• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal ORGANy PLUS+® Janca

Wydarzenie w ramach

Nowa Muzyka na festiwalu Muzyki Dawnej?!

Już we wtorek 3 października o godz. 19.30 w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała na gdańskiej Morenie odbędzie się pierwszy koncert z jubileuszowej serii na tegorocznej edycji ORGANy PLUS+®. Kościół pw. Bożego Ciała bynajmniej nie jest to budynkiem historycznym, a i wielkie symfoniczne organy powstały tam dopiero w ostatnich latach. Dlaczego więc sięgamy po tak niezwykłe dla naszego festiwalu miejsce. Paradoksalnie zmusza nas do tego festiwalowe przywiązanie do idei kompatybilności wszystkich elementów koncertowych - wnętrza, muzyki, instrumentów, wykonawców i w tym wypadku ta idea zawiodła nas aż do tej współczesnej konstrukcji. Jan Janca to kompozytor pochodzący z Gdańska, który obchodzi w tym roku dziewięćdziesiąte urodziny. Janca to również wybitny badacz historii budownictwa organowego na Pomorzu. Jego dzieła organologiczne są fundamentem współczesnej wiedzy na ten temat. Ta wiedza ma odzwierciedlenie w jego kompozycjach, które choć na wskroś współczesne nawiązują erudycyjnie do minionych epok i przeglądają się w nich czasem jak w lustrze, innym razem jak w krzywym zwierciadle. To Jan Janca zażyczył sobie, aby jego utwory wykonać na organach, które umożliwiają wydobycie barw zapisanych w partyturze, stąd i taki wybór. Cóż za wspaniała koincydencja, że właśnie powstał w Gdańsku instrument, na którym możemy spełnić to życzenie. Świetnie też, że mamy w Gdańsku fantastyczny chór pod adekwatną nazwą 441 Hz, który specjalizuje się w takim repertuarze. Młodym śpiewakom z Gdańska pod kierunkiem Anny Wilczewskiej towarzyszyć będzie wybitny organista katedry w Kassel, laureat nagrody OPUS KLASSIK - Eckhard Manz. Zapowiada się koncert z zupełnie innej bajki.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Eckhard Manz studiował protestancką muzykę kościelną w Düsseldorfie, w 1991 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie organowym tej uczelni. Studiował także klawesyn w Kolonii, studia podyplomowe z dyrygentury chóralnej i orkiestrowej zaprowadziły go do Würzburga. Od 1995 jest wykładowcą w Ośrodku Kształcenia Muzyki Kościelnej w Schlüchtern. Od 1998 do jesieni 2006 Eckhard Manz był kantorem Kreuzeskirche i dyrektorem artystycznym "Forum Kreuzeskirche e.V." w Essen. Regularnie koncertuje z nową muzyką jako organista i dyrygent z utworami Rihma, Widmanna, Newskiego, Gerhardta, Glausa, Szathmary'ego, Seithera i wielu innych. Od 2006 roku jest kantorem w St. Martin w Kassel i odpowiada za budowę nowych organów Riegera. W 2017 roku został mianowany dyrektorem ds. muzyki kościelnej. Dostępne są nagrania dla stacji radiowych z wytwórnią "Dbringhaus und Grimm" z muzyką starą i nową. W 2022 roku zdobył OPUS KLASSIK za płytę z prezentacją organów Riegera w Kassel St. Martin.

CHÓR 441 Hz
Ceniony na całym świecie zespół, który choć nie stroni od wykonywania tradycyjnej muzyki chóralnej, pasjonuje się przede wszystkim odkrywaniem jej nowych możliwości. Dzięki doskonałym zdolnościom interpretacyjnym chóru i jego elastyczności wykonawczej, współcześni kompozytorzy chętnie powierzają chórowi 441 Hz prawykonania swoich dzieł. Dotychczas byli to m.in.: Zygmunt Krauze, Leszek Możdżer, Karol Nepelski, Krzysztof Zimmerman, Krzysztof Olczak czy Marek Czerniewicz. 441 Hz w dotychczasowej działalności może również poszczycić się współpracą ze znakomitymi artystami, m.in.: Bobby McFerrin, Sven Helbig, Tania Candiani, Michał Jacaszek czy Karolina Rec - RESINA. Klasy zespołu dowodzą laury i nagrody zdobywane na licznych konkursach i festiwalach o randze krajowej i międzynarodowej, m.in.: I Nagroda na 50. Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat, Grand Prix na 12. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat w Sopocie, Grand Prix na 3. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie, Grand Prix 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie, czy też II Nagroda oraz udział w Finale walki o tytuł najlepszego chóru świata z nagrodą im. Luciano Pavarottiego, podczas "chóralnego mundialu" - Llangollen International Musical Eisteddfod 2018. 441 Hz nagrał dotychczas trzy płyty z muzyką chóralną: Serioso-Giocoso (2011), Modern Choral Masterpieces (2014) z utworami chóralnymi XX i XXI wieku charakteryzującymi się nowatorskim językiem muzycznym, oraz Song of the North (2017) prezentującą aranżacje pieśni Północy.

ANNA WILCZEWSKA
Założycielka i dyrygent chóru 441 Hz. Pracowniczka Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz dyrygent Młodzieżowego Chóru Mieszanego "Cantilena" Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku, dwukrotna laureatka nagród na Ogólnopolskich Konkursach Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2006, 2008), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2008). Całokształt jej działalności został nagrodzony Sopocką Muzą dla Młodych Twórców (2011), medalem honorowym Zasłużony dla kultury polskiej (2014), Nagrodą Miasta Gdańska Dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury (2018) oraz wyróżniony Nagrodą specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego.

Szczegóły na stronie www.organyplus.com

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska, Samorządu Województwa Pomorskiego, Ambasady Szwajcarii w Polsce oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem REMA oraz European Festival Associacion EFFE.

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdański Teatr Szekspirowski, Pałac Opatów, Centrum św. Jana, Kościół Bożego Ciała

Partnerzy: Hampton by Hilton, Weldone, Trefl, Akademia Muzyczna w Gdańsku, Drukomania.pl,
Ruch Muzyczny, Grafito

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Co to są rzygacze?

 

Najczęściej czytane