• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Gala przyznania Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza"

Z końcem marca Biuro Pomorskiej Nagrody Literackiej, którego operatorem jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, zakończyło przyjmowanie zgłoszeń do Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza".

Rekordowa liczba zgłoszeń
W tym roku odnotowaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń od wydawnictw, zrzeszeń literackich, uczelni humanistycznych, instytucji kultury i bibliotek, nie tylko z Pomorza, ale z całej Polski. Wśród zgłoszonych do nagrody książek jest cały wachlarz różnorodnych pozycji. Oprócz wielu powieści znajdziemy również literaturę dziecięcą, biografie, tomiki poetyckie, reportaże, a nawet dramaty. Oczywiście nie zabrakło licznych monografii i opracowań poświęconych architekturze, historii, przyrodzie i innym zagadnieniom tematycznie związanym z Pomorzem.

Pomorska Nagroda Literacka "Wiatr od morza" została ustanowiona przez Samorząd Województwa Pomorskiego w 2018 roku jako uznanie dokonań pomorskich autorów i wydawców, jako impuls do rozwoju pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa, a jej zadaniem przede wszystkim jest propagowanie miłości do literatury. Pomorską Nagrodę Literacką przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, w roku poprzedzającym jej wręczenie. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia.

Ogromne wyzwanie dla kapituły Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza"
Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej, które pracuje w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski - literaturoznawca, Władysław Zawistowski - dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, prof. dr hab. Edmund Kizik - historyk, Elżbieta Pękała - redaktor, promotor czytelnictwa oraz dr hab. Katarzyna Szalewska, prof. UG, czeka ogromna praca. Na liście książek, które będą ubiegały się o tytuł Literackiej Książki roku jest 168 pozycji, natomiast o miano Pomorskiej Książki Roku walczyć będzie aż 260 tytułów. To znacznie więcej niż w ubiegłych latach.

Zobacz relację z poprzedniej edycji (2021)


Pomorska Nagroda Literacka w tym roku zostanie wręczona po raz piąty. Choć nie ma jeszcze długoletniej tradycji, już jest najważniejszym wyróżnieniem dla twórców literatury na Pomorzu. W ubiegłych latach laureatami zostali Martyna Bunda za powieść "Nieczułość", Monika Milewska za książkę "Latawiec z Betonu", Izabela Morska za "Znikanie" oraz Antoni Pawlak za tom wierszy "Ale bez rozgrzeszenia". Kto dołączy do tego grona w tym roku?

Prace jury potrwają do połowy października. We wrześniu zostaną ogłoszone nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej w dwóch kategoriach. Zwycięzcę poznamy podczas gali wręczenia nagrody 21 października w Centrum Św. Jana w Gdańsku.

Fundatorem Pomorskiej Nagrody Literackiej jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaką nazwę nosił festiwal, który później został przekształcony w odbywający się do dziś Festiwal Polskich Filmów Fabularnych?

 

Najczęściej czytane