• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Lesser Giełdziński. Kolekcjoner gedaników

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska organizuje kolejny wykład w ramach d. Prelekcja będzie poświęcona osobie Lessera Giełdzińskiego i jego kolekcji gedaników, które były eksponowane od 1901 r. w Dworze Artusa.

Lesser Giełdziński urodził się 10 stycznia 1830 roku we Włocławku. Syn zamożnego kupca zbożowego Michaela Giełdzińskiego i Lei z domu Thorner dorastał ucząc się kupieckiego fachu pod okiem ojca. Mając lat 30 przybył do Gdańska, a założona przez niego firma handlowa szybko przyniosła spore zyski. Pozwoliło to Giełdzińskiemu w krótkim czasie stać się bogatym, poważanym w środowisku kupcem i w konsekwencji po około dwóch latach, w 1862 r., zaowocowało członkostwem w Korporacji Kupieckiej w Gdańsku.

- Prawdopodobnie też w tym czasie obudziła się jego pasja kolekcjonerska. Ten bogaty kupiec zbierał niemal wszystko, co odbierane było jako "gdańskie starożytności". Szczególnie interesował się wyrobami gdańskich snycerzy, złotników i konwisarzy. Mógł poszczycić się pokaźnym zbiorem gdańskich mebli: szaf, skrzyń, stołów i krzeseł z XVII i XVIII wieku, jak i okazami rzemiosła artystycznego z srebra i cyny związanymi z gdańskim cechami, między innymi korporacji rzeźników, piekarzy, tkaczy, członków gildii kupieckiej - mówi Izabela Jastrzembska-Olkowska z MHMG, kierownik Oddziału i prelegentka.

Kolekcja Giełdzińskiego stała się stałym punktem odwiedzin bywalców i turystów chętnych poznać "kolekcję starożytności i rzeczy kształtnych", którą z satysfakcją prezentował każdemu. Natomiast opisy kolekcji Giełdzińskiego zaczęły pojawiać się w przewodnikach po Gdańsku... Kolekcja gdańskich ruchomości została przeniesiona w 1901 r. do utworzonego prywatnego muzeum. Po śmierci Giełdzińskiego w 1910 r. została rozproszona przez jego spadkobierców... Niewielką część zabytków zakupiło gdańskie Prowincjonalne Muzeum Rzemiosła Artystycznego, a stąd pojedyncze eksponaty znalazły się zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Lwia część zbiorów została wystawiona na aukcji w 1912 r. w Berlinie.

- Jakkolwiek osoba Giełdzińskiego jest kojarzona poprzez pryzmat jego kolekcji, to podczas wykładu przypomnimy go jako osobę prywatną - nietuzinkową i o dość osobliwym poczuciu humoru. Zachowany materiał pozwala odpowiedzieć na pytanie jak był postrzegany Lesser Giełdziński przez współczesne mu elity i jakich niezwykłych gości podejmował u siebie? Za życia naszego bohatera Gdańsk był już miastem prowincjonalnym, ale koneksje przedsiębiorcy wykraczały poza Królestwo Prus i Cesarstwo Niemieckie, co chociażby uosabiają życiorysy jego dwóch synów, którzy byli właścicielami fabryk w Wiedniu i w Berlinie - dodaje Izabela Jastrzembska-Olkowska.

Te i inne historie związane z osobą gdańskiego kupca poznamy 16 listopada 2017 r., o godz. 17:00 w Dworze Artusa przy ul. Długi Targ 43/44. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Opinie

Sprawdź się

Hanna Raniszewska występuje pod pseudonimem: