Spektakl

Krzyżacy

najbliższy spektakl:
26 kwietnia 2018
godz. 10:00
inne terminy spektakli »
miejsce:

Teatr Miniatura - Wrzeszcz

adres:
Gdańsk, al. Grunwaldzka 16 pokaż na mapie
ceny biletów:
norm. 24 zł , ulg. 20 zł
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
data premiery:
3 kwietnia 2016
czas trwania:
1 godz. 50 min. (1 przerwa)
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

3.7 / 5 (22 głosy)

konkurs zakończonyzapowiedź konkursu
Patronat

Terminy spektakli

25 - 27 kwietnia 2018 godz. 10:00
Wrzeszcz

norm. 24 zł
ulg. 20 zł

26 kwietnia 2018 (czwartek) godz. 19:00
Wrzeszcz

norm. 24 zł
ulg. 20 zł
Kup bilet

28 kwietnia 2018 (sobota) godz. 12:00 zapowiedź konkursu
Wrzeszcz

norm. 24 zł
ulg. 20 zł
Kup bilet

Informacja o biletach

Parter
Bilet normalny: 24 zł
Bilet rodzinny (od czterech osób): 20 zł od osoby
Bilet ulgowy: 20 zł (uczniowie, emeryci i renciści, Karta do kultury, Karta Dużej Rodziny)

Balkon
Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 17 zł
Krzyżacy
na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza

Dla widzów od 10 lat.

Pierwsza adaptacja powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego. Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy wreszcie ekscytowały się opisami największego prawdopodobnie triumfu polskiego oręża - bitwy pod Grunwaldem. Dajmy się porwać "Krzyżakom" i my!

Dzieło Sienkiewicza to świetnie opowiedziana historia, która może wciągnąć, rozśmieszyć i wzruszyć zarówno młodszych, jak i dojrzałych widzów. Teatr lalkowy pozwala na interesujące i pełne jej przedstawienie - z wielością miejsc akcji, osób, z polowaniami na niedźwiedzia lub tura czy wreszcie z wielką, finałową bitwą pod Grunwaldem. Reżyseruje uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek.

Scenariusz i reżyseria: Jakub Roszkowski
Scenografia, światło, wideo: Mirek Kaczmarek
Współpraca dramaturgiczna, muzyka na żywo: Sandra Szwarc

Obsada:
Zbyszko | Wojciech Stachura
Maćko | Jacek Gierczak
Zawisza Czarny | Piotr Kłudka
Księżna Anna | Jadwiga Sankowska
Zygfryd de Löwe | Jacek Majok
Król Jagiełło | Hanna Miśkiewicz
Danusia, Jagienka | Edyta Janusz-Ehrlich
Rotgier de Löwe | Jakub Ehrlich
Kobieta | Agnieszka Grzegorzewska
Jurand | Andrzej Żak
Wielki Mistrz, Ksiądz | Joanna Tomasik
Biskup, Gruba Baba | Jolanta Darewicz

-----

O artystach:

Jakub Roszkowski - scenariusz i reżyseria
Dramaturg, reżyser, autor adaptacji, tłumaczeń i opracowań scenicznych tekstów. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu. Od 2007 do 2015 roku pracował jako dramaturg w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gdzie współtworzył m.in. takie spektakle jak: "Blaszany bębenek" wg Guntera Grassa (Spektakl Roku 2007 w województwie pomorskim), "Słodki ptak młodości" Tennessee Williamsa, "Zwodnica" Middletona i Rowleya, "Zmierzch bogów" Viscontiego, Medioli i Badalucco, "Kamień" Mariusa von Mayenburga, "Nie-boska komedia" Krasińskiego (Spektakl Roku 2011 w województwie pomorskim), "Czarownice z Salem" Arthura Millera (Spektakl Roku 2013 w Gdańsku), "Maria Stuart" Friedricha Schillera czy "Faraon" wg Bolesława Prusa. Stale współpracuje również poza Teatrem Wybrzeże z takimi reżyserami jak: Grzegorz Wiśniewski [m.in. "Ryszard III" Szekspira z Teatru im. Jaracza w Łodzi (Najlepszy spektakl szekspirowski w sezonie 2011/2012), "Królowa Margot" Dumasa z Teatru Narodowego w Warszawie, "Józef i Maria" Petera Turriniego z Teatru Studio w Warszawie], czy Adam Nalepa ["Chłopcy" Stanisława Grochowiaka ze Starego Teatru w Krakowie, "Mały książę. Końcówka" w Teatrze Muzycznym w Gdyni]. Jako reżyser zrobił spektakle: "Stalker" na podstawie książki "Piknik na skraju drogi" braci Arkadija i Borysa Strugackich, "Wielka improwizacja" Gizy, Roszkowskiego i Tremiszewskiego (oba w Teatrze Wybrzeże), swój tekst "Lepszy świat" w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze im. Andersena w Lublinie. Oprócz powyższych, wystawione zostały jeszcze trzy jego dramaty: "Morze otwarte" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (reż. Marek Pasieczny), "Zielony mężczyzna" w Fundacji Teatr BOTO w Sopocie (reż. Adam Nalepa) i "W popielniczce diament" w Teatrze Śląskim w Katowicach (reż. Waldemar Patlewicz).

Mirek Kaczmarek - scenografia
Scenograf, absolwent Wydziału Komunikacji Wizualnej poznańskiej ASP. Zadebiutował w 2001 roku, a od tej pory stworzył scenografie, kostiumy i oprawę multimedialną do niemal 100 spektakli. Stale współpracuje z Piotrem Kruszczyńskim (m.in. "Odejście głodomora", "Nie/boska komedia. Rzecz o krzyżu"), Jarosławem Tumidajskim (m.in. "G®upa Laokoona", "Pan Tadeusz", "Solaris"), Wiktorem Rubinem (m.in. "Orgia", trylogia "Joanna Szalona", "Caryca Katarzyna" i "Hrabina Batory"), Janem Klatą (m.in. "Fanta$y", "Sprawa Dantona", "Transfer", "Trylogia" i "Do Damaszku") i Marcinem Liberem (m.in. "Być jak Steve Jobs" oraz "Wesele"). Laureat wielu nagród artystycznych m.in. nagrody za scenografię do "Sprawy Dantona" na 33. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska, na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów BOSKA KOMEDIA oraz na Festiwalu KONTAKT, nominowany do Paszportów Polityki w 2012 roku.

Sandra Szwarc - współpraca dramaturgiczna, muzyka na żywo
Pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu ad. dr Piotra Słopeckiego; wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego oraz Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Jej debiutancka sztuka "Von Bingen. Historia prawdziwa" znalazła się w finale konkursu Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna 2015.

Recenzja Trojmiasto.pl

Sienkiewicz z wykopaliska. O "Krzyżakach" Teatru Miniatura

Pomysł, by za pomocą lalek opowiedzieć młodzieży historię Zbyszka z Bogdańca, Danusi, Jagienki i spółki wydaje się zadaniem wyjątkowo...

Zdjęcia

  Przeczytaj także

  Dodaj zdjęcie

  Opinie (34)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.