• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lipiec melomana - sezonu ogórkowego nie będzie

Ewa Palińska
3 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Monika Kaźmierczak, grając na carillonie mobilnym "Gdańsk" wielokrotnie pokazywała, że na dzwonach da się wygrać nie tylko kompozycje klasyczne. Czym zaskoczy nas tym razem, przekonamy się podczas letnich koncertów carillonowych.


W wakacje wiele instytucji kulturalnych zawiesza działalność, ale w Trójmieście, na szczęście, można zaobserwować tendencję przeciwną. Wśród bogatej oferty, jaką przygotowali dla nas trójmiejscy artyści, prym wiodą imprezy cykliczne. Muzyka będzie rozbrzmiewała pod dachem i w plenerze, a brak pieniędzy na bilet nie powinien stanowić problemu, ponieważ udział w wielu koncertach będzie darmowy lub za symboliczną opłatą.Organy i carillony

O festiwalach organowych pisaliśmy przed kilkoma dniami, zwracając uwagę na unikatowość instrumentów. Równie unikatowe są carillony - Gdańsk jest bowiem jedynym miejscem w Polsce, w którym znajdują się carillony koncertowe, czyli instrumenty złożone z co najmniej 23 dzwonów wieżowych. Gdańskie carillony znajdują się w wieży kościoła św. Katarzyny zobacz na mapie Gdańska (50 dzwonów), w wieży Ratusza Głównego Miasta zobacz na mapie Gdańska (37 dzwonów) oraz na carillonie mobilnym "Gdańsk" (48 dzwonów).

Choć koncerty carillonowe odbywają się przez cały rok, to właśnie latem trwa prawdziwe święto tych instrumentów. W każdy piątek lipca i sierpnia o godz. 19 na carillonie kościoła św. Katarzyny zagrają najwięksi wirtuozi. Goście specjalni zaprezentują się także podczas sobotnich koncertów na Ratuszu Głównego Miasta o godz. 12.05.

- Muzyki najlepiej słucha się w zacisznych miejscach, dlatego cieszymy się, że dzięki życzliwości Przeora oo. karmelitów, udało się pozyskać dla słuchaczy piękny ogród przy kościele św. Katarzyny - mówi gdańska carillonistka, Monika Kaźmierczak. - Koncerty dla słuchaczy w karmelickim ogrodzie będą zapowiadane, grających wirtuozów będzie można zobaczyć na ekranie, przybliżymy również historię instrumentu oraz opowiemy różne ciekawostki.

Już dziś, 3 lipca o godz. 19 na Placu Heweliusza zobacz na mapie Gdańska, odbędzie się koncert inaugurujący Letnie Koncerty Carillonowe, poświęcony pamięci gdańskiego kompozytora Henryka Hubertusa Jabłońskiego. W programie zatytułowanym "Tylko echo" znajdą się aranżacje jego najpopularniejszych piosenek. Aranżacje nietypowe, ponieważ uwzględniające carillon mobilny "Gdańsk", na którym zagra Anna Kasprzycka. Udział w koncertach jest wolny.

W hotelu i w kościołach

Wiele osób uważa Sopot za imprezową stolicę Polski, tymczasem dla wokalistów od lat jest miejscem, w którym mogą szlifować swoje umiejętności pod okiem największych mistrzów. Tegoroczna edycja Sopockich Dni Sztuki Wokalnej potrwa od 18 do 26 lipca. Młodzi wokaliści będą w tym czasie nie tylko się uczyć, ale i rywalizować w ramach VII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Impressio Art. Zmagania konkursowe, odbywające się w Sofitel Grand Sopot zobacz na mapie Gdańska, są otwarte dla publiczności, a wstęp jest wolny, warto zatem zrobić sobie krótką przerwę od plażowania i zadbać o pożywkę nie tylko dla ciała, ale i dla ducha. Zobacz szczegółowy program.

Za darmo będzie również można posłuchać muzyki w każdą letnią niedzielę o godz. 19 w kościele Gwiazda Morza zobacz na mapie Gdańska, podczas koncertów odbywających się w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej.

Zdarzyło wam się kiedyś patrzeć na jakiś posąg i zastanawiać, co by się stało, gdyby jakimś cudem ożył? Jak by się zachował, co by powiedział? Organizatorzy cyklu Cappella Angelica nie tylko postawili sobie takie pytanie, ale i postanowili na nie odpowiedzieć. Podczas koncertów, które odbędą się 18 i 25 lipca o godz. 20.15 w Bazylice Mariackiej zobacz na mapie Gdańska, muzycy "użyczą głosów" Aniołom Mariackim. Projekt zainspirowany został figurami Grających Aniołów, pochodzącymi z XVIII-wiecznego prospektu organowego Bazyliki Mariackiej, wykonanego przez Johanna Henricha Meissnera.

Tegoroczna Cappella Angelica jest już piątą edycją projektu. Chcesz posłuchać, jak grają anioły? Odwiedź 18 i 25 lipca Bazylikę Mariacką. Tegoroczna Cappella Angelica jest już piątą edycją projektu. Chcesz posłuchać, jak grają anioły? Odwiedź 18 i 25 lipca Bazylikę Mariacką.
Kwartet wart Oskara z muzyką na wynos

"Muzyka filmowa z Oscarem w tle" to najnowsza propozycja, jaką przygotował dla słuchaczy Baltic kwartet. Już dziś, 3 lipca o godz. 19 w Ratuszu Staromiejskim zobacz na mapie Gdańska, artyści zaprezentują fragmenty najpopularniejszych soundtracków, we własnych aranżacjach na dwoje skrzypiec (Tomasz Diakun, Sylwia Kolińska), altówkę (Tomasz Pozorski) i wiolonczelę (Kamila Pietrzak). Będzie również opcja zabrania muzyki na wynos, ponieważ po koncercie kwartet będzie sprzedawał swoją płytę, zawierającą wspomniane kompozycje.

Muzyka filmowa to jednak nie jedyna atrakcja piątkowego koncertu:

- Opowiemy również wiele ciekawostek związanych z filmami, z których będzie pochodziła wykonywana przez nas muzyka, ale nie tylko - mówi skrzypek, Tomasz Diakun. - Zdradzę również, że będzie nam towarzyszyła aktorka - tancerka, która poprzez swój taniec postara się pokazać tę ulotność i zagadkowość "Zapachu kobiety" - śmieje się. Bilety 40 zł.

Fani relaksu przy muzyce klasycznej mogą być jednak spokojni, ponieważ Baltic kwartet nie rezygnuje z tego rodzaju działalności. 31 lipca o godz. 22 w Galerii GTPS zobacz na mapie Gdańska, podczas Jarmarku Dominikańskiego, artyści zagrają pierwszy z cyklu pięciu koncertów zatytułowanych "Klasyka nocą":

- Nie jesteśmy kwartetem, który zagra i nagra wszystkie dzieła Haydna czy Beethovena, ale za to uwielbiamy łamać konwencję, burzyć spokój, albo wręcz przeciwnie - zapraszać na leżaki i sofy czy na podłogę, by można było się zdrzemnąć przy naszej muzyce - mówi Diakun. - Jak znajdziemy sponsora, nagramy Wariacje Goldbergowskie - Tomek Pozorski świetnie to zaaranżował! My po prostu mamy ogromną frajdę ze wspólnego grania i przebywania ze sobą. Do tego stopnia że wspólnie, razem z dzieciakami, wyjeżdżamy na wakacje. Prawdziwe "baltic family" - śmieje się.

Jeżeli marzyła wam się kiedyś drzemka podczas koncertu muzyki klasycznej, Baltic kwartet zaprasza! Oni grają, a wy róbcie, co chcecie! Najbliższy koncert "Klasyka nocą" odbędzie się 31 lipca o godz. 22 w GTPS. Jeżeli marzyła wam się kiedyś drzemka podczas koncertu muzyki klasycznej, Baltic kwartet zaprasza! Oni grają, a wy róbcie, co chcecie! Najbliższy koncert "Klasyka nocą" odbędzie się 31 lipca o godz. 22 w GTPS.
Na lody i do filharmonii

Tylko podczas tego jednego cyklu, Chopin nad wodami Motławy, foyer Salonu Gdańskiego Filharmonii Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska zostaje udostępnione jako przestrzeń koncertowa i zamienia się w tętniące życiem i muzyką miejsce. Za fortepianem tradycyjnie zasiądą czołowi pianiści, a kto zjawi się np. na koncercie 14 lipca usłyszy, że muzyka Chopina brzmi znakomicie nie tylko w oryginale, ale i przearanżowana na fortepian z towarzyszeniem pewnego instrumentu solowego. Jakiego? Niech to pozostanie tajemnicą aż do dnia koncertu.

A jeśli nie lubicie muzyki klasycznej, a w czasie trwania koncertów, czyli od 17 do 26 lipca o godz. 20.30, postanowicie się zrelaksować w jednej z knajpek usytuowanych wzdłuż przeciwległego pobrzeża Motławy, to macie pecha - koncerty będą nagłaśniane, więc muzyka i tak dotrze do waszych uszu. Bilety 20 zł normalny, 10 zł ulgowy, 40 zł rodzinny.

We wtorek 28 lipca o godz. 19 w kościele św. Barbary zobacz na mapie Gdańska rozpocznie się również inny cykl organizowany przez Filharmonię Bałtycką - Muzyka w zabytkach dawnego Gdańska. Usłyszymy Hannę Dys (organy), Magdalenę Cieślar (śpiew), Mirosława KulczyńskiegoJarosława Wyrzykowskiego (obój i obój d'amore). Wstęp wolny.

Frekwencja podczas koncertów promenadowych w Gdyni dopisuje - żeby znaleźć miejsce siedzące, trzeba przyjść co najmniej pół godziny przed koncertem. Jak na przyzwoitą salę koncertową przystało, publiczności zdarza się zajmować również miejsca na balkonie. Dość nietypowym, ale za to z pięknym widokiem na scenę.

Frekwencja podczas koncertów promenadowych w Gdyni dopisuje - żeby znaleźć miejsce siedzące, trzeba przyjść co najmniej pół godziny przed koncertem. Jak na przyzwoitą salę koncertową przystało, publiczności zdarza się zajmować również miejsca na balkonie. Dość nietypowym, ale za to z pięknym widokiem na scenę.
Za darmo i pod chmurką

W każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 12 w altance Parku Oliwskiego zobacz na mapie Gdańska wystąpią Goście Polskiego Chóru Kameralnego. Tematem tegorocznej edycji cyklu, tak lubianego przez trójmiejskich melomanów, jest muzyka polska. Zaprezentowany zostanie jednak tak szeroki przekrój, że niejednego miłośnika muzyki przyprawi o zawrót głowy - od konsortu fletów grających tańce dawnej Rzeczypospolitej, po utwory z repertuaru Maryli Rodowicz, Marka Grechuty czy Ewy Bem.

Gdyńskie Koncerty Muzyki Promenadowej, odbywające się w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 16 na Kamiennej Górze zobacz na mapie Gdyni, od lat cieszą się ogromnym powodzeniem. Można przyjechać na nie rowerem, z dziećmi, rozłożyć się na kocu i relaksować przy dźwiękach muzyki. A skoro działa nowa kolejka, nie będzie trzeba się wdrapywać na górę w pocie czoła. Wstęp oczywiście jest wolny.

Za darmo i pod chmurką, a ściślej pod gwiazdami, posłuchamy muzyki podczas Jarmarku św. Dominika. 29 i 30 lipca w Altanie Melomana zobacz na mapie Gdańska usytuowanej przy ul. Grobla I zaprezentowana zostanie muzyka klasyczna w rozrywkowym wydaniu, a całość opatrzy słowem Barbara Żurowska-Sutt.

Muzyki klasycznej i nie tylko będzie można również posłuchać w Sopocie, w muszli koncertowej przy molo.

Kto natomiast szaleńczy clubbing, dla równowagi, chciałby poprzedzić sporą dawką sztuki wysokiej, powinien pewnego czwartku o godz. 18 odwiedzić Dworek Sierakowskich zobacz na mapie Gdańska, gdzie nieprzerwanie, od 40 lat, prezentują się najlepsi kameraliści. Jako że dworek znajduje się tuż przy Monciaku, a koncerty są darmowe, nie zaszkodzi spróbować. Najlepszą gwarancją jakości jest fakt, że koncerty odbywają się od wielu lat i niemalże zawsze przy pełnej, stałej widowni. W czym tkwi sekret? Przekonajcie się sami - to nic nie kosztuje.

Od tego roku na koncerty promenadowe na Kamiennej Górze pojedziemy kolejką.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (5)

 • Mozartiana (2)

  A Mozartiany w tym roku nie będzie?

  • 4 1

  • Będzie, w sierpniu (1)

   http://www.trojmiasto.pl/mozartiana

   a to tekst o lipcu :)

   • 4 0

   • Fakt, Mea culpa!

    Zasugerowałem się "W każdą sobotę lipca i sierpnia..." i nie doczytałem, że to artykuł dot. lipca. Dzięki!

    • 1 1

 • Prawda jest taka, że tym roku 5 razy mniej imprez niż rok temu.

  • 2 6

 • Bardzo fajne zestawienie, dzieje się tak dużo, że coś może umknąć.

  Polecam scenę letnią w Pruszczu Gdańskim, są teatry, koncerty.

  • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku (2 opinie)

(2 opinie)
12 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę obecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane