• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kolekcja Halimy Nałęcz. Dar dla Muzeum Narodowego w Gdańsku

Oddział Sztuki Nowoczesnej zaprasza na wystawę "Kolekcja Halimy Nałęcz. Dar dla Muzeum Narodowego w Gdańsku".

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Wystawa będzie prezentowana w dniach 20 kwietnia - 28 lipca 2013 roku.

Godziny otwarcia do 30 kwietnia:
wtorek - piątek: 9:00-16:00
sobota, niedziela: 10:00-17:00

Godziny otwarcia od 1 maja do 31 sierpnia:
wtorek - niedziela: 10:00-17:00
czwartek (01.06-31.08): 12:00-19:00

Zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy prac artystów, które składają się na dar Halimy Nałęcz z Londynu, liczący 386 dzieła sztuki współczesnych artystów polskich i zagranicznych. W październiku 1983 roku kolekcja stała się własnością Muzeum Narodowego w Gdańsku. Złożona w większości z prac malarskich, a także grafik i rzeźb, posiada nie tylko wybitną wartość artystyczną, lecz także historyczną, odzwierciedla najważniejsze problemy nurtujące powojenną światową sztukę plastyczną i ilustruje skomplikowaną drogę jej rozwoju na przestrzeni ponad trzydziestu lat.

W londyńskim darze, prezentowanym na obecnej wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku, znajdują się prace ponad 130 artystów obcokrajowców. Polskie malarstwo jest reprezentowane poprzez prace Zbigniewa Adamowicza, Mariana Bohusza-Szyszki, Kazimierza Dźwiga, Stanisława Frenkla, Tadeusza Ilnickiego, Andrzeja Kuhna, Zbigniewa Kupczyńskiego, Halimę Nałęcz, Lutkę Pink, Andrzeja Putryma, Halinę Sukiennicką, Franciszkę Themerson, Janinę Żemojtel i Marka Żuławskiego.

Gdańską kolekcję Halimy Nałęcz należy uznać za unikatową w skali kraju, już chociażby ze względu na zgromadzone w niej dzieła takich twórców obcokrajowców, jak m.in. Joseph Lacass, Roger Hilton, Terry Frost, Edgar Pillet, Douglas Portway, którzy stylistycznie należą do malarstwa niefiguratywnego, strukturalizmu i abstrakcjonizmu; Terry Frost czy Roger Hilton - bazujący na formach naturalnych i procesach organicznych; Frank Avry Wilson - nawiązujący swoimi dziełami do malarstwa gestu; Michael Sandle zaś tworzący w konwencji lirycznej abstrakcji operującej przede wszystkim kolorem.

Londyńska Drian Gallery Halimy Nałęcz, założona w 1957 roku, była jedną z najważniejszych w Europie galerii sztuki współczesnej, spośród prowadzonych przez Polaków na emigracji po drugiej wojnie światowej, które odegrały kapitalną rolę w procesie odkrywania i wprowadzania polskiego dorobku artystycznego w światowy krwiobieg sztuki. W opinii brytyjskich krytyków sztuki współczesnej działalność wystawiennicza i promocyjna Drian Galleries plasowała ją, zwłaszcza w latach 60. i 70. XX wieku, pośród najważniejszych awangardowych londyńskich placówek, czyniąc również z Halimy Nałęcz jedną z czołowych znawczyń europejskiej sztuki współczesnej w Londynie.

Od 1957 do 1989 roku Halima Nałęcz zorganizowała ponad 320 udokumentowanych wystaw zbiorowych i indywidualnych, na których swoje prace prezentowało ponad 400 artystów z całego świata. Tymi działaniami Halima Nałęcz wpisała się w kulturalny pejzaż stolicy Wielkiej Brytanii, łączyła w sobie niezależny, kulturotwórczy charakter galerii publicznej i autorski charakter galerii prywatnej.

Głównym motywem, którym Halima Nałęcz kierowała się przed trzydziestu laty, ofiarowując część swojej kolekcji Muzeum Narodowemu w Gdańsku, była chęć wzbogacenia polskich muzeów o rzadkie dzieła współczesnej sztuki europejskiej i światowej oraz troska o zachowanie w polskich zbiorach części polskiego dorobku artystycznego powstałego po wojnie poza Polską.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    6 zł
  • Kontakt
    58 552-12-71 w. 124
Normalny - 10 zł
Ulgowy - 6 zł
Rodzinny - 18 zł

Opinie

Sprawdź się

Który z teatralnych budynków w Trójmieście w "Blaszanym Bębenku" Güntera Grassa nazwany został "młynkiem do kawy"?