• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Frontem do morza - Spotkanie autorskie z Anną Orchowską i Grzegorzem Piątkiem

wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
27 lipca o godzinie 18:00 zapraszamy do Muzeum Emigracji w Gdyni na spotkanie autorskie z Anną Orchowską i premierę jej książki Frontem do morza. Plan, budowa i architektura portu w Gdyni.

Spotkanie z Anną Orchowską, architekt i historyk architektury związaną z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej odbędzie się w formule Przy Wspólnym stole", a uczestnikiem rozmowy będzie także autor nagradzanej publikacji Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939" Grzegorz Piątek, który przyjął zaproszenie autorki do wspólnej dyskusji i wymiany myśli na temat budowy portu i miasta.

Spotkanie poprowadzi Szymon Jocek.

Po spotkaniu Przy Wspólnym stole zapraszamy na oprowadzanie po gmachu dawnego Dworca Morskiego, który dzięki wyrazistej architekturze stał się jednym z międzywojennych symboli miasta i gospodarczego sukcesu portu. Zarówno w trakcie spotkania, jak i podczas oprowadzania autorka odkryje, na czym polegał majstersztyk funkcjonowania tego potężnego dworca przesiadkowego, co czyniło jego architekturę nowatorską i jakie pionierskie konstrukcyjne zastosowali w nim budowniczowie. Opowie o najbardziej spektakularnych portowych budynkach, jego magazynach i obiektach przemysłowych, które reprezentują fascynujący przełom w budownictwie związany z upowszechnianiem się technik opartych na żelbecie i śmiałego odwoływania się do awangardy modernizmu.

Anna Orchowska - architekt i historyk architektury związana z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół architektury modernizmu i dziedzictwa przemysłowego XIX i XX wieku. Za zaangażowanie w badania architektury, w szczególności w ochronę zabytków Gdyni i działalność promującą dziedzictwo modernizmu została w 2019 roku uhonorowana Odznaczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrną odznaką Za opiekę nad zabytkami. Na co dzień uwielbia eksplorować miejskie przestrzenie, szukając inspiracji nawet w najmniejszych detalach.

Grzegorz Piątek - pisarz, publicysta, krytyk, z wykształcenia architekt. Za ostatnią książkę otrzymał Paszport Polityki i Gdyński Galion, nominacje do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia. Oprócz tego wydał: Niezniszczalny. Bohdan Pniewski - architekt salonu i władzy", Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949", Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego" (2016; Nagroda Literacka m.st. Warszawy). Od kilkunastu lat pisze o architekturze, miastach i obyczajach do prasy.

Szymon Jocek - historyk sztuki, przez wiele lat związany z Muzeum Emigracji w Gdyni, obecnie członek redakcji DailyArt Magazine. W pracy badawczej zajmuje się architekturą XX wieku na Pomorzu, w szczególności modernizmem okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz lat powojennych.

Opinie

Sprawdź się

Nad głowami spacerujących sopockim deptakiem, na terenie kościoła Św. Jerzego, zlokalizowano pomnik poświęcony jednemu z popularnych polskich „misiów”. To: