stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańsk OdNowa: Dolarowiec (5 opinii)

  • piątek - sobota, 30 września - 1 października 2011,
    godz. 15:00 - 20:00
  • Gdańsk - Wrzeszcz, Grunwaldzka 92/98, pod budynkiem Dolarowiec
  • wstęp wolny

Dla jednych szpetny relikt PRL, dla innych powód do sentymentalnych wspomnień - wrzeszczański "Dolarowiec" od dawna budzi emocje i jest źródłem wielu historii. Na ich podstawie trójmiejscy artyści stworzyli film i prace.

Praca grupy Sfinks prezentowana będzie na telewizorze przed Dolarowcem ( ul. Grunwaldzka 92/98 ) w godz.15.00-20.00 (piątek) oraz 11.00-15.00 ( sobota)

Wernisaż odbędzie się o godz.19.00 w Restauracji Sushi Bar Nigiri Olimp, która mieści się w budynku Dolarowca

Zaś Akwarele Anity Pasikowskiej można oglądać w Łaźni w dniach 1-2 października , w godz. otwarcia galerii 12.00-18.00

Budynek tzw. Dolarowca jest jedną z ikon nowoczesności i luksusu absurdalnego systemu ekonomiczno-społecznego, w którym najatrakcyjniejsze dobra można było dostać wyłącznie za waluty państw o diametralnie różnym, wręcz wrogim systemie ekonomiczno-społecznym. Z kilkugodzinnego materiału filmowego, nagranego specjalnie na potrzeby projektu, wybraliśmy ok. 20 minut najciekawszych, lub najpikantniejszych fragmentów wywiadów przeprowadzonych z: architektem i głównym projektantem budynku, mieszkańcami z których niektórzy mieszkają tam od samego początku, pracownikami ochrony (dawniej dozorca), oraz właścicielami Sushi baru, a właściwie restauracji, która mieści się na ostatnim piętrze budynku, a dawniej nosiła wymowną nazwę Olimp. Z tegoż Olimpu, rozpościera się widok na zupełnie inny Gdańsk niż ten oglądany oczyma bogów, półbogów i hurys dawnego systemu.W blisko 20 minutowej pętli wideo autorzy projektu, czyli Alicja Gruca, Małgorzata Żerwe, Robert Florczak i Kacper Ołowski ze sfinksową przewrotnością wcielą się w autentyczne głosy opowiadających, by wraz z materiałem filmowym pokazującym współczesne oblicze architektoniczne budynku ukazać pauper-mitologię dnia dzisiejszego dawnego Dolarowca/Olimpu. Podobieństwo głosów i postaci jeśli trafione to zamierzone, reszta jest równie fikcyjna jak dawny Socjalizm i współczesna Wolność.Akcja Anity Pasikowskiej-Pileckiej "Pocztówki z Gdańska" odbyła się latem. Artystka, zaczynając od budynku LOT-u, rozpoczęła swoją, subiektywną podróż przez miasto. Jej kolejne punkty wyznaczone zostały ulubionymi miejscami spotkanych ludzi. Szlak, którym podążała stworzony został przez Gdańszczan, ich ulubione miejsca w mieście. Wykonanie akwareli w wybranym punkcie stało się pretekstem do rozmów o Gdańsku, poznania historii związanych z miejscem.

Prace wykonane podczas 5 dni spędzonych w Gdańsku wyeksponowane zostaną w CSW Łaźnia (01-02 października). Uczestników akcji zapraszamy po ich odbiór.Gdańsk OdNowa to projekt artystyczno-społeczny, którego celem jest postawienie pytania, jakie jest prawdziwe oblicze miasta nad Motławą. Bazą projektu jest strona internetowa działająca od września 2010 roku. Każdy może podzielić się na niej swoją historią związaną z miejscem. Strona ma formę mapy budowanej z historii mieszkańców.
W 2011 planujemy rozpoczęcie działań w przestrzeni publicznej. Zaproszeni artyści poproszeni zostali o zbudowanie projektów na bazie miejsc i historii zgromadzonych na stronie internetowej. Możliwe jest również pozyskanie i dodanie nowych, dopuszczamy także grę z narracją i fikcją.

Projekt jest wspólną inicjatywą Urzędu Miejskiego w Gdańsku, CSW Łaźnia, Gdańsk 2016.

Przeczytaj także

Opinie (5)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaki autorski teatr tworzy znany trójmiejski performer Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz?