Wiadomości

stat

Książki dla małych i dużych. Festiwal Literatury Dziecięcej w Gdyni i Sopocie

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej zaprasza do Gdyni i Sopotu całe rodziny.
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej zaprasza do Gdyni i Sopotu całe rodziny. mat. prasowe

10 miast, 10 miesięcy, trzy generacje - już w tym tygodniu w Gdyni i Sopocie rozpocznie się największa impreza promująca czytelnictwo - Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Festiwal będzie promował wartościową literaturę i jej twórców. Zaplanowane są interaktywne spotkania z literatami, warsztaty z artystami, happeningi, wystawy, gry i konkursy literackie. Sprawdźcie sami.Czytasz swojemu dziecku?

tak, od małego 91%
zdarza się, ale rzadko 5%
nie, książki nie interesują mojego dziecka 1%
zamierzam zacząć 3%
zakończona Łącznie głosów: 279
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej będzie promował wartościową literaturę i jej twórców, szczególnie wśród najmłodszych, ale nie tylko. Ma również pomóc we wzmacnianiu relacji rodzinnych, które stanowią konkurencję wobec szybkich zmian i nowinek technologicznych. Oferta wydarzenia jest bogata i interesująca. To jedna z największych imprez tego typu dla całych rodzin.

- Nie ma nudy, każda książka to przygoda, a każdy twórca książek wciela się w rolę przewodnika po świecie wyobraźni. Fundacja zaprasza szczególnie na festiwalowe spotkania dziadków z wnukami, podkreślając rolę książki jako łącznika między pokoleniami - przekonują organizatorzy.
Festiwal ma być sposobem na spędzenie czasu z książką i ze sobą nawzajem inspirująco, literacko i rodzinnie.

- Działania skierowane są do dzieci głównie w kontekście rodziny, jako miejsca, w którym wykształcane i utrwalane są nawyki czytelnicze. Rodzina to system wartości, pamięć o korzeniach i historii. Wspólne, aktywizujące działania wokół książek mają wspierać rodziców i dziadków w ich rolach - dodają.
Wydarzenie potrwa od piątku do niedzieli. Co znajdziemy w programie? W jakich warsztatach będziemy mieli okazję wziąć udział? Z jakimi autorami będziecie mieli szansę porozmawiać?

Czego nie można przegapić już pierwszego dnia?19 lipca w Sopocie powstanie wielkoformatowy komiks autorstwa Tomasza Samojlika i dzieci. Zostanie tak przygotowany, by mógł być uzupełniany kredą przez młodych artystów. A skoro kredą, to oczywiście na placu. Odsłonięcie komiksu i inauguracja Festiwalu w Sopocie odbędzie się w piątek o godz. 19.

Gdynia w tym samym czasie przyprawi uczestników festiwalu o zawrót głowy. W piątek w Gdyni festiwal otworzy brytyjska autorka - gość specjalny - Sylvia Bishop.

O godz. 17:30 Muzeum Miasta Gdyni na chwilę zamieni się w królestwo wyobraźni. Poza spotkaniem, podczas którego organizatorzy festiwalu udowodnią, że wyobraźnia jest najważniejsza, na dzieci czekają literackie zabawy, poczęstunek i oczywiście upominki.

O godz. 17 w Gdyńskim Centrum Filmowym na dzieci będzie czekał Maciej Jadowski - aktor, poeta, dramaturg, który w ramach cyklu "Męskie czytanie" udowodni, że książki to także męska sprawa i przeczyta fragment swojej ulubionej książki z dzieciństwa, a następnie przeprowadzi z dziećmi (i rodzicami) warsztaty aktorskie.

W tym samym czasie (godz. 17) na 8. Nadmorskim Plenerze Czytelniczym spotkania ze starszymi dziećmi zainauguruje Rafał Dębski - autor bestselerowych książek fantasy.

Wśród festiwalowych autorów pojawią się ponadto: Michał Leśniewski, Małgorzata Swędrowska, Renata Kijowska, Jarosław Kaczmarek, Rafał Kosik, Łukasz Kosik, Magdalena Kiełbowicz, Aleksandra Struska-Musiał. Wśród artystów, którzy przygotowali i poprowadzą warsztaty dla dzieci są: Krystyna Lipka-Sztarbałło, Agata Królak, Dominika Czerniak-Chojnacka.

- Nad wszystkim czuwa niezawodny Ostry Dyżur Literacki, na którym specjaliści literatury dziecięcej będą leczyć nietolerancje czytelnicze i zapisywać książki na receptach - zapowiadają organizatorzy festiwalu.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny po uprzedniej obowiązkowej rezerwacji miejsca na stronie festiwalu - Gdynia i Sopot.

Opinie (11) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

09

marca

Dobrze się kłamie Gdynia, Teatr Muzyczny

Rozrywka

Juwenalia Gdańskie 2020: dwa dni, dziesięć scen, ponad trzydziestu artystów
Juwenalia w Gdańsku: 2 dni, 10 scen
2 mln zł na modernizację 10-letniej Ergo Areny
2 mln zł na modernizację Ergo Areny

Kulinaria

Okiem dietetyka: żelazo w diecie dzieci i dorosłych
Okiem dietetyka: żelazo w diecie

Planuj z nami tydzień

Sprawdź się

W jakiej miejscowości nie ma oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku?