• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Fahrenheit (8 opinii)

teatr lalek teatr dla dzieci
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
wystawia:
Miejski Teatr Miniatura
czas trwania:
1 godz. 20 min. (1 przerwa)
data premiery:
7 kwietnia 2013
8.3
40 ocen
Historia słynnego gdańszczanina przedstawiona za pomocą eksperymentów chemicznych. Tu lalki bohaterów i pomysły Fahrenheita wyglądają jak fascynujący świat laboratorium. Spektakl miejscami nieco zbyt statyczny, ale pobudzający wyobraźnię u małych i dużych widzów.
Fahrenheit
Na podstawie książki "Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita" Anny Czerwińskiej-Rydel

Duża Scena
Spektakl dla dzieci w wieku od 7 lat.

Spektakl jest adaptacją książki "Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita", jednej z części Trylogii Gdańskiej Anny Czerwińskiej-Rydel, poświęconej słynnym Gdańszczanom. Tom o Gabrielu Fahrenheicie otrzymał wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2012 polskiej sekcji IBBY, a Anna Czerwińska-Rydel zdobyła Pomorską Nagrodę Artystyczną za 2012 rok oraz Sztorm Roku 2012 w plebiscycie "Gazety Wyborczej" m.in. za swoją trylogię.

Inscenizacja ma być nowatorskim połączeniem teatru i laboratorium badawczego, co pozwoli w większym stopniu rozbudzić wyobraźnię dzieci i zafascynować je eksperymentami naukowymi.

Przedstawienie teatralizuje przestrzeń laboratorium chemiczno-fizycznego. Fahrenheit, opowiadając historię swojego życia, ożywia przestrzeń laboratorium, animuje alembiki i fiolki, eksperymentuje. Artyści stwarzają światy, postaci, sytuacje, korzystając z takich właśnie, najbardziej organicznych dla fizyka-Fahrenheita materii. Jest to zatem osobliwy teatr lalek - a może raczej teatr przedmiotów, który wyłania się z laboratoryjnych eksperymentów.

W roli eksperta w pracach nad spektaklem brał udział chemik Przemysław Mietlarek, który również przygotowuje odczynniki do każdej prezentacji spektaklu. Scenograf Michał Dracz zaprojektował oryginalne lalki, które częściowo powstają w wyniku eksperymentów lub są animowane narzędziami laboratoryjnymi.

Ważnym tematem spektaklu jest wartość życia z pasją i konsekwencji w dążeniu do obranego celu. Fahrenheit staje się wzorem bohatera, który pokazuje, ile można osiągnąć dzięki takiemu podejściu do życia, ale również że taka postawa wymaga dużo odwagi, wytrwałości i podjęcia ryzyka.

Adaptacja i reżyseria: Michał Derlatka
Scenografia: Michał Dracz
Muzyka: Paweł Nowicki (z zespołem Kwartludium)
Dramaturg: Jorge Gallardo Altamirano
Efekty chemiczne: Przemysław Mietlarek, Smart_lab

Obsada:
Postacie planu aktorskiego/animatorzy:
Daniel Gabriel Fahrenheit - Andrzej Żak
Willem Ruijbroeck - Piotr Kłudka
Laborant 1 - Agnieszka Grzegorzewska
Laborant 2 - Jadwiga Sankowska
Laborant 3, Młody Fahrenheit - Wojciech Stachura

Efekty laboteatralizacji:
Młody Fahrenheit - Wojciech Stachura
Tata, Rektor, Blömmeln, Herr Kuckuck, Kupiec Beumingen -| Jadwiga Sankowska
Mama, Burmistrz, Herr Dummkopf, Herr Schwarzkopf, Właściciel warsztatu szklarskiego, Profesor Bransdorf - Agnieszka Grzegorzewska
Profesor Rømer - Andrzej Żak

-----
DANIEL GABRIEL FAHRENHEIT
Urodził się w Gdańsku 24 maja 1686 r. w rodzinie niemieckich kupców, zmarł w Hadze 16 września 1736 r. Fizyk i inżynier pochodzenia niemieckiego, wynalazca termometru rtęciowego, twórca skali temperatur, nazwanej od jego nazwiska skalą Fahrenheita, stosowanej między innymi w Wielkiej Brytanii i USA.

Zobacz jakie atrakcje czekają Cię na "Fahrenheicie"

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie (8)

 • Świetny ale (opinia sprzed 2 lat)

  Świetny spektakl ale obecność małych dzieci, poniżej 7 roku życia przeszkadza w odbiorze :(

  • 0 0

 • SUPER PRZEŻYCIA (opinia sprzed 10 lat)

  Moje dzieci były zachwycone spektaklem, gra aktorów oraz pomysłem eksperymentów na scenie. Wielkie Brawa raz jeszcze!!!!

  • 7 1

 • Fajne (opinia sprzed 10 lat)

  Spektakl bawi i uczy. Serdecznie Polecam.

  • 7 2

 • POLECAM (opinia sprzed 10 lat)

  REWELACYJNE przedstawienie! Dzieci zachwycone!
  POLECAM!!!

  • 7 1

 • Niesamowite - gorąco polecam z dziećmi od 9 lat (opinia sprzed 11 lat)

  To chyba najlepszy spektakl , jaki w Miniaturze widziałam. Wielkie gratulacje . Kończyliśmy owacjami na stojąco z dziećmi. WARTO, WARTO,...warto też z dziećmi porozmawiać...pokazać , wytłumaczyć szczegóły tego, co aktorzy robią..dlaczego mają rękawiczki na rękach, wszystkie te chemiczne cuda....SUPER, chętnie bym uściskała rękę scenografom...po prostu cudo, pomysł, muzyka, aktorzy,. .. teksty...Dzięki

  • 16 1

 • (1) (opinia sprzed 11 lat)

  Panie Andrzeju, wszystko pięknie i chwalebnie, ale warto by zadbać o ortografię i staranną pisownię - szczególnie, że prezesuje Pan tak szacownej fundacji.
  (wiceprezes, Świbno, z tą szkołą, wielkie litery po kropce...). To naprawdę razi.

  Pozdrawiam,

  • 12 13

  • (opinia sprzed 11 lat)

   Moniko, masz rację. Również ja zwróciłam na to uwagę, ale najważniejsze jest to, że ktoś chce działać i promować postać naszego słynnego Gdańszczanina. To się liczy!

   • 4 0

 • 300-LAT TEMU (opinia sprzed 11 lat)

  Witam jestem v-ce prezesem fundacji Fahrenheita ,cos wspaniałego ,w świbnie jest szkoła jego imienia ,mamy stały kontakt ,młodzież z tej szkoły również ma w swoim dorobku pewne formy przedstawien o życiu i pracy DanielaFahrenheita ,coroczny konkurs wiedzy któremu zawsze przewodzi i patronuje pan profesor Andrzej Januszajtis oraz pani prezes fundacji Diana Nowosielska ,jesteśmy ścisle związani z ta szkoła sponsorujemy nagrody dla zdolnej młodzieży wyróżnionej w konkursach ,corocznie mamy spotkania przy cokole Fahrenheita w Gdańsku w dniu 24 maja w dzien urodzin naszego patrona ,wiemy wszystko w tym roku mija 300 lat jak Daniel-Gabriel Fahrenheit opuscił nasz Gdansk i nigdy do niego już nie powrócił ,a kości złożył w obcej ziemi . pozdrawiam A.

  • 13 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery