• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Fantastyczny umysł i neurobiolożka z kosmiczną misją

Gdzie kryje się geniusz i jak powstają jego wizje? Czy wyobraźnia może pomóc w odkryciach naukowych? Gościem kolejnego odcinka z cyklu Nauka Mówi rozmów Hevelianum z naukowcami i popularyzatorami nauki będzie dr Agata Kołodziejczyk, jedna z najpotężniejszych kobiet nauki w Polsce. Rozmowa zostanie opublikowana 14 kwietnia o godz. 19.00 na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum.

Fantastyczny umysł to tytuł kolejnego odcinka cyklu popularnonaukowego Nauka Mówi. Jego gość dr Agata Kołodziejczyk w rozmowie z Magdaleną Maszewską z Hevelianum przybliży niezwykłe możliwości ludzkiego mózgu. Będzie to także okazja do tego, by zastanowić się, czy fantastyczne pomysły Stanisława Lema mają odzwierciedlenie w rzeczywistości oraz przyjrzenia się, jakie futurystyczne badania prowadzi jedna z najpotężniejszych kobiet w Polsce.

Dr Agata Kołodziejczyk neurobiolożka z kosmiczną misją doktorat zdobyła na Uniwersytecie w Sztokholmie. Współzałożycielka Analog Astronaut Training Center, pomysłodawczyni i realizatorka powstania analogowych baz do symulacji misji kosmicznych w Polsce, organizatorka 26 księżycowych i marsjańskich analogowych misji kosmicznych, mentorka 85 analogowych astronautów. Pracowała w Europejskiej Agencji Kosmicznej w Advanced Concepts Team w Holandii. Autorka licznych publikacji edukacyjnych i naukowych na temat chronobiologii, biologii kosmicznej i neurobiologii. Trzykrotna laureatka międzynarodowego konkursu Global Space Balloon Challenge w kategorii Najlepszy eksperyment naukowy i Najlepszy projekt edukacyjny. Uhonorowana wieloma stypendiami naukowymi, m.in. przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. Członkini grup doradczych organizacji, takich jak International Astronautical Federation, Valles Marineris - International Space Agency, European Geosciences Union, Astronomia Nova, Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne, Polskie Towarzystwo Rakietowe.

Wydarzenie jest częścią projektu SPINaj naukę, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), które współtworzy Hevelianum.

Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Kwiecień w kalendarzu obchodów poświęcony jest w całości kobietom nauki, a patronuje mu żona Jana Heweliusza Elżbieta Koopman-Heweliusz, która również była astronomką. Program całorocznych obchodów można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl.

Projekt jest dofinansowany z Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki Ministra Edukacji i Nauki.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu Nauka Mówi odbędzie się 12 maja. Jego gościem będzie Przemysław Rudź, którego muza astronomii Urania inspiruje do tworzenia muzyki elektronicznej

Opinie

Sprawdź się

Jakiego pseudonimu używa Stefan Chwin, polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury związany z Gdańskiem?

 

Najczęściej czytane