• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jerzy Stuhr nie żyje. Przypominamy jego trójmiejskie wątki

Alicja Olkowska
9 lipca 2024, godz. 13:25 
Opinie (184)
Jerzy Stuhr podczas gali kończącej 39. edycję FPFF w Gdyni. Jerzy Stuhr podczas gali kończącej 39. edycję FPFF w Gdyni.

9 lipca zmarł Jerzy Stuhr, jeden z najsłynniejszych polskich aktorów filmowychteatralnych. Był również reżyserem, scenarzystą, filologiem i pedagogiem. Zasłynął legendarnymi rolami, które pokochali mali i duzi, a niektóre jego kinowe cytaty na dobre zapisały się w historii polskiej popkultury. Poniżej przypominamy jego gościnne występy w Trójmieście.Spektakle i wydarzenia z Jerzym Stuhrem, które odbyły się w Trójmieście

Jerzy Stuhr: "Choroba zmieniła mój ogląd świata"


Jerzy Stuhr od lat zmagał się z problemami zdrowotnymi: walczył z nowotworem, przeszedł także zawał. Otwarcie mówił o swoich problemach i słabościach. W wywiadach był szczery i bezpretensjonalny. Mówił, że choroba zmieniła go i nauczyła empatii, ale też zmusiła do pewnych podsumowań i zmiany priorytetów.

Jerzy Stuhr: Jestem gotowy, aby się podsumować Jerzy Stuhr: Jestem gotowy, aby się podsumować

Jak oceniasz dorobek artystyczny Jerzego Stuhra?

- Choroba zmieniła mój ogląd świata. Gdy ją upubliczniłem i zacząłem o tym opowiadać, zauważyłem, że to innym pomaga przejść trudne chwile. Jeżeli dostałem prezent i swoimi ciężkimi przejściami mogę komuś pomóc, to jest to moim obowiązkiem - mówił w 2015 r. w rozmowie z Trojmiasto.pl. - (...) Nigdy nie miałem okazji czerpać pełnymi garściami. Zawsze byłem zapracowany. Nawet pieniądze, które przychodziły, były gdzieś za mną. Nigdy z nich nie korzystałem. Miałem je tylko po to, aby zapewnić byt najbliższym i aby mnie w żaden sposób nie upokorzono. Właściwie co mi tam jest potrzebne? Miska makaronu i kieliszek wina. I to już się nie zmieni. Ja zawsze spełniałem się w pracy. A miałem to szczęście, że praca była moją największą pasją.
 • Jerzy Stuhr i Krystyna Janda w spektaklu "32 omdlenia", który oglądaliśmy w 2015 r. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
 • Spektakl "Wałęsa w Kolonos" z Jerzym Stuhrem w roli głównej w GTS grany był w 2019 roku w ramach Święta Wolności i Solidarności aż czterokrotnie. Obejrzeć go można było także w Teatrze Miejskim w Gdyni.
 • Happening Szekspirowski - Jerzy Stuhr
 • Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna Gala finałowa Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, przewodniczący kapituły - Jerzy Stuhr
 • Profesor Jerzy Stuhr 06.04.2013 w dużej sali Urzędu Miasta Sopotu obyło się spotkanie publiczności z Jerzym Stuhrem
 • Jerzy Stuhr 11.08.2013. Herbalife Triathlon Gdynia 2013.
 • Jerzy Stuhr 18.05.2014 Gala finałowa 7. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Trójmiejskie wątki Jerzego StuhraW Trójmieście bywał regularnie, najczęściej z powodu gościnnych występów teatralnych. Oglądaliśmy go m.in. w 2015 r. w spektaklu "32 omdlenia" Teatru Polonia. Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystąpił w towarzystwie Krystyny Jandy i Ignacego Gogolewskiego.

- Spektakl powstał tak naprawdę dla jednego aktora - Jerzego Stuhra, świętującego "32 omdleniami" swoje 40-lecie pracy artystycznej. Dlatego też właśnie ten wybitny aktor jest głównym bohaterem wieczoru. Oczywiście w roli lidera Stuhr czuje się doskonale, przeciwstawiając się w kolejnych odsłonach innej wielkiej aktorskiej osobowości - Krystynie Jandzie, grającej jego ukochaną - pisał nasz recenzent, Łukasz Rudziński.
Stuhr i Janda na scenie. Stuhr i Janda na scenie. "32 omdlenia" w Teatrze Szekspirowskim

W 2019 r. ponownie przybył do GTS, a także Teatru Miejskiego w Gdyni w ramach festiwalu R@port, tym razem ze sztuką "Wałęsa w Kolonos" Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa. Jego twórcy snuli w nim wielonarracyjną opowieść na kanwie starożytnej tragedii "Edyp w Kolonos". Interesował ich archetyp przywódcy, figura lidera, którą odnajdują i w postaci mitologicznej, i w tej współczesnej, stojącej na rozstajach życia politycznego.

- Grający dzisiejszego, sędziwego Wałęsę Jerzy Stuhr nie naśladuje Lecha Wałęsy - gra oderwanego od rzeczywistości, przekonanego o swojej wielkości i podniosłem roli dawnego króla. Chociaż obecnie znajduje się na marginesie historii, wciąż czuje się herosem gotowym na dziejowe posłannictwo - podsumował jego rolę nasz recenzent.
 • Teatr Miejski żegna Jerzego Stuhra wpisem na Facebooku.
 • Jerzy Stuhr i Jacek Sieradzki 18.05.2014 Gala finałowa 7. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
 • Jerzy Stuhr 16.09.2014 Konferencja prasowa filmu Obywatel
 • Jerzy Stuhr i Magdalena Boczarska 20.09.2014 Czerwony dywan na zakończenie 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni
 • Jerzy Stuhr rozdaje autografy 24.05.2015 Spotkanie z cyklu Serca Gwiazd  z Jerzym Stuhrem. Zatoka Sztuki, Sopot.
 • Jerzy Stuhr 24.05.2015 Spotkanie z cyklu Serca Gwiazd  z Jerzym Stuhrem. Zatoka Sztuki, Sopot.
 • Jerzy Stuhr 28.06.2015 spotkania z gwiazdami festiwalu, PGS Sopot
 • Jerzy Stuhr 19.09.2015 Gala 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni
Pojawił się także w 2018 r. na gali Pracodawcy Pomorza, na którą przybyli przedstawiciele i właściciele pomorskich firm oraz przedstawiciele samorządów i instytucji. Gościem specjalnym wydarzenia był właśnie Jerzy Stuhr, zaś upominkiem jego najnowsza książka pt. "Moje smoki na dobre i złe". Dzień później, 27 stycznia, aktor wystąpił w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w monodramie pt. "Kontrabasista", przygotowanym właśnie z myślą o uczestnikach gali.

Bywał tu również podczas Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie oraz wielokrotnie w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a wcześniej w Gdańsku. Oprócz tego był także przewodniczącym Kapituły Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

IMPREZY I WYDARZENIA Najpopularniejsze nadchodzące spektakle w Trójmieście

FETA 2024
lip 11-14
FETA 2024
lip 20-25
II Baltic Opera Festival 2024
Kup bilet
lip 25-4.08
28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski
Kup bilet


Jerzy Stuhr: kilkadziesiąt lat na scenie, kultowe filmowe role i niezapomniany głosJerzy Stuhr był cenionym polskim aktorem teatralnym, dubbingowym i filmowym, reżyserem, filologiem i pisarzem, profesorem sztuk teatralnych. To też niezapomniany głos pociesznego osła ze "Shreka", ale również zabawny komisarz Jerzy Ryba z "Kilera" i Maks Paradys z "Seksmisji". To z jego ust padły słynne cytaty, które powtarzają kolejne pokolenia, m.in. "ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę", "kobieta mnie bije..." i "Uratowani! Uratowani jesteśmy! Bocian! Patrz! Bocian! Jak on żyje, to znaczy, że my też możemy. Bocian, bociuś".

Współpracował z najważniejszymi polskimi reżyserami, w tym z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim i Juliuszem Machulskim.

Jerzy Stuhr w kwietniu skończył 77 lat.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (184)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Dużą chlubą Teatru Szekspirowskiego jest otwierany dach. Ile on waży?

 

Najczęściej czytane