• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kościoły Katolickie w Peru

  • Kalendarz
    20 sierpnia - 31 października 2010, godz. 10:00 - 18:00
  • Lokalizacja
    Gdańsk Nowy Port, Muzeum Sybir pro memento / ul. Starowiślna 2
  • Bilety
    wstęp wolny
Franciszkański Ruch Ekologiczny, Charytatywny i Historyczny zaprasza codzienne na wystawę pt. "Kościoły Katolickie w Peru" do Muzeum Sybir pro memento przy przeprawie promowej Twierdza Wisłoujście.

Wystawa jest czynna, codziennie od godziny 10.00 do 18.00 .

Wystawa pt. " Kościoły katolickie w Peru" prezentuje zupełnie nieznane w Polsce walory turystyki tego odległego Kraju. Większość turystów kojarzy bowiem Peru z Inkami i Machu Picchu.

Niestety prawda o historii tego Kraju jest trochę inna. Plemienia o nazwie Inkowie nigdy nie było, Nazwę tę wprowadzili amerykanie przenosząc nazwę "szefa" tego plemienia na całe plemię. Poza tym okres świetności tego plemienia i jego podboje to tylko ok 30 - 50 lat. Można to porównać do napadu mongołów na Polskę. Wszyscy o tym słyszeli ale żadne zabytki materialne po mongołach zwanych tatarami nie pozostały w naszym kraju, z wyjątkiem hejnału maryjackiego.

Natomiast większość miast obecnie zwiedzanych w Peru, powstała dzięki wysiłkowi Hiszpanów. Od samego początku przybysze z Europy budowali nie tylko wspaniałe kościoły ale zakładali po raz pierwszy na tym kontynencie szpitale i hospicja zapewniające pełne wyżywienie i opiekę
medyczną dla potrzebujących. Hospicja takie działały, pod opieką kościoła katolickiego, do drugiej połowy XX wieku.

Okres od przybycia Hiszpanów do rozbicia wicekrólestwa Peru na oddzielne kraje praktycznie był bez wojen. Powstały w tym czasie wspaniałe barokowe kościoły i klasztory. W Polsce barok , z powodu licznych wojen [Szwedzi, Prusacy, Turcy] jest bardzo mało reprezentowany. Wyjątkiem jest klasztor w św.Lipce.

Trzeba także pamiętać, że te prawie 300 lat, hiszpańskich, bez wojen, minimalizowały wydatki na armię, Całą armia wicekrólestwa Peru to tylko ok. 10 000 żołnierzy. Obecnie każdy z poszczególnych krajów posiada 10 razy większą armię i widać po ulicach miast, liczne patrole
z karabinami maszynowymi na dachach samochodów. A to przecież bardzo dużo kosztuje.

Tak więc posiadając odpowiednie środki, tworzono sztukę i kulturę o jakiej Europa w owym okresie nie mgłą nawet marzyć.

Wystawa będzie czynna do końca października, wstęp wolny.

Wycieczki zbiorowe, po wcześniejszym zgłoszeniu, mogą uzgadniać wyświetlanie filmów oraz prelekcje. Prelekcje są bezpłatne.

Autorem zdjęć jest znany podróżnik Lechosław Witkowski, który spędził w Peru 3 miesiące na przełomie 2009/2010.

Adres:
Gdańsk Nowy Port ul. Starowiślna 2
"Muzeum Sybir pro memento" .

Wstęp wolny

Opinie

Sprawdź się

Od jakiego słowa etymologicznie pochodzi słowo "piernik"?