• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Licho, rusałki, zaświaty i inne słowiańskie mity

Monika Kopycińska
22 lipca 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Multimedialna wystawa "Słowiański mit" doskonale łączy naukę i zabawę. Multimedialna wystawa "Słowiański mit" doskonale łączy naukę i zabawę.

W śródmieściu Gdańska obok Bazyliki Św. Mikołaja stanęła tajemnicza, biała kopuła. W ten sposób nasi słowiańscy praprzodkowie wyobrażali sobie świat.



Twórcy multimedialnej wystawy "Słowiański mit" próbują ocalić od zapomnienia legendy, mity, wierzenia i obyczaje naszych praprzodków. Przybliżają je zwiedzającym przy zastosowaniu nowoczesnych technik multimedialnych.

Z uwagi na walor edukacyjny wystawa ma szczególne znaczenie dla dzieci i młodzieży. Rodzice, którzy wraz z dziećmi przychodzą na to nietypowe spotkanie z historią mogą zaobserwować reakcje dzieci zasłuchanych w opowieści przewodnika. Przekazywane legendy doskonale komponują się z na pozór prymitywnymi animacjami emitowanymi na licznych ekranach.

W czasie podróży do świata słowiańskich plemion dorośli zostają wyposażeni w audio przewodniki, a rodzice z dziećmi mogą liczyć na przewodnika, który z pasją zaprezentuje kulturę wczesnośredniowiecznej słowiańszczyzny na terenach polskich.

Wystawa podzielona jest na cztery strefy, nawiązując do czterech pór roku i czterech stron świata. Szczególnym zainteresowaniem wśród najmłodszych zwiedzających cieszy się strefa pracy i domowego ogniska. Dzieci wraz z rodzicami i przewodnikiem wchodzą do prawdziwej słowiańskiej chaty, zasiadają na skórach zwierząt, skrzyniach, drewnianych ławach i wsłuchują się opowieści o Paście, jego żonie Rzepce i synu Ziemowicie. Jednocześnie mogą spoglądać na ekrany, na których emitowany jest film prezentujący bohaterów legendy wykonujących swoje codzienne obowiązki.

W tej strefie można dotknąć wszystkich eksponatów, a nieczęsto trafia się okazja, by dotknąć futra gronostaja, renifera i obejrzeć średnioweczny zestaw do manicure.

Podróżując po świecie słowiańskich plemion i bóstw, dzieci dowiadują się jak wiele obyczajów przetrwało w niemal niezmienionej formie do naszych czasów, stanowiąc ważny element kultury ludowej. Jednak głównym przesłaniem wystawy dedykowanym zwiedzającym, jest pradawne wierzenie Słowian w to, że jak długo zdołamy kultywować polskie tradycje - m.in. malować pisanki, topić marzannę, obchodzić imieniny - tak długo będzie istniał nasz naród.

W tym magicznym miejscu, gdzie legendy mieszają się z historią, panuje niezwykły klimat i nie jest to wyłącznie zasługą nowatorskiego podejścia do tematu i bogactwa eksponatów. To, że zwiedzający wychodzą zadowoleni, a niektórzy wracają nawet parokrotnie, przyprowadzając ze sobą rodzinę czy znajomych, jest zasługą twórców wystawy. Nieczęsto można spotkać tak ogromne zaangażowanie i poczucie misji w tego typu obiektach. Każdy kto zdecyduje się odwiedzić wystawę, może liczyć na serdeczne przyjęcie oraz wyczerpującą i profesjonalną odpowiedź na każde pytanie.

Ważne informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do soboty 11-22
niedziela 11-21

Ceny biletów:
dzieci do lat 5 - bezpłatnie
dzieci i osoby niepełnosprawne - bezpłatnie
młodzież szkolna - 8 zł
dorośli - 12 zł
grupy zorganizowane od 15 osób - 12 zł

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (19)

  • Godne polecenia!

    Naprawdę warto pójść również by samemu wyrobić sobie opinię. Wystawa niezwykle ciekawa, zwłaszcza dla dzieci. NAPRAWDĘ FANTASTYCZNIE WIEDZIEĆ ŻE KOMUŚ SIĘ CHCE JESZCZE TAKIE RZECZY ROBIĆ. Życzę powodzenia organizatorom i dziękuję za ich wysiłek i trud krzewienia wiedzy o Słowianach. Bądźmy z tego dumni, że nimi jesteśmy!

    • 3 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z trójmiejskich statków-muzeum nie jest jednostką Narodowego Muzeum Morskiego?

 

Najczęściej czytane