• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

"Kieruj się na wschód" Kuba Bąkowski (1 opinia)

2 września 2023 - 12 maja 2024

bilety 23 zł
ulgowy 16 zł
Kuba Bąkowski, "Kieruj się na wschód" / "Head East"
interwencja miejska / city intervention

kuratorka / curator: Natalia Cyrzan
miejsce: u zbiegu ulic Św. Ducha i Krowiej, Gdańsk Główne Miasto

koncert / concert: 18.30 - Aleksandra Słyż, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (wstęp na koncert bezpłatny)

Instalacja czynna całodobowo.

________________________________________________________________________

MIEJSCA były do tej pory cyklem minimalistycznych działań artystycznych realizowanych w przestrzeni publicznej i mających punkt wyjścia w spotkaniu artysty/artystki i kuratorki w przestrzeni, dla której powstawała instalacja site-specific.

Poprzednie edycje odbyły się w: pomieszczeniach dawnej kotłowni, hali Fabryki Karabinów, na terenie dawnego urnowego cmentarza krematoryjnego oraz w nieco zapomnianym domu handlowym. Maciek Chodziński i Paweł Kulczyński, Marcin Zawicki i Lasy, Julita Wójcik i Marcin Dymiter oraz Honorata Martin i Krzysztof "Arszyn" Topolski mierzyli się w swoich pracach z namacalnymi przestrzeniami - ich architekturą i historią. Przestrzeń dostarczała im kontekstu jako istotnego punktu odniesienia dla prac tworzonych. Piąta edycja MIEJSC wychodzi od sytuacji, która trwa w strefie stanu wyjątkowego wprowadzonego na początku września w pasie przygranicznym z Białorusią - w 115 miejscowościach woj. podlaskiego i 68 miejscowościach woj. lubelskiego. Zaproszony do realizacji projektu Kuba Bąkowski jest artystą i aktywistą, który dotąd nie łączył jednak obu tych wątków w swoich działaniach.

W odniesieniu do terenów przygranicznych nazwa cyklu mogłaby zyskać przedrostek "nie-". Pojęcie "nie-miejsca pamięci" (fr. non-lieux de mémoire) określa lokalizacje, które były świadkami przemocy i cierpienia, ale nie zostały upamiętnione poprzez powszechnie stosowane praktyki pamięciowe - nie ma tam pomników ani tablic. Nie-miejscem prezentacji instalacji autorstwa Kuby Bąkowskiego jest jego własny samochód, którym artysta podróżuje wzdłuż strefy kryzysu humanitarnego przy polsko-białoruskiej granicy - początkowo podejmując przy tym działania w pojedynkę, a następnie dołączając do zorganizowanych akcji niesienia pomocy.

Na projekt zatytułowany "Kieruj się na wschód" składają się pozostałości po tymczasowym obozowisku uchodźców. Bąkowski przenosi je do swojego auta w geście dawania świadectwa. Przy granicy jego samochód terenowy przydaje się podczas akcji pomocowych dla uchodźców błąkających się po lesie. Zaparkowany w centralnym punkcie Głównego Miasta, w pobliżu Bazyliki Mariackiej, z zawartością mogącą kojarzyć się ze scenerią bożonarodzeniowej szopki, stanowi miejską interwencję artystyczną, jaka ma sprowokować do refleksji na temat losu tych, którym odmawia się tu miejsca.
________________________________________________________________________
zdjęcie / photo: Kuba Bąkowski
identyfikacja graficzna / visual identification: @propermaks

Opinie (1)

  • A dlaczego ochrona tego "widowiska" stoi tam całą dobę z włączonym silnikiem w drugim aucie? Miejsce super, akurat nie brakuje tam miejsc parkingowych :v

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Znany trójmiejski zespół, który nagrał utwór "Ciągnik" to: