naszych czasów jest opowieść o sukcesie czeskich hokeistów i ich zwycięstwie nad drużyna Kanady - opowiada Jerzy Snakowski.

Czy takie uwspółcześnienie pozwala odnieść sukces? Okaże się w niedzielę. Polecamy.

Wydarzenia:

Festiwal Mundus Cantat 2009
Opera?Si! O czym są opery - Gwałt na lukrecji
Sen nocy letniej - koncert kameralny

Opinie (2) 3 zablokowane

  • no jak dziennikarze (1)

    nie maja wiedzy to nie powinni brac kasy

    • 0 1

    • ale o co chodzi w powyzszym komentarzu?

      jest bezpodstawnie i zlosliwie destruktywny

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Na którym gdyńskim wzgórzu według legendy objawiał się św. Mikołaj?

 

Najczęściej czytane