• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdynia na dużym ekranie

Kolejna odsłona Gdyni na Dużym Ekranie, czyli cyklu tematycznych spotkań adresowanych do mieszkańców i miłośników historii miasta. Temat najbliższego odcinka serii to "Gdynia w filmie promocyjnym i reklamowym". Przegląd szerzej nieznanych filmów promocyjnych, reklamowych, dokumentalnych i oświatowych zrealizowanych w latach 60, 70 i 80-tych będzie komentował dla Państwa znawca tematu i twórca Gdyni na Dużym Ekranie - Marcin Borchardt. Na spotkanie zaprasza Muzeum Emigracji w Gdyni, Gdyńska Szkoła Filmowa oraz Kwartalnik Artystyczny Bliza - do kupienia na miejscu.

Kolejny odcinek serii to obraz miasta i jego potencjału przemysłowego w filmie reklamowym. Przegląd szerzej nieznanych filmów promocyjnych, reklamowych, dokumentalnych i oświatowych zrealizowanych w latach 60, 70 i 80-tych na zlecenie Centromoru (Centrala Morska Importowo-Eksportowa), Zarządu Portowego Gdańsk-Gdynia, Zarządu Portu Gdynia. Filmy, często realizowane z anglojęzycznym lektorem, miały pomóc w pozyskiwaniu zagranicznych kontrahentów. Przedstawiają nowoczesne metody budowy statków w polskich stoczniach, są marketingową wizytówką gdyńskiego portu i terminala kontenerowego. Wśród prezentowanych reklam znajdują się bardzo ciekawe filmy zachęcające do zakupu polskich jachtów różnych typów, m.in. "Ametyst Are The Girl's Best Friend" zrealizowany w prawdopodobnie w połowie lat 60-tych z udziałem modelki i gwiazdy polskiego kina Teresy Tuszyńskiej.

Celem projektu "Gdynia na Dużym Ekranie" jest premierowa publiczna prezentacja mało znanych i często niepublikowanych archiwalnych materiałów filmowych, kronik oraz fragmentów filmów dokumentalnych i fabularnych związanych z historią Gdyni. Projekcje mają charakter otwarty i nieodpłatny, poprzedzają je spotkania z publicznością, wykłady i prelekcje przygotowane przez autora projektu - dziennikarza, reżysera, scenarzystę - Marcina Borchardta (Gdyńska Szkoła Filmowa) oraz zaproszonych gości - znanych historyków, znawców dziejów miasta.

Projekt jest realizowany w oparciu o bogatą i cenną dokumentację filmową pochodzącą z archiwów polskich, brytyjskich, amerykańskich, niemieckich, norweskich, ale pozostającą w zbiorach prywatnych. Niektóre fragmenty filmów zostały nakręcone na taśmie kolorowej. Prawdziwym rarytasem są jednak taśmy zarejestrowane na polskich okrętach przez szpiegów brytyjskich. Interesujące są również archiwalia powojenne, PRL-owskie propagandowe kroniki, filmy promocyjne i reklamowe realizowane na zlecenie trójmiejskich zakładów pracy, materiały amatorskie z lokalnych klubów filmowych.

Na miejscu możliwość zakupu patronującego Gdyni na Dużym Ekranie, najnowszego Kwartalnika Artystycznego Bliza pod redakcją Pawła Huelle. Tematem przewodnim numeru zatytułowanego "Animlas" jest zmieniająca się świadomość współczesnego człowieka, który staje się w nieporównanie większym stopniu niż kiedyś wrażliwy na fakt cierpienia zwierząt. Wśród autorów m.in. Olga Tokarczuk, Maciej Cisło czy o. Michał Zioło.

Opinie

Sprawdź się

Nad głowami spacerujących sopockim deptakiem, na terenie kościoła Św. Jerzego, zlokalizowano pomnik poświęcony jednemu z popularnych polskich „misiów”. To: