• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Mam Gdańsk i trochę nieba - wieczór wspomnieniowy o Lechu Miądowiczu

Serdecznie zapraszamy na Wieczór wspomnieniowy o Lechu Miądowiczu - MAM GDAŃSK I TROCHĘ NIEBA.

W programie autorskie piosenki, wiersze z tomiku "rzesypywanie piasku", fragmenty koncertu z Ratusza w Ostrowie Wlkp, fragment występu w Klubie Morza Zejman na dwa saksofony w duecie z Ewą Małas, wspomnienia przyjaciół z lat młodości, anegdoty z życia artysty.

poezja śpiewana - koncerty w Trójmieście


Wystąpią: Adam Gromadzki, Mira Kieniewicz-Kopcińska, Grażyna Brylska, Zbigniew Białek, Zdzisława Stęczniewska, Hanna Małas.
***
Lech Miądowicz poeta, muzyk, gdański bard, autor tekstów i scenariuszy, instruktor teatralny. Urodził się 6.I.1945 roku w Ostrowie Wielkopolskim, zmarł 2.IV.2020 w Gdańsku. Ukończył Uniwersytet Wrocławski, Wydział Filologii Polskiej oraz Szkołę Muzyczną II st. w klasie klarnetu. Debiutował główną rolą w Panu Geldhabie Aleksandra Fredry w teatrze studenckim, śpiewał, grał na klarnecie, gitarze i saksofonie w utworzonym przez miasto Wrocław zespole Luna, brał udział w słynnym Konkursie Młodych Talentów gdzie zakwalifikował się do finału w Szczecinie. Był związany z zespołem rockowym Waganci, gdzie wspólnie ze Zdzisławą Sośnicką, był solistą tego zespołu. Z tą grupą występował między innymi w Teatrze Kaliskim im. Wojciecha Bogusławskiego. Działając w środowisku akademickim Wrocławia był współzałożycielem kabaretu Riposta Uniwersytetu Wrocławskiego, współzałożycielem teatru Nawias, dla którego pisał piosenki.

Występował we wrocławskim studio piosenki Ad Libitum, z którym nagrał wiele utworów dla Telewizji i Polskiego Radia we Wrocławiu. W środowisku gdańskim działał od 1975 r. Prowadził cykliczne recitale autorskie z grupą Trakt Królewski w znaczących miejscach Trójmiasta: w Ratuszu Głównym, Staromiejskim, Jazz Clubie, w sopockim SPATiF-ie, na estradach Jarmarku Dominikańskiego, w gdańskim Żaku, w Teatrze Muzycznym, w Teatrze Miejskim, w Klubie Rzemiosła - w Gdyni. Organizował i prowadził duże imprezy plenerowe, m.in. Jarmark Portowy, Piwowarzy Braniewscy, Święto Sadu, Gniewinki w Gniewie, liczne programy estradowe i klubowe. Był współautorem audycji radiowych Bałtyckie Forum Muzyczne oraz Warsztaty Folklorystyczne. Prezentował twórczość w Salonie Artystycznym Polskiego Radia w Gdańsku. Dla Bałtyckiej Agencji Artystycznej w Sopocie pisał, m.in.: widowisko estradowe Mikołajowe Niespodzianki, wystawione w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz scenariusze estradowe. Od 2002 do 2020 roku tworzył gdański duet muzyczny z pianistką Hanną Małas, który wykonywał na scenach w całej Polsce utwory autorskie, kabaretowe, przeboje światowe, muzykę filmową, monologi satyryczne z własnymi tekstami, przeplatając je grą standardów jazzowych na klarnecie, saksofonie i gitarze oraz muzyką klasyczną. Podczas Festiwalu Szanty pod Żurawiem, otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za piosenkę Heweliusz i gwiazdy. W 2015 roku podczas benefisu w GTPS otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za całokształt twórczości.

Opinie

Sprawdź się

Jaki tytuł nosi wystawa ERGO Hestii w Muzeum Narodowym w Warszawie?

 

Najczęściej czytane