• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Look Jazz Club | Gwiazdy Polskiego Jazzu

Zapraszamy Look Jazz Club | Gwiazdy Polskiego Jazzu: Piotr Lemańczyk i Dominik Bukowski.

lut 29

czwartek, godz. 19:00

bilety 65 zł
Kup bilet
mar 15

piątek

Gdańsk,
bilety 80 zł
ulgowy 40 zł
Piotr Lemańczyk-gitara basowa
Dominik Bukowski-wibrafon

jazz - koncerty w Trójmieście


PIOTR LEMAŃCZYK
Piotr Lemańczyk jest uważany za jednego z najwybitniejszych europejskich basistów jazzowych. Jego droga artystyczna zaczęła się w 1993 roku, kiedy to z kartuskiego środowiska muzycznego powstał jazzowy zespół o nazwie Orange Trane. Po dwóch latach działalności, grupa pojechała na konkurs dla młodych muzyków Jazz Juniors 95 do Krakowa, gdzie zespół został laureatem II miejsca, a Piotra Lemańczyka nagrodzono za indywidualność, kompozycje oraz jako najlepszego instrumentalistę festiwalu. W 1996 roku przeprowadził się do Gdańska. Tam bardzo szybko zaczął współpracę ze znaczącymi nazwiskami świata jazzu takimi jak: Maciej Sikała, Emil Kowalski, Wojciech Staroniewicz czy Leszek Dranicki. Współtworzył gdańskie środowisko jazzowe. Kolejne kroki kariery to koncert na festiwalu Jazz nad Odrą 96 i nagroda za najlepszą kompozycje, oraz Pomorska Jesień Jazzowa 96 , gdzie wraz z zespołem Orange Trane otrzymał "Klucz do Kariery". Po niedługim czasie koncertował już z legendami polskiego jazzu, a byli to: Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana, Piotr Wojtasik, Tomasz Szukalski i innymi. Dołączył do zespołu 0-58, z którym zagrał wiele koncertów w Polsce jak i za granicą. Nie długo po tym, jego droga artystyczna przybrała wymiar międzynarodowy. Rozpoczęła się współpraca z gwiazdami światowego jazzu takimi jak: Walter Smith III /USA/, Jerry Bergonzi /USA/, Seamus Blake /USA/, Dave Kikoski /USA/, Tim Hagans /USA/, Brian Melvin /USA/, Gary Novak /USA/, Avishai Cohen-tr /Izrael/ , Mike Stern /USA/, Leni Stern /USA/, Soweto Kinch /GB/ , Leszek Możdżer, Krzesimir Dębski. Nagrał blisko 70 płyt, w tym osiem autorskich, które otrzymały znakomite recenzje w takich magazynach jak Down Beat, JazzTimes, Jazz Forum, Jazzpress, The Guardian. Koncertował w USA, Szwecji, Kanadzie, Izraelu, Malezji, Korei Południowej, Rosji, Singapurze, Bułgarii, Rumunii, Niemczech, Słowacji, Francji, Finlandii, Grecji, Mołdawii, Austrii i wielu innych krajach. Swego czasu był jedynym Europejczykiem nowojorskiego zespołu BEATLEJAZZ. Zawsze wysoko notowany w corocznej ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. Piotr Lemańczyk jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu Kartuzy Jazz Bass Days, którego X edycja odbyła się w lutym 2023r.

DOMINIK BUKOWSKI
Wibrafonista jazzowy, kompozytor. W 2018 uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie JAZZ TOP według magazynu Jazz Forum. Ukończył Liceum Muzyczne w Elblągu, a następnie zaczął studia w Gdańskiej Akademii Muzycznej na wydziale instrumentalnym. W 1998 roku przeniósł się na wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, zaś w 2002 roku został jej absolwentem. W 1999r. otrzymał wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie dla swojego zespołu BLUE MIND QUARTET w II Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. W styczniu 2002 roku zespół ten zajął pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej w Bielsku-Białej oraz otrzymał statuetkę Aniołka Jazzowego 2002. Nagrodą konkursu było również wydanie debiutanckiej płyty zespołu.

Od 2003r. co roku zajmuje drugie miejsce w ankiecie JAZZ TOP w kategorii ,,Wibrafon Roku . Był nominowany do nagrody GRAND PRIX JAZZ MELOMANI 2003 w kategorii Nadzieja Melomanów Roku 2003 oraz SZTORM ROKU 2005 przez trójmiejskie wydanie Gazety Wyborczej. Został również nominowany przez Dziennik Bałtycki w plebiscycie Człowiek Roku 2005. Jego płyta PROJEKTOR znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum zaś kolejna VICE VERSA została nominowana do nagrody FRYDERYKI. W 2011 Marszałek Województwa Pomorskiego uhonorował muzyka Pomorską Nagrodą Artystyczną. W 2013 r. album Kropla Słowa Krystyny Stańko, do której Bukowski skomponował większość materiału muzycznego, został Płytą Roku według Jazz Forum. Jako sideman został wyróżniony Złotą Płytą za album Melisa Przemka Dyakowskiego, której producentem był Leszek Możdżer. Jego ostatnia płyta SUFIA zdobyła bardzo dobre recenzje i znalazła się w wielu rankingach najlepszych płyt jazzowych 2016 w Polsce. Gra i nagrywa z takimi muzykami jak Amir ElSaffar, Tim Hagans, Cikada Quartet, Nigel Kennedy, Soweto Kinch, Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Wojtasik, Krystyna Stańko i inni. Koncertował na wielu polskich festiwalach jazzowych, a także za granicą m.in. w Kanadzie, Indonezji, Izraelu, Rosji i w większości krajów europejskich.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    70 zł
Dokonaj rezerwacji:
tel. +48 697 012 222
e-mail restauracja@port-sopot.pl

Opinie

Sprawdź się

W piwnicy którego ze słynnych gdańskich budynków Jan Heweliusz składował produkowane przez siebie piwo?