• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Jagoda Ratajczak w Gdańsku

15 listopada (środa) o 19:00 JAGODA RATAJCZAK pojawi się w gdańskiej Sztuce Wyboru i w rozmowie z tłumaczką Agą Zano opowie o swojej najnowszej książce: Luka. Jak wstyd i lęk dziurawią nam język. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!

w każdy poniedziałek (do 17.06), godz. 17:00

Gdańsk,
bilety 120 - 350 zł

w każdą sobotę (do 29.06), godz. 16:30

Wstęp wolny
Podczas spotkania możliwy będzie zakup książek autorki. Po spotkaniu zapraszamy zaś po autograf.
Wstęp wolny. Spotkanie NIE BĘDZIE transmitowane online.

JAGODA RATAJCZAK
Urodziła się w 1987 roku. Filolożka, tłumaczka przysięgła i konferencyjna, członkini Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS. Absolwentka Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Debiutowała książką Języczni. Co język robi naszej głowie (2020), pierwszą w Polsce publikacją popularnonaukową poświęconą wielojęzyczności. W swoich mediach społecznościowych upowszechnia wiedzę o językoznawstwie i przekładzie specjalistycznym. Mieszka w Poznaniu.

LUKA. JAK WSTYD I LĘK DZIURAWIĄ NAM JĘZYK
Dlaczego tak chętnie oceniamy to, jak inni mówią po angielsku? Skąd bierze się wstyd i strach przed mówieniem w języku obcym? Jaką rolę w tworzeniu naszej relacji z nowym językiem odgrywają system edukacji, nierealistyczne oczekiwania oraz inni ludzie? Czy perfekcjonizm pomaga czy przeszkadza w nauce języka obcego?

W swojej drugiej książce opowieści z pogranicza popularnonaukowego eseju i reportażu Jagoda Ratajczak przygląda się temu, jak standardy poprawnościowe potrafią zmienić się w narzędzia, które służą segregacji i dyskryminacji. Pokazuje też, jak sami postrzegamy wszelkie odstępstwa od języka przyjętego jako normę. I czy takowa w ogóle istnieje?

Autorka rozmawia z nauczycielkami, poliglotami, psycholożkami, wreszcie zwykłymi użytkownikami języka - w tym przedstawicielami pokolenia, które pamięta powszechne wprowadzenie języka angielskiego do szkół, z osobami z jąkaniem i migrantkami piszącymi nowy rozdział swojej językowej historii. Zagląda do dzieł słynnych fonetyków i lingwistek, cytuje badania, wertuje słowniki, nie zapomina jednak o codziennych doświadczeniach. Ostatecznie bowiem to praca w angielskiej kancelarii albo wyprawa po pomidory do polskiego rolnika mogą stać się prawdziwym językowym poligonem.
(https://karakter.pl/product-pol-606-Luka-Jak-wstyd-i-lek...)

Opinie

Sprawdź się

Skąd według legendy wzięła się nazwa ulicy Żabi Kruk?