• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Gdańskie Lato Muzyczne 2010: The Baltic Youth Philharmonic (1 opinia)

10 - 18 maja 2024

Gdańsk
bilety 10 - 126 zł
Kup bilet
sty'25 9

czwartek, godz. 20:00

bilety 180 - 520 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert symfoniczny

Gdańskie Lato Muzyczne 2010

The Baltic Youth Philharmonic
Kristjan Järvi - dyrygent
Jan Vogler - wiolonczela

W programie:
JEAN SIBELIUS - VII Symfonia
PIOTR CZAJKOWSKI - Wariacje na temat rokokowy op.33 na wiolonczelę i orkiestrę
ARVO PÄRT - Pro Et Contra
IGOR STRAWIŃSKI - Święto wiosny

KRISTJAN JÄRVI
Urodzony w Estonii a wychowany w Ameryce, dyrygent Kristjan Järvi jest wyjątkową osobowością muzyczną, która dzięki świeżym pomysłom, charyzmie i technicznym umiejętnościom przekracza dotychczasowe granice muzyki klasycznej. Nazwany przez the New York Times: "siłą kinetyczną na podium, jak odrodzony Leonard Bernstein" Järvi połączył klasyczne podstawy i umiłowanie do tradycyjnego repertuaru z zaraźliwym entuzjazmem do tworzenia oryginalnych programów, wprowadzając sale koncertowe w XXI wiek. Imię Kristjana Järviego stało się synonimem artystycznej i kulturowej różnorodności, realizowanej poprzez pełnione funkcje doradcy artystycznego Orkiestry Kameralnej w Bazylei oraz założyciela i dyrektora muzycznego New York's Absolute Ensemble. Jego fantazyjne programy zyskały uznanie czołowych muzyków zarówno z dziedziny muzyki klasycznej, jazzu jak i muzyki świata (world music). Autentyczne zaangażowanie Järviego w rozmaite rodzaje muzki znjaduje odzwierciedlenie we współpracy z Arvo Pärtem, Tan Dunem, John Adamsem, Esa-Pekka Salonen, H.K Gruberem, Renee Fleming, Joe Zawinul, Benny Anderssonem, Goranem Bregovicem, Paquito d'Rivera, Eitetsu Hayashi oraz Marcel Khalife.

Kristjan Järvi pracuje nad ponad 100 nowymi projektami. Premiery w sezonie 2009-10 obejmują dzieła indyjskiego kompozytora Nitin Sawhneya z Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną, Daniela Schnydera z Orkiestrą Kameralną z Lozanny, Jamesa MacMillana z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, Tima Garlanda z Miejską Orkiestrą Symfoniczną Birmingham. Järvi nagrywa także Stabat Mater, Arvo Pärta z Orkiestrą Symfoniczną Radia Berlińskiego.

Kristjan Järvi jest także dynamicznym i przedsiębiorczym nauczycielem i wychowawcą muzycznym. Jest dyrygentem założycielem i dyrektorem muzycznym Bałtyckiej Filharmonii Młodych (Baltic Youth Philharmonic - BYP). Dzięki wsparciu byłego Kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera, Valeriego Gergiewa i Esa-Pekka Salonen, Bałtycka Filharmonia Młodych ma się stać centrum edukacyjnym i koncertowym dla całego regionu Morza Bałtyckiego. W 2009 roku BYP otworzyła Bremen Musikfest oraz Festiwal Muzyczny w Usedom a także koncertowała w krajach basenu Morza Bałtyckiego.

Ponadto, Järvi jest założycielem i dyrektorem muzycznym Absolute Academy (spotykającej się dorocznie podczas Musikfest w Bremie) oraz współtwórcą programu dla sierot w Estonii (Muusikaselts Estonian Orphanage Program). Pracował z japońską orkiestrą Hyogo Youth Orchestra, Norweską Orkiestrą Młodych (the Norwegian Youth Orchestra), Młodymi Filharmonikami Niemieckimi (the Junge Deutsche Philharmonie), orkiestrą Sydney Sinfonia oraz the National Repertory Orchestra z Colorado.

Jest dyrygentem bardzo cenionym i pożądanym. Regularnie koncertuje w Londynie z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, z którą w sezonie 2009-10 odbywa tournee w Europie i Azji. W roku 2009 dyrygował orkiestrą Teatro Reggio w Turynie podczas najnowszej produkcji Tancredi Rossiniego. Dodatkowo, jego gościnne występy obejmują koncerty z: Staatskapelle Dresden; Bayerische Rundfunk Symphony Orchestra, Gewandhaus Orchestra Leipzig; NDR Hamburg; Frankfurt Radio Symphony Orchestra; City of Birmingham Symphony Orchestra; Orchestre National de France; Orchestre de Paris; Accademia Nazionale di Santa Cecilia Rome; National Symphony Orchestra, Washington; Sydney Symphony; and NHK Symphony Japan.

Jest także zaangażowany w produkcje płyt, do tej pory wydał ich ponad 25. Za działalność wydawniczą otrzymał wiele wyróżnień, w tym szwedzkie Grammy za najlepsze wykonanie opery, niemiecką nagrodę krytyków muzycznych za najlepszy album oraz nominację do Grammy. W 2009 roku wydane przez Chandos epickie wykonanie Mszy Bernsteina spotkało się z szerokim uznaniem i stało się nagraniem polecanym przez redakcję magazynu Gramophon Magazine. W tym samym roku wydał również mało znaną aranżację 9 Symfonii Beethovena wykonaną z wiedeńską Tonkünstler Orchestra oraz Absolute Zawinul - ostatnie nagranie nieżyjącego już Joe Zawinuli.

Jest także wybitnym pianistą, studiował grę na fortepianie w Manhattan School of Music oraz dyrygenturę na Uniwersytecie w Michigan. Karierę rozpoczynał jako asystent Esa-Pekka Salonena w Filharmonii w Los Angeles, by potem stać się kolejno głównym dyrygentem i dyrektorem muzycznym Opery i Orkiestry Symfonicznej w Norrlands w Szwecji (2000-2004) oraz orkiestry Tonkünstler w Wiedniu (2004-2009). W 2007 roku Musikfest w Bremie za wyjątkowe osiągnięcia muzyczne uhonorowało Kristjana Järviego oraz Absolute Ensemble nagrodą Deutsche Bank. Kristjan Järvi mieszka z żoną i trójką dzieci w Wiedniu i na Florydzie.

Opinie (1)

  • Strawiński po przerwie...

    Bardzo dobry koncert, niech żałują ci, co się nie doczekali II części koncertu. Strawiński brzmiał potężnie. Bravo!

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Państwowa Galeria Sztuki, galeria sztuki współczesnej i tradycyjnej, mieści się w: