• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kosmiczne gadżety w Ratuszu

Łukasz Rudziński
1 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najbardziej efektownie prezentują się świetnej jakości zdjęcia z różnych misji kosmicznych zrobione przez sondy kosmiczne i teleskopy. W centralnej części sali znajdziemy makietę z sylwetką Neila Armstronga na księżycu i "historycznym" odciskiem buta. Najbardziej efektownie prezentują się świetnej jakości zdjęcia z różnych misji kosmicznych zrobione przez sondy kosmiczne i teleskopy. W centralnej części sali znajdziemy makietę z sylwetką Neila Armstronga na księżycu i "historycznym" odciskiem buta.

Zdjęcia z Teleskopu Hubble'a, miniaturki rakiet, stacji kosmicznej i sprzętów pomocnych astronautom w kosmosie, próbnik, bliźniaczy do tego, który wkrótce wyruszy w podróż kosmiczną oraz symulator lotu statkiem kosmicznym to tylko niektóre atrakcje "Ery nowych odkryć. 50 lat NASA". W Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku otwarto kosmiczną wystawę z okazji Roku Heweliusza.



Na fotografiach pokazano sześć strategicznych programów NASA: Program Apollo, Misję na Saturn i Tytan, kosmiczny Teleskop Hubble'a, System obserwacji Ziemi, Loty promów kosmicznych i Program badawczy Marsa. Na fotografiach pokazano sześć strategicznych programów NASA: Program Apollo, Misję na Saturn i Tytan, kosmiczny Teleskop Hubble'a, System obserwacji Ziemi, Loty promów kosmicznych i Program badawczy Marsa.
Na wystawie pełno jest miniaturek i modeli rakiet kosmicznych. Na wystawie pełno jest miniaturek i modeli rakiet kosmicznych.
Perła polskiej myśli naukowej - Penetrator Chomik (model na zdjęciu), przygotowany do pobrania próbki gleby z Fobosa (księżyca Marsa), przyjedzie na wystawę w lutym. Perła polskiej myśli naukowej - Penetrator Chomik (model na zdjęciu), przygotowany do pobrania próbki gleby z Fobosa (księżyca Marsa), przyjedzie na wystawę w lutym.
W Muzeum Historycznym Miasta Gdańska zobacz na mapie Gdańska można przyjrzeć się dorobkowi NASA. Wystawa należy do grona imprez włączonych w obchodu Roku Jana Heweliusza.

- Dorobek Heweliusza to bardzo ważne ogniwo w długim procesie badań i odkryć kosmicznych. Mało kto wie, że jeden ze statków Apollo wylądował na księżycu tuż obok krateru Heweliusz - mówi dyrektor MHMG, Adam Koperkiewicz.

"Era nowych odkryć. 50 lat z NASA" składa się się z dwóch części.

Pierwsza, na górnym piętrze Ratusza Głównego Miasta, prezentuje osiągnięcia NASA z perspektywy kolekcjonerskiej - są tu m.in. piękne zdjęcia wykonywane różnymi technikami przez sondy kosmiczne i teleskopy (w tym seria zdjęć zrobiona przez Teleskop Hubble'a, umieszczony 600 km nad Ziemią), wycinki prasowe opisujące lot kosmiczny jedynego Polaka w kosmosie, Mirosława Hermaszewskiego (w 1978 roku wspólnie z Rosjaninem Piotrem Klimukiem odbył 8-dniową misję kosmiczną), pamiątkowe znaczki i zdjęcia astronautów z autografami czy modele rakiet (m.in. Saturna V, który wynosił na orbitę statki Apollo) i miniaturowa makieta Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z kolekcji "Dogonić Kosmos" Podkarpackiego Amatorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Astronautycznego, współorganizatora wystawy. Obejrzeć można również filmiki z historycznego lądowania na Księżycu i codziennego życia astronautów.

Jeśli ktoś będzie miał niedosyt prawdziwych wrażeń, bowiem zdecydowana większość eksponatów ma charakter replik i miniaturek, koniecznie powinien wybrać się na drugą część wystawy, którą odnajdziemy na dziedzińcu Ratusza. Tam znajduje się główna atrakcja całej wystawy - model lądownika księżycowego z symulatorem lotu i lądowania pojazdu na Księżycu.

- Dzięki symulatorowi lotu każdy może przez chwilę poczuć się jak prawdziwy astronauta. To naprawdę daje wielką frajdę - zapewnia Maciej Mickiewicz z redakcji portalu www.kosmonauta.net, partnera wystawy.

Nie wszystkie eksponaty już dotarły do Gdańska. Brakuje jeszcze dwóch polskich perełek - wielofunkcyjnego łazika marsjańskiego "Magma" i Penetratora Chomik. Ten pierwszy przygotowany był z myślą o misji marsjańskiej przez studentów Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (bliźniaczy poleci niebawem na księżyc z misją rosyjską).

Zaś penetrator geologiczny Chomik, zbudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie jest chlubą polskiej astronautyki. Pojazd w listopadzie wyleci na Fobos - jeden z dwóch księżyców Marsa - by badać satelitę Marsa i samą planetę. Ma za zadanie pobrać próbki gruntu Fobosa i przywieźć je na Ziemię. Będą to pierwsze fragmenty innego ciała niebieskiego niż Księżyc, które dotrą na naszą planetę przywiezione przez człowieka.

Oba eksponaty pojawić się mają w ciągu dwóch tygodni. Wystawa będzie czynna do 22 maja. Wstęp 10 i 5 zł (ulgowy).

Wydarzenia

Era Nowych Odkryć. 50 Lat NASA (10 opinii)

(10 opinii)
10 zł
wystawa

Miejsca

Opinie (12)

  • słaba wystawa - kilka fajnych zdjęć

    słaba wystawa - kilka fajnych zdjęć

    • 2 3

  • Potwierdzam - wystawa słaba

    Nie warta 20 zł, poczytanie o NASA na Wikipedii jest ciekawsze.

    • 4 1

  • dwie sale? (1)

    Tylko dwie sale wystaw - stanowczo za mało!

    • 2 0

    • właściwie to

      jedna sala i dziedziniec zaadaptowany na małą salę wystawową

      • 1 0

  • Sam ratusz przypomina rakietę

    Odpowiednio to wyeksponować i będzie atrakcja sezonu

    • 1 0

  • (1)

    Wystawa ok, ale trochę biedna. Poza zdjęciami wart uwagi tylko symulator. Na symulatorze zabawa dla dużych i małych.

    • 1 0

    • cbk

      Trochę sprzętu ma jeszcze dolecieć, zwłaszcza ten Chomik będzie wart obejrzenia.

      • 0 0

  • hubble

    Ja tam wolę Hewelianum. Zdjęcia kosmosu mają od dwóch lat, teleskop hubblea też, a pojazdem marsjańskim można się przejechać. Może lepiej było tam zrobić tą wystawę a historycy niech lepiej zajmą się historią.

    • 2 0

  • Bardzo słabe

    Moim zdaniem portal Trójmiasto mógłby czasami 'zjechać' słabe wystawy.
    To żadna ujma nawet jak jest się patronem, już drugi raz pod rząd z tej tematyki słabiutka wystawa.
    Wygląda jakby ktoś wziął kasę (może unijną) za projekty a teraz dzieią się kasą.
    Naprawdę słabe.

    • 0 0

  • NIE POLECAM (1)

    Byłem z synami w ostatnią sobotę na wystawie NASA
    Na dzień dobry WSZYSCY pracownicy upierają się że trzeba obejść wszystkie sale by dojść tej ostatniej w której jest NASA - i na nic zdają się tłumaczenia że w Ratuszu byliśmy w ferie i znają to muzeum. Zapłacone musi być obejrzane - a jak nie to przychodzi pan z ochrony i chce wypraszać z Muzeum.

    Gdy po perturbacjach doszliśmy do sali NASA spotkał nas spory zawód 10 - 15 zdjęć /ciekawsze są w internecie/, 10 meteorytów /jedyna ciekawa rzecz/, z 5 modelików i znaczki do wpięcia w klapę od p. Hermaszewskiego, a nad tym wszystkim stoi tekturowy kosmonauta.

    Następnie poszliśmy do symulatora bieda z nędzą zwłaszcza dla dzieciaków mających komputery w domu, a do tego pani nie ma bladego pojęcia jak to się obsługuje.

    ZDECYDOWANIE BARDZIEJ POLECAM SPĘDZENIE CZASU PRZEZNACZONEGO NA WIZYTĘ W RATUSZU, NA POSIEDZENIE PRZED KOMPUTEREM CZY KSIĄŻKA O KOSMOSIE.

    GWARANTUJE ZE BĘDZIE CIEKAWIEJ.

    • 0 0

    • Malkontencisz

      I tyle

      • 0 0

  • Dalej portal trójmiasto reklamuje ta porażkę

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Urodzony w Gdyni satyryk, współtwórca teatru Bim Bom, i komentator rzeczywistości. O kim mowa?

 

Najczęściej czytane