Spektakl

Krzyżacy

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Teatr Miniatura - Wrzeszcz

adres:
Gdańsk, Al. grunwaldzka 16
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
data premiery:
3 kwietnia 2016
czas trwania:
1 godz. 50 min. (1 przerwa)
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

3.7 / 5 (22 głosy)

Krzyżacy
na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza

Dla widzów od 10 lat.

Pierwsza adaptacja powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego. Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy wreszcie ekscytowały się opisami największego prawdopodobnie triumfu polskiego oręża - bitwy pod Grunwaldem. Dajmy się porwać "Krzyżakom" i my!

Dzieło Sienkiewicza to świetnie opowiedziana historia, która może wciągnąć, rozśmieszyć i wzruszyć zarówno młodszych, jak i dojrzałych widzów. Teatr lalkowy pozwala na interesujące i pełne jej przedstawienie - z wielością miejsc akcji, osób, z polowaniami na niedźwiedzia lub tura czy wreszcie z wielką, finałową bitwą pod Grunwaldem. Reżyseruje uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek.

Scenariusz i reżyseria: Jakub Roszkowski
Scenografia, światło, wideo: Mirek Kaczmarek
Współpraca dramaturgiczna, muzyka na żywo: Sandra Szwarc

Obsada:
Zbyszko | Wojciech Stachura
Maćko | Jacek Gierczak
Zawisza Czarny | Piotr Kłudka
Księżna Anna | Jadwiga Sankowska
Zygfryd de Löwe | Jacek Majok
Król Jagiełło | Hanna Miśkiewicz
Danusia, Jagienka | Edyta Janusz-Ehrlich
Rotgier de Löwe | Jakub Ehrlich
Kobieta | Agnieszka Grzegorzewska
Jurand | Andrzej Żak
Wielki Mistrz, Ksiądz | Joanna Tomasik
Biskup, Gruba Baba | Jolanta Darewicz

-----

O artystach:

Jakub Roszkowski - scenariusz i reżyseria
Dramaturg, reżyser, autor adaptacji, tłumaczeń i opracowań scenicznych tekstów. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu. Od 2007 do 2015 roku pracował jako dramaturg w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gdzie współtworzył m.in. takie spektakle jak: "Blaszany bębenek" wg Guntera Grassa (Spektakl Roku 2007 w województwie pomorskim), "Słodki ptak młodości" Tennessee Williamsa, "Zwodnica" Middletona i Rowleya, "Zmierzch bogów" Viscontiego, Medioli i Badalucco, "Kamień" Mariusa von Mayenburga, "Nie-boska komedia" Krasińskiego (Spektakl Roku 2011 w województwie pomorskim), "Czarownice z Salem" Arthura Millera (Spektakl Roku 2013 w Gdańsku), "Maria Stuart" Friedricha Schillera czy "Faraon" wg Bolesława Prusa. Stale współpracuje również poza Teatrem Wybrzeże z takimi reżyserami jak: Grzegorz Wiśniewski [m.in. "Ryszard III" Szekspira z Teatru im. Jaracza w Łodzi (Najlepszy spektakl szekspirowski w sezonie 2011/2012), "Królowa Margot" Dumasa z Teatru Narodowego w Warszawie, "Józef i Maria" Petera Turriniego z Teatru Studio w Warszawie], czy Adam Nalepa ["Chłopcy" Stanisława Grochowiaka ze Starego Teatru w Krakowie, "Mały książę. Końcówka" w Teatrze Muzycznym w Gdyni]. Jako reżyser zrobił spektakle: "Stalker" na podstawie książki "Piknik na skraju drogi" braci Arkadija i Borysa Strugackich, "Wielka improwizacja" Gizy, Roszkowskiego i Tremiszewskiego (oba w Teatrze Wybrzeże), swój tekst "Lepszy świat" w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze im. Andersena w Lublinie. Oprócz powyższych, wystawione zostały jeszcze trzy jego dramaty: "Morze otwarte" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (reż. Marek Pasieczny), "Zielony mężczyzna" w Fundacji Teatr BOTO w Sopocie (reż. Adam Nalepa) i "W popielniczce diament" w Teatrze Śląskim w Katowicach (reż. Waldemar Patlewicz).

Mirek Kaczmarek - scenografia
Scenograf, absolwent Wydziału Komunikacji Wizualnej poznańskiej ASP. Zadebiutował w 2001 roku, a od tej pory stworzył scenografie, kostiumy i oprawę multimedialną do niemal 100 spektakli. Stale współpracuje z Piotrem Kruszczyńskim (m.in. "Odejście głodomora", "Nie/boska komedia. Rzecz o krzyżu"), Jarosławem Tumidajskim (m.in. "G®upa Laokoona", "Pan Tadeusz", "Solaris"), Wiktorem Rubinem (m.in. "Orgia", trylogia "Joanna Szalona", "Caryca Katarzyna" i "Hrabina Batory"), Janem Klatą (m.in. "Fanta$y", "Sprawa Dantona", "Transfer", "Trylogia" i "Do Damaszku") i Marcinem Liberem (m.in. "Być jak Steve Jobs" oraz "Wesele"). Laureat wielu nagród artystycznych m.in. nagrody za scenografię do "Sprawy Dantona" na 33. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska, na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów BOSKA KOMEDIA oraz na Festiwalu KONTAKT, nominowany do Paszportów Polityki w 2012 roku.

Sandra Szwarc - współpraca dramaturgiczna, muzyka na żywo
Pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu ad. dr Piotra Słopeckiego; wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego oraz Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Jej debiutancka sztuka "Von Bingen. Historia prawdziwa" znalazła się w finale konkursu Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna 2015.

Recenzja Trojmiasto.pl

Sienkiewicz z wykopaliska. O "Krzyżakach" Teatru Miniatura

Pomysł, by za pomocą lalek opowiedzieć młodzieży historię Zbyszka z Bogdańca, Danusi, Jagienki i spółki wydaje się zadaniem wyjątkowo...

Zdjęcia

  Opinie (36) 7 zablokowanych

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

  Regulamin dodawania opinii

  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  Sprawdź się

  Najbardziej prestiżowa i najwyższa nagroda dla dramatopisarzy przyznawana jest w: