• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Fahrenheit (8 opinii)

teatr lalek teatr dla dzieci
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
wystawia:
Miejski Teatr Miniatura
czas trwania:
1 godz. 20 min. (1 przerwa)
data premiery:
7 kwietnia 2013
8.3
40 ocen
Historia słynnego gdańszczanina przedstawiona za pomocą eksperymentów chemicznych. Tu lalki bohaterów i pomysły Fahrenheita wyglądają jak fascynujący świat laboratorium. Spektakl miejscami nieco zbyt statyczny, ale pobudzający wyobraźnię u małych i dużych widzów.
Fahrenheit
Na podstawie książki "Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita" Anny Czerwińskiej-Rydel

Duża Scena
Spektakl dla dzieci w wieku od 7 lat.

Spektakl jest adaptacją książki "Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita", jednej z części Trylogii Gdańskiej Anny Czerwińskiej-Rydel, poświęconej słynnym Gdańszczanom. Tom o Gabrielu Fahrenheicie otrzymał wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2012 polskiej sekcji IBBY, a Anna Czerwińska-Rydel zdobyła Pomorską Nagrodę Artystyczną za 2012 rok oraz Sztorm Roku 2012 w plebiscycie "Gazety Wyborczej" m.in. za swoją trylogię.

Inscenizacja ma być nowatorskim połączeniem teatru i laboratorium badawczego, co pozwoli w większym stopniu rozbudzić wyobraźnię dzieci i zafascynować je eksperymentami naukowymi.

Przedstawienie teatralizuje przestrzeń laboratorium chemiczno-fizycznego. Fahrenheit, opowiadając historię swojego życia, ożywia przestrzeń laboratorium, animuje alembiki i fiolki, eksperymentuje. Artyści stwarzają światy, postaci, sytuacje, korzystając z takich właśnie, najbardziej organicznych dla fizyka-Fahrenheita materii. Jest to zatem osobliwy teatr lalek - a może raczej teatr przedmiotów, który wyłania się z laboratoryjnych eksperymentów.

W roli eksperta w pracach nad spektaklem brał udział chemik Przemysław Mietlarek, który również przygotowuje odczynniki do każdej prezentacji spektaklu. Scenograf Michał Dracz zaprojektował oryginalne lalki, które częściowo powstają w wyniku eksperymentów lub są animowane narzędziami laboratoryjnymi.

Ważnym tematem spektaklu jest wartość życia z pasją i konsekwencji w dążeniu do obranego celu. Fahrenheit staje się wzorem bohatera, który pokazuje, ile można osiągnąć dzięki takiemu podejściu do życia, ale również że taka postawa wymaga dużo odwagi, wytrwałości i podjęcia ryzyka.

Adaptacja i reżyseria: Michał Derlatka
Scenografia: Michał Dracz
Muzyka: Paweł Nowicki (z zespołem Kwartludium)
Dramaturg: Jorge Gallardo Altamirano
Efekty chemiczne: Przemysław Mietlarek, Smart_lab

Obsada:
Postacie planu aktorskiego/animatorzy:
Daniel Gabriel Fahrenheit - Andrzej Żak
Willem Ruijbroeck - Piotr Kłudka
Laborant 1 - Agnieszka Grzegorzewska
Laborant 2 - Jadwiga Sankowska
Laborant 3, Młody Fahrenheit - Wojciech Stachura

Efekty laboteatralizacji:
Młody Fahrenheit - Wojciech Stachura
Tata, Rektor, Blömmeln, Herr Kuckuck, Kupiec Beumingen -| Jadwiga Sankowska
Mama, Burmistrz, Herr Dummkopf, Herr Schwarzkopf, Właściciel warsztatu szklarskiego, Profesor Bransdorf - Agnieszka Grzegorzewska
Profesor Rømer - Andrzej Żak

-----
DANIEL GABRIEL FAHRENHEIT
Urodził się w Gdańsku 24 maja 1686 r. w rodzinie niemieckich kupców, zmarł w Hadze 16 września 1736 r. Fizyk i inżynier pochodzenia niemieckiego, wynalazca termometru rtęciowego, twórca skali temperatur, nazwanej od jego nazwiska skalą Fahrenheita, stosowanej między innymi w Wielkiej Brytanii i USA.

Zobacz jakie atrakcje czekają Cię na "Fahrenheicie"

Recenzja Trojmiasto.pl

  • Chemiczne laboratorium na scenie Miniatury. O premierze "Fahrenheita"
    W spektaklu "Fahrenheit" lalką może być wszystko - kotły parowe, przemyślnie skonstruowany dźwig czy pojemnik wypełniany ciekłym azotem. Widowiskowe efekty specjalne to największy, choć nie jedyny atut nowej premiery gdańskiej Miniatury.
    8 kwietnia 2013 (12 opinii)

Przeczytaj także

  • Wiele hałasu o... perukę. Dziś Międzynarodowy Dzień Peruki
    Peruki mają długą historię - znane już były i stosowane w starożytności. Choć obecnie powszechnie kojarzone są z osobami po chemioterapii lub mającymi problemy z łysieniem i wypadaniem włosów, to mają również inne zastosowanie. Współcześnie często możemy je oglądać podczas różnego rodzaju widowisk: w teatrach, operze, podczas koncertów, pokazów mody, performansów czy wystąpień drag queen. 10 marca przypada Międzynarodowy Dzień Peruki - to świetna okazja do tego, by przypomnieć, że peruki są swoistym zjawiskiem w naszej kulturze.
    10 marca 2023 (12 opinii)
  • Planuj Tydzień: Kayah i Bregović, Mela Koteluk, Zaduszki i imprezy halloweenowe
    Podświetlone dynie z wyszczerbionymi zębami, duchy i wampiry pojawią się na ulicach już w najbliższy weekend - przed nami Halloween, a z tej okazji wiele tematycznych wydarzeń w Trójmieście. W dniach od 28 października do 3 listopada odbędą się także koncerty, w tym również rockowe, oraz otwarcie 100czni na sezon jesienno-zimowy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w tym tygodniu?
    28 października 2021 (55 opinii)
  • Jak rodzinnie spędzić weekend? Zobaczcie nasze propozycje
    Przed nami nieco dłuższy weekend, wiele osób wyjedzie odwiedzić groby bliskich. Ci z was, którzy zostaną w Trójmieście, mogą spędzić sobotę i niedzielę rodzinnie. Atrakcji co prawda jest mniej niż zwykle, ale i tak nie będziecie się nudzić.
    31 października 2019 (18 opinii)

Opinie (8)

  • Świetny ale (opinia sprzed 2 lat)

    Świetny spektakl ale obecność małych dzieci, poniżej 7 roku życia przeszkadza w odbiorze :(

    • 0 0

  • SUPER PRZEŻYCIA (opinia sprzed 10 lat)

    Moje dzieci były zachwycone spektaklem, gra aktorów oraz pomysłem eksperymentów na scenie. Wielkie Brawa raz jeszcze!!!!

    • 7 1

  • Fajne (opinia sprzed 10 lat)

    Spektakl bawi i uczy. Serdecznie Polecam.

    • 7 2

  • POLECAM (opinia sprzed 11 lat)

    REWELACYJNE przedstawienie! Dzieci zachwycone!
    POLECAM!!!

    • 7 1

  • Niesamowite - gorąco polecam z dziećmi od 9 lat (opinia sprzed 11 lat)

    To chyba najlepszy spektakl , jaki w Miniaturze widziałam. Wielkie gratulacje . Kończyliśmy owacjami na stojąco z dziećmi. WARTO, WARTO,...warto też z dziećmi porozmawiać...pokazać , wytłumaczyć szczegóły tego, co aktorzy robią..dlaczego mają rękawiczki na rękach, wszystkie te chemiczne cuda....SUPER, chętnie bym uściskała rękę scenografom...po prostu cudo, pomysł, muzyka, aktorzy,. .. teksty...Dzięki

    • 16 1

  • (1) (opinia sprzed 11 lat)

    Panie Andrzeju, wszystko pięknie i chwalebnie, ale warto by zadbać o ortografię i staranną pisownię - szczególnie, że prezesuje Pan tak szacownej fundacji.
    (wiceprezes, Świbno, z tą szkołą, wielkie litery po kropce...). To naprawdę razi.

    Pozdrawiam,

    • 12 13

    • (opinia sprzed 11 lat)

      Moniko, masz rację. Również ja zwróciłam na to uwagę, ale najważniejsze jest to, że ktoś chce działać i promować postać naszego słynnego Gdańszczanina. To się liczy!

      • 4 0

  • 300-LAT TEMU (opinia sprzed 11 lat)

    Witam jestem v-ce prezesem fundacji Fahrenheita ,cos wspaniałego ,w świbnie jest szkoła jego imienia ,mamy stały kontakt ,młodzież z tej szkoły również ma w swoim dorobku pewne formy przedstawien o życiu i pracy DanielaFahrenheita ,coroczny konkurs wiedzy któremu zawsze przewodzi i patronuje pan profesor Andrzej Januszajtis oraz pani prezes fundacji Diana Nowosielska ,jesteśmy ścisle związani z ta szkoła sponsorujemy nagrody dla zdolnej młodzieży wyróżnionej w konkursach ,corocznie mamy spotkania przy cokole Fahrenheita w Gdańsku w dniu 24 maja w dzien urodzin naszego patrona ,wiemy wszystko w tym roku mija 300 lat jak Daniel-Gabriel Fahrenheit opuscił nasz Gdansk i nigdy do niego już nie powrócił ,a kości złożył w obcej ziemi . pozdrawiam A.

    • 13 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery