• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Idealna.Lab - Iwona Zając - wernisaż

Wydarzenie w ramach

IDEALNA.LAB - IWONA ZAJĄC - wernisaż

(Dorota Arszyńska, Ola Fijałkowska, Emilia Garska, Anna Haśkiewicz, Anna Leszkiewicz, Karolina Piątkiewicz, Aleksandra Polańska, Ewa Sobczak, Karolina Szambelan)

Wystawa czynna w dniach: 9 marca 2011 - 8 kwietnia 2011.

WSTĘP WOLNY

Perfomatywny projekt "Idealna" powstaje od 2008 roku i opowiada o współczesnej obrzędowości, o autorytecie, o wzajemnej tolerancji i przyjaźni wśród kobiet należących do różnych pokoleń. Iwona Zając spełnia w nim swoje marzenia o byciu piękną, zadbaną kobietą. Gra z konwencją poradników, pism kobiecych zawierających szereg rad jak stać się kobietą idealną. W projekcie biorą udział jej byłe uczennice z Młodej Załogi (nieformalna grupa skupiona wokół pracowni na terenie Stoczni Gdańskiej). Dziś samodzielne artystki, fotografki i studentki, które w tym projekcie stają się nauczycielkami - pomagają Iwonie stawać się bardziej kobiecą: dobierają kolory, robią makijaż, tworzą fryzury. Ich znajomość z artystką jest wieloletnia. Przez lata razem pracowały, ale także pomagały sobie nawzajem w sprawach prywatnych. Każda z nich dzięki temu projektowi może przekazać to, w czym jest naprawdę dobra i co w dorosłym życiu Iwona Zając może "wykorzystać". W projekcie "Idealna" to nie "dziewczynki" są układane, ale dojrzała kobieta, która zdecydowała się oddać swój wygląd w ręce młodych kobiet, przyznając jednocześnie, że idealną nie jest. Dzięki nim się zmienia i dojrzewa.

Na wystawę "Idealna.Lab" w Gdańskiej Galerii Miejskiej składają się zdjęcia autorstwa Magdaleny Małyjasiak, muralesy, prezentacja oraz warsztaty. Oryginalne zajęcia twórcze dotyczyć będą pojęcia kobiecości oraz kulturowego konstruowania ról społecznych i płciowych. Sztuka stanie się pretekstem do dyskusji na temat istotnych zjawisk społecznych. Artystka i odbiorcy jej sztuki wspólnie uczestniczyć będą w procesie tworzenia wiedzy. Dzięki temu możliwe będzie przejście do kolejnego etapu - opracowania "Poradnika Idealnej".

Laboratorium edukacyjne powstaje przy współpracy z Agnieszką Kaim i Moniką Popow z Fundacji Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi!" i będzie miało otwartą formułę. Składać się na nie będzie cykl różnorodnych wydarzeń i warsztatów, połączonych tematem ideału, kanonu urody, kobiecości. Doświadczenie stawania się Idealną odnoszone będzie do bezpośredniego doświadczenia uczestników i uczestniczek. Warsztaty prowadzone będą przez trójmiejskie artystki i animatorki kultury.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną na facebooku: www.facebook.com/idealna.lab . Na warsztaty można się zapisać wysyłając maila pod adres: zapisy@idealna.org.

Swoistym przedłużeniem wystawy "Idealna.Lab" jest otwarcie małej galerii "Wolna Ściana", której istotą jest niezwykle ważna dla całego projektu performatywność - nieustanne stawanie się, dzianie się, zmienianie się.

Galeria "Wolna Ściana" nie powstanie, a będzie w ciągłym procesie - analogicznie jak dzieje się to w przypadku stającej się "idealną" Iwony Zając. Kuratorką tej nieistniejącej, a raczej zaistniałej na chwilę galerii jest Anna Drewa, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. "Wolna Ściana" to delikatnie wytyczona, niemal niewidoczną przerywaną linią, pusta i otwarta przestrzeń, którą tworzyć będą zapraszani przez artystkę oraz kuratorkę artyści i artystki, których wypowiedzi, działania czy prace komentują, kontrują lub wchodzą w dialog z projektem "Idealna".

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w projekcie zapraszamy do zapoznania się z blogiem "Wolnej Ściany", na którym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące projektu idealna-wolnasciana.blogspot.com, a także do przesyłania na adres mailowy wolna.sciana@idealna.org swoich pytań, wątpliwości, a przede wszystkim propozycji współpracy. Wystawa zrealizowana przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Pomorskiego, Urzędu Miasta Gdańska oraz Biura Gdańsk - Europejska Stolica Kultury 2016 - kandydat.

Warsztaty współorganizowane przez Fundację Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi!" dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Gdańska. Wystawa objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.

Kurator: Grażyna Tomaszewska

Iwona Zając - w 1999 roku ukończyła wydział malarstwa w ASP w Gdańsku. Od 2002 rezydentka Kolonii Artystów (obecnie Młodego Miasta) na terenie Stoczni Gdańskiej. Jako frapująca aktywistka kulturalna, zajmuje się malarstwem ściennym oraz edukacją. Od lat współpracuje z FTG i GTS (prowadząc warsztaty plastyczne podczas festiwali szekspirowskich) oraz instytucjami społecznymi jako koordynatorka edukacyjnych projektów artystycznych dla młodzieży. Iwona Zając w swojej twórczości podejmuje problematykę społeczną i feministyczną. Często bohaterem swych prac czyni siebie samą lub swoich przyjaciół. Obszarem jej zainteresowań są przestrzenie publiczne, które stają się doskonałym tłem dla wyrażania idei artystycznych, ale i społecznych, poprzez wyraziste w przekazie kompozycje ścienne.

W 2008 roku została nominowana w plebiscycie "Gdańszczanin Roku", a w 2009 Program Trzeci Polskiego Radia przyznał jej Trójkowy Znak Jakości. W tym roku, zdobywając statuetkę Sztorm Roku 2010, Iwona Zając została uznana za najlepszego twórcę w kategorii sztuki plastyczne. Ponad to, jest tegoroczną laureatką Stypendium dla Twórców Kultury ufundowanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2011). Iwona Zając jest także twarzą kampanii promującej starania Gdańska do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Kwartalnik literacki założony przez pięciu młodych poetów z Trójmiasta to: