Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Jesienin - spektakl gościnny (1 opinia)

recital spektakl dramatyczny
kasy:
58 660-59-46
wystawia:
Teatr Miejski
czas trwania:
1 godz. 15 min. (bez przerw)
w ramach wydarzenia:
VII Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port
ocena:
5.0 / 5 (2 głosy)
5.0
Teatr Gościnny zaprasza na:
Jesienin
Sergiusz Jesienin
Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie

Autorski spektakl muzyczny Oleny Leonenko i Janusza Głowackiego
Premiera: 2009-11-27

Muzyczna opowieść Oleny Leonenko. Jej bohaterem jest tragiczne i szalone życie Sergiusza Jesienina. Życie utopione w alkoholu, wspaniałej poezji i niezliczonych romansach. Najgłośniejszy to absurdalny i namiętny związek z legendarną tancerką Isadorą Duncan. A w tle Lenin i krwawa rosyjska rewolucja. Popełnił samobójstwo mając 30 lat. Ale czy na pewno było to samobójstwo?

Na cmentarzu Wagańkowskim, przy grobie rosyjskiego poety Siergieja Aleksandrowicza Jesienina, do dziś trwa wzruszająco-posępny spektakl. Co dzień pojawiają się tam świeże kwiaty, poeci czytają swoje wiersze, palą się świeczki i modlą kobiety. Rosjanie nie wierzą w samobójczą śmierć Jesienina, nazywają go męczennikiem Rosji. Zresztą, wokół tej śmierci jest sporo znaków zapytania. Autorzy ostatnich publikacji na jego temat twierdzą, że był to mord polityczny. Tak czy inaczej - dla starszych Rosjan jest ten poeta rodzajem świętego, dla młodszych - rosyjskim Jimmem Morrisonem.

Prowadził fascynujące i przerażające życie, w którym główne role grały: poezja, alkohol, kokaina i kobiety. Nie sposób zliczyć jego żon i kochanek (wedle jego pamiętników jedną z nich była legendarna Cariewna Anastazja). Z najbardziej znaną - Isadorą Duncan - objechał cały świat, ale psychicznie na zawsze pozostał przykuty do Rosji. Związek z Isadorą był tragiczny, namiętny i absurdalny. Jesienin osiągnął mistrzostwo w rujnowaniu życia sobie i najbliższym. Legendarną tancerkę doprowadził do finansowej, artystycznej i fizycznej ruiny. Ale oczywiście głównym bohaterem spektaklu są wiersze. Wiersze śpiewane. Takie jak "Moskwa Karczemna", "Czarny człowiek", "List od Matki", "Pieśń o Suce". Specjalnie do tego spektaklu Olena Leonenko skomponowała muzykę.

Scenariusz: Janusz Głowacki
Reżyseria: Józef Opalski
Muzyka: Olena Leonenko
Scenografia i kostiumy: Dorota Kołodyńska
Choreografia: Jacek Badurek
Światło: Piotr Pawlik
Kierownik muzyczny: Rafał Grząka

Występuje: Olena Leonenko
Gra zespół muzyczny: Rafał Grząka, Wojciech Lubertowicz, Andrzej Olewiński

Przeczytaj także

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery