• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego

  • Kalendarz
    9 listopada - 14 grudnia 2012, godz. 8:00 - 16:00
  • Lokalizacja
    Gdynia, Wolności 22 B
    Organizator: II LO
  • Bilety
    wstęp wolny

Wystawa składa się z fotografii zamieszczonych w albumie pn. "Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego". Kresy w dwóch odsłonach.

26 kwietnia - 6 czerwca 2024

Gdańsk, ul. Jana z Kolna 11
Wstęp wolny
• Otwarcie wystawy "Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego"
w II LO im. A. Mickiewicza w Gdyni, ul. Wolności 22 B nastąpi 9 listopada br,( piątek) o godz.18.00 ( wystawa będzie czynna w dni powszednie do 14 grudnia w godz.8.00-16.00).

• Spotkanie autorskie
z wydawcą albumu fotografii H.Poddębskiego, Leszkiem Dulikiem odbędzie się 10 listopada ( sobota) o godz.16.00 w Caffe Anioł, przy ul. Kilińskiego 6 w Gdyni.

Na oba wydarzenia zapraszają organizatorzy: Fundacja INKUBATOR AKTIVECO, II LO im. A. Mickiewicza w Gdyni, wraz ze Szkolną Galerią Sztuki, Fundacja Kulturalne Pomorze oraz kawiarnia Caffe Anioł.

Wystawa składa się z fotografii zamieszczonych w albumie pn. "Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego".

Album (wydany pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego) jest wędrówką po wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej.

Podróż zaczyna się na Wileńszczyźnie i wiedzie przez Polesie, Wołyń, Ziemię Lwowską, Huculszczyznę by zakończyć się na Podolu w Okopach Świętej Trójcy. Publikacja jest podróżą w czasie, jest podróżą po Kresach w mistrzowski sposób sfotografowanych w latach 1920 - 1939.

Zdjęcia mają unikatowy charakter, w większości nie były nigdy publikowane. Są one wyrazem najwyższych osiągnięć fotografii krajobrazowej.

Henryk Poddębski posiadał niezwykły talent wydobywania uroku i charakteru miejsc, które fotografował. Szczególnym kunsztem odznaczają się panoramy miast. Piękne widoki Wilna czy Lwowa, ale i małych miasteczek, takich jak Krzemieniec, Brzeżany albo Poczajów.

Jest to pierwsza pozycja wydawnicza prezentująca część dużej, szczęśliwie ocalałej w zniszczonej podczas powstania Warszawie, kolekcji zdjęć Poddębskiego.

Henryk Poddębski nie miał żadnych uprzedzeń narodowościowych, religijnych czy społecznych. Fascynowało go bogactwo kultur i obyczajów, niepowtarzalny charakter życia jednostek i całych zbiorowości. Szczególnie cenił prostych ludzi. Widoczne jest to zwłaszcza na zdjęciach przedstawiających Poleszuków i Hucułów.
Szacunek dla ich bogatych obyczajów, ciężkiej pracy, zmagania się z surową przyrodą dostrzec można na każdej fotografii.

Poddębski był wyjątkowym fotografikiem. Niestety po wojnie jego spuścizna została zapomniana. Publikacja przywraca pamięć o tym artyście.

Zdjęcia Poddębskiego, wykonywane w latach 20. i 30 ubiegłego wieku, trafiały m.in. do wydawanych przed 1939 rokiem znanych przewodników Mieczysława Orłowicza, znaleźć je można w albumie "Polska w krajobrazie i zabytkach", książkach serii "Cuda Polski".

Opinie

Sprawdź się

Jaka premiera otworzyła dyrekcję Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże?