• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gwiazdorskie Boże Narodzenie - nadchodzi 5. Actus Humanus

Ewa Palińska
2 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Zobacz spot promujący piątą edycję Actus Humanus.


Już po raz piąty najwybitniejsi reprezentanci wykonawstwa historycznego zaprezentują w Gdańsku muzykę dawną korespondującą z okresem Bożego Narodzenia. Za sprawą transmisji radiowych i internetowych możliwość wysłuchania każdego z siedmiu koncertów, które odbędą się w ramach piątej edycji festiwalu Actus Humanus, będzie miała publiczność na całym świecie. Festiwal potrwa od 7 do 13 grudnia.



- Kiedy pięć lat temu pojawił się w Gdańsku Actus Humanus mogliśmy się jeszcze zastanawiać, co nowego wniesie w nasze życie kulturalne. W tej chwili wiemy co wniósł: to nie tylko przedsmak Bożego Narodzenia, gdyż zawsze w swoim segmencie programowym festiwal nawiązuje do tradycji tych świąt, ale to przede wszystkim niezwykłe wydarzenie artystyczne. Co roku bowiem pojawiają się bardzo interesujący, nie tylko utytułowani muzycy, prezentujący bardzo ciekawe interpretacje muzyki dawnej - powiedziała podczas konferencji prasowej dyrektor biura prezydenta Gdańska ds. kultury Anna Czekanowicz - Drążewska.
Gwiazdorska obsada to bez wątpienia znak rozpoznawczy festiwalu Actus Humanus. Dotychczas mieliśmy okazję podziwiać muzyczne kreacje takich artystów, jak m. in. Jordi Saval, Sonia Prina, Max Emmanuel Cencic czy Hilliard Ensemble. W tym roku Gdańsk odwiedzą m. in. słynny skrzypek Giuliano Carmignola, który podczas inauguracji (7 grudnia, Centrum św. Jana zobacz na mapie Gdańska) wystąpi wspólnie z Accademią Bizantiną i  Ottavio Dantone, kontratenor Franco Fagioli, kontrowersyjna formacja Graindelavoix i Björn Schmelzer oraz legendarna Akademie für Alte Musik Berlin.

Podczas inauguracji 5. Actus Humanus, 7 grudnia o godz. 20 w Centrum św. Jana,  wystąpi  Accademią Bizantina a towarzyszyć jej będą na scenie wybitni wirtuozi - Ottavio Dantone i Giuseppe Carmignola. Podczas inauguracji 5. Actus Humanus, 7 grudnia o godz. 20 w Centrum św. Jana,  wystąpi  Accademią Bizantina a towarzyszyć jej będą na scenie wybitni wirtuozi - Ottavio Dantone i Giuseppe Carmignola.

W programie 5. Actus Humanus tradycyjnie znajdą się kompozycje nawiązujące do okresu Bożego Narodzenia. We wtorek 8 grudnia w Dworze Artusa zobacz na mapie Gdańska z bożonarodzeniowym repertuarem Marca-Antoine'a Charpentiera wystąpią specjaliści od wyrafinowanego repertuaru francuskiego - Les Talens Lyriques pod wodzą Christophe'a Rousseta. W czwartek 10 grudnia w kościele św. Jakuba zobacz na mapie Gdańska wysłuchamy natomiast Cypryjskich Nieszporów Bożonarodzeniowych w wykonaniu grupy Graindelevoix pod przewodnictwem Bjoerna Schmelzera - artyści odwiedzą Gdańsk po raz pierwszy. Również Akademie für Alte Musik Berlin przygotowała zróżnicowany, okołoświąteczny program złożony z dzieł barokowych (11 grudnia, Dwór Artusa).

Podczas festiwalu usłyszymy też kantaty J. S. Bacha w wykonaniu zespołu solistów - kameralistów Le Banquet Céleste, skupionych wokół francuskiego kontratenora i dyrygenta Damiena Guillona (9 grudnia) oraz madrygały z trzech pierwszych ksiąg Claudia Monteverdiego, które 12 grudnia zaprezentują publiczności Les Arts Florrisants i Paul Agnew - cykl madrygałów Monteverdiego zastąpi dotychczasowe prezentacje Wariacji Goldbergowskich.

Fajerwerkowy program złożony z arii pisanych przez wybitnych kompozytorów dla słynnego kastrata Cafarellego zaprezentują podczas finału 5. edycji Actus Humanus (13 grudnia Centrum św. Jana) Il Pomo d'Oro z koncertmistrzem Riccardem Minasim i kontratenorem Francem Fagiolim.
Kontrowersyjni Graindelavoix i Björn Schmelzer 10 grudnia wykonają w Gdańsku cypryjskie nieszpory ze słynnego manuskryptu turyńskiego J.II.9 (przypisywane Jeanowi Hanelle) oraz tradycyjne śpiewy sufickie, bizantyjskie i maronickie. Kontrowersyjni Graindelavoix i Björn Schmelzer 10 grudnia wykonają w Gdańsku cypryjskie nieszpory ze słynnego manuskryptu turyńskiego J.II.9 (przypisywane Jeanowi Hanelle) oraz tradycyjne śpiewy sufickie, bizantyjskie i maronickie.

Festiwalowych koncertów będzie można posłuchać również w domowym zaciszu na falach Programu 2 Polskiego Radia oraz w internecie:

- Narodowy Instytut Audiowizualny już od czterech lat jest współorganizatorem festiwalu Actus Humanus. W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych będziemy transmitowali koncerty poprzez stronę www.ninateka.pl. Będzie można wysłuchać każdego koncertu pod każdą szerokością geograficzną. Na naszej stronie znajdują się również reportaże z poprzednich edycji festiwalu do których obejrzenia serdecznie zachęcam - mówi Agnieszka Wolak, rzecznik Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Z zakupem biletów warto się pospieszyć, ponieważ w kasach zostały ostatnie sztuki - karnety wyprzedały się w dwa tygodnie, podobnie zresztą jak pojedyncze bilety na większość koncertów. Można jednak spróbować kupić bilety bezpośrednio przed koncertami.

Festiwal potrwa od 7 do 13 grudnia. Koncerty odbywają się o godz. 20

Wydarzenia

Actus Humanus (8 opinii)

(8 opinii)
350 - 550 zł
festiwal muzyczny, muzyka dawna

Miejsca

Zobacz także

Opinie (9)

  • Jak co roku ta sama śpiewka z biletami.

    a potem połowa kościoła pusta, bo misie, które dostały bilety za darmo nie chodzą na takie imprezy. Organizatorowi bynajmniej nie zależy na tym, żeby ktoś przyszedł, bo to tylko kłopot...przecież mają słuchać tego głównie w Honolulu i na wyspach Fidżi...żal.

    • 20 2

  • Niepolski repertuar. (1)

    To skandal i jawna prowokacja. Repertuar powinien być wyłącznie polski. Tu jest Polska!!!

    • 6 5

    • wyczuwam w tym wpisie przewrotną rączkę organizatora

      ale obserwując repertuar festiwali firmowanych przez organizatora można odnieść wrażenie, że dyrektor nie lubi polskiego repertuaru i polskich wykonawców, no chyba, że mieszkają za granicą...

      • 6 2

  • ... (2)

    Na takie koncerty chodzą snoby, którzy nie mają co robić!!!

    • 3 7

    • (1)

      takie tam pytanie notorycznej snobki: "snoby, którzy" czy "snoby, które"? Początkowo miałam pewnośc, że to błąd. Bo druga wersja jakoś tak ze sto razy lepiej brzmi. Ale po przemysleniu mam wątpliwości, bo przecież snob to chyba mężczyzna!

      • 0 0

      • ten gimbus i te gimbusy KTÓRE głoszą dziwaczne sądy, czy te gimbusy, KTÓRZY wypisują głupoty?

        • 0 0

  • Nie damy sobie wcisnąć kitu

    Po raz kolejny organizator wciska nam coś, co mu pasuje, a nie ma nic wspólnego z Bożym Narodzeniem, które ponoć jest głównym tematem tego niby festiwalu. Kiedyś sprzedano nam jakąś marną włoszczyznę na WIelkipost jako utwór Bożonarodzeniowy. Tym razem na koncercie z Kantatami Bacha usłyszymy tylko jedną kantatę z okresu bożonarodzeniowego (BWV 153), pozostałe są na okres zwykły i Wielkanoc. Dlaczego? Czyżby francuski zespół przygotowywał się w Gdańsku do festiwalu Misteria Paschalis w Krakowie...ta bezczelność jest naprawdę obrzydliwa.

    • 13 5

  • To samo

    "warto się pospieszyć, ponieważ ... zostały ostatnie sztuki" => to samo słyszę codziennie w supermarkecie

    • 14 0

  • Mała wątpliwość

    Mając do dyspozycji taki budżet każdy może zorganizować podobny festiwal,wykonawcy muzyki dawnej z całej Europy pchają się by występować w Polsce gdyż mało gdzie tyle mogą zarobić .Zespołów trudniących się tą sztuką jest na pęczki na zachód od Odry.Wykonawcy oczywiście świetni ,tylko co to wnosi do naszej kultury,gdyby choć część muzyki była kompozytorów polskich moglibyśmy posłuchać świetnego wykonawstwa naszej muzyki dawnej a tak jest wrażenie że promujemy muzykę innych narodów i wykonawców z innych krajów za nasze pieniądze a przecież nasza muzyka nie ustępuje a czasem nawet dorównuje muzyce włoskiej,francuskiej ,niemieckiej czy angielskiej.Prawdziwym majstersztykiem byłoby wykorzystanie tych świetnych wykonawców do popularyzacji polskiej muzyki dawnej co chyba nie jest niestety w zamyśle organizatorów.

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Czy w obecnej siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, w czasach powojennych, prowadzona była działalność sportowa?

 

Najczęściej czytane