• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Gala przyznania Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza" (3 opinie)

W piątek 21 października w Centrum Św. Jana w Gdańsku odbędzie się wielkie święto pomorskiej książki - gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza". Tego wieczoru poznamy laureatów w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku, Nagroda za Całokształt Pracy Twórczej. Nowością w tym roku jest dodatkowe wyróżnienie Nagroda Publiczności. Wręczona zostanie także Kaszubska Nagroda Literacka. Wieczór uświetni koncert Ralpha Kamińskiego.

Pomorska Nagroda Literacka "Wiatr od morza" została ustanowiona przez Samorząd Województwa Pomorskiego w 2017 roku. Jest współorganizowana przez Samorząd Województwa, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i ma na celu propagowanie literatury autorstwa pomorskich twórców, literatury związanej tematycznie z Pomorzem oraz literatury kaszubskiej.

W Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej zasiadają: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, prof. Edmund Kizik, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska i Władysław Zawistowski.

Tegoroczni Nominowani:

Literacka Książka Roku:

Chwin Stefan - ODDAĆ ŻYCIE ZA POLSKĘ, Wydawnictwo Tytuł 2021
Joachimiak Zbigniew - CÓRKA / DAUGHTER, Fundacja Światło Literatury 2021
Milewska Monika - ŚLEPA KUCHNIA. JEDZENIE I IDEOLOGIA W PRL, PIW 2021
Lars Krystyna - ŚWIATŁO W ZATOCE: WIERSZE GDAŃSKIE, Wydawnictwo Tytuł 2021
Ptak Bożena. LĘKI NIEOSWOJONE, Oddział SPP 2021

Pomorska Książka Roku:
HISTORIE GDAŃSKICH DZIELNIC. TOM III: NOWY PORT - Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski, Muzeum Gdańska 2021
MOJA WRÓBLEWSKIEGO - Joanna Breza, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku 2021
KOLORY GDAŃSKA: KOMPOZYCJE BARWNE FASAD OD XVI DO KOŃCA XVIII WIEKU - Anna Kriegseisen, Wydawnictwo Muzeum Gdańska 2021
PRZEMOC I HONOR W ŻYCIU SPOŁECZNYM WSI NA MIERZEI WIŚLANEJ W XVI-XVII WIEKU - Jaśmina Korczak-Siedlecka, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 2021
SCLAVUS - Tymon Tymański, Części Proste 2021
Pomorską Nagrodę Literacką w obu kategoriach a także Nagrodę za Całokształt Pracy Twórczej oraz Kaszubską Nagrodę literacką stanowi statuetka "Wiatr od morza" oraz nagroda pieniężna.

Dodatkowo w tym roku przyznane zostanie Wyróżnienie Publiczności, które ma charakter honorowy. Nagrody wręczy Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Galę poprowadzi Władysław Zawistowski - dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Na saksofonie zagra Dariusz Herbasz.

Wyjątkowa gwiazda - Ralph Kamiński:
Tradycją jest, że część artystyczną gali powierzamy w ręce artystów, którzy przykładają dużą wagę do walorów literackich wykonywanych przez siebie utworów. W tym roku mamy zaszczyt poinformować, że gościem specjalnym V gali Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza" będzie RALPH KAMIŃSKI.


Ralph Kamiński to wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków. Tworzy muzykę określaną jako pop alternatywny. Otrzymał prestiżowy Paszport "Polityki", będący symbolicznym stemplem jakości twórczości artysty. Wydał 4 albumy: "Morze" (2016), "Młodość" (2019), "KORA" (2021) oraz najnowszy "Bal u Rafała" (2022). Twórczość Ralpha jest ciepło przyjmowana, czego wyrazem są otrzymane w tym roku Fryderyki dla płyty "KORA", która uznana została za najlepszą płytę w kategorii Piosenka Poetycka i Literacka, a sam Ralph otrzymał statuetkę jako Artysta Roku.

Najnowsza płyta Ralpha zatytułowana "Bal u Rafała" ukazała się 31 sierpnia. W tym roku Ralph wystąpił na największych polskich festiwalach, a już w piątek "Bal u Rafała", "Duchy", "Krystyna", "Planeta i ja" zabrzmią w starych murach Św. Jana.Fundatorem Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od Morza" jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Pula zaproszeń dla czytelników będzie dostępna 19 i 20 października w sekretariacie WIMBP

Opinie (3) 1 zablokowana

 • Części proste

  Czy złożone ,plagiaty i Kozłowskiego teksty to brak honoru

  • 3 0

 • Dajcie spokój i nie promujcie na siłę tej chały

  • 7 5

 • A może gala powinna być w maku? Ralf by nie był głodny, co za upadek.

  • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Przy wejściu do Parku Północnego wita nas rzeźba dżentelmena z cylindrem, siedzącego na kamieniu. Upamiętnia osobę związaną z historią Sopotu. Kto to jest?

 

Najczęściej czytane