• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jarosław Kukowski - Malarstwo i instalacje

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę Jarosława Kukowskiego - Malarstwo i instalacje.

2 - 30 lipca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

17 maja - 18 sierpnia 2024

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Jarosław Kukowski (ur. 1972) - polski malarz współczesny, designer, juror międzynarodowych konkursów artystycznych. W odważny, a czasem wręcz kontrowersyjny sposób, porusza problemy natury moralnej i społecznej. Jego prace zdobiły już ściany Pałacu Królikarnia (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie), Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Galicji, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Galerii Quantum oraz Domu Aukcyjnego Rempex. Były również eksponowane w zagranicznych muzeach i galeriach, m.in. w Luwrze w Paryżu, na Art Expo w Nowym Jorku, w SOHO Studios w Miami, California Modern Art Gallery w San Francisco i BOXeight Studios & Gallery w Los Angeles. Jarosław Kukowski to mistrz kreowania niezwykłych przestrzeni, zamieszkiwanych przez wyidealizowane syreny i bulwiaste stwory, ale również postacie symbolizujące realne osoby, znane ze świata mediów lub polityki. Jego obrazy jednych oburzają, innych zmuszają do myślenia, jednak nikogo nie pozostawiają obojętnym, na niezwykłe i często prowokacyjnie przedstawione, wizje artysty.

Do najważniejszych cykli obrazów zaliczane są: "Sny", "NieSny", "Freski", "Złota seria", "Dotyk Człowieka" i "Arrasy". Oprócz klasycznych obrazów tworzy również czterowymiarowe instalacje artystyczne, w serii "Memento". Dzieła z tej serii są połączeniem rzeźby, malarstwa i realnie działających monumentalnych zegarów. Każdy zegar jest niepowtarzalny, ręcznie wykonany przez artystę oraz przez niego numerowany i sygnowany. Proces twórczy jest długotrwały, więc instalacji powstaje najwyżej kilka rocznie. Cykl ten jest rozwinięciem malarskiej serii "Freski", kontynuowanej przez artystę od lat 90-tych. Zegary, jako niepowtarzalne dzieła sztuki, były wystawiane wraz z obrazami J. Kukowskiego w licznych galeriach i muzeach, m.in. "Zegar XXIV" można podziwiać w kolekcji zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, gdzie prezentowany jest obok jedynej w Polsce Biblii Gutenberga.

Wystawa "Jarosław Kukowski - Malarstwo i Instalacje", składająca się z 8 instalacji-zegarów, z cyklu "Memento", 5 obrazów z nowego cyklu "Dotyk Człowieka" oraz 3 obrazów z cyklu "Złota Seria", ma swoją premierę w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.

Opinie

Sprawdź się

Czego symbolem jest choinka?