• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Ewa Wiśniewska w Sopotece

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na spotkanie z Ewą Wiśniewską i rozmowę o książce, której jest główną bohaterką. 4 lutego w samo południe!

sie 22-25

czwartek - niedziela, godz. 09:00

Sopot
Wstęp wolny
godz. 12.00
Sopot Centrum
Sopoteka
ul.Kościuszki 14
Wstęp wolny!


Ewa Wiśniewska -wielka aktorka, wybitna osobowość polskiej sceny, teatru, małego i dużego ekranu .
Od  2009 roku w zespole Teatru Narodowego. Absolwentka warszawskiej PWST (1964). Aktorka teatrów warszawskich: Ludowego , Kwadrat (1974-1977), Ateneum (1983-2009). Od 1992 roku współpracuje z Teatrem Scena Prezentacje w Warszawie. Współpracowała także z innymi stołecznymi teatrami: Komedia, Syrena, Ateneum, Polonia oraz z poznańską Sceną na Piętrze.

Wyróżniona nagrodami Kaliskich Spotkań Teatralnych: nagrodą publiczności za rolę Lizy w Żywym trupie wg Tołstoja w reżyserii Wojciecha Zeidlera w Teatrze Nowym w Warszawie (1980) i nagrodą za rolę Julii Lambert w przedstawieniu Julio, jesteś czarująca Sauvajona w reżyserii Romualda Szejda w Teatrze Scena Prezentacje w Warszawie (1993). Uhonorowana Feliksem Warszawskim za role Cioci, Królowej Małgorzaty, Matki i Hrabiny w Błądzeniu wg Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym (2004). Laureatka nagród Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie - nagrody za role Pani Bouvier w Napisie Sibleyras w reżyserii Wojciecha Nowaka i Pani Z w Boulevard Voltaire autorstwa i w reżyserii Andrzeja Barta (2011) oraz Grand Prix za rolę Eugenii w Tangu Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego (2013).

Laureatka Złotej Maski, nagrody w plebiscycie czytelników "Expressu Wieczornego" (1970), a także Srebrnej Maski (1971) i nagrody "Złote kwiaty" dla najpopularniejszej aktorki krajów socjalistycznych (1977).

Za rolę Róży w Cudzoziemce Ryszarda Bera uhonorowana nagrodą za pierwszoplanową rolę kobiecą na 11. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (1986), Złotą Kaczką, nagrodą miesięcznika "Film" (1986), Nagrodą Szefa Kinematografii za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego (1987) i nagrodą "Trybuny Ludu" (1987). Wyróżniona Złotym Gronem za rolę Pani R. w filmie Sceny dziecięce z życia prowincji Tomasza Zygadły na 7. Lubuskim Lecie Filmowym (1987). Laureatka Orła - Polskiej Nagrody Filmowej za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą, rolę Kurcewiczowej w Ogniem i mieczem Jerzego Hoffmana (2000) oraz nagrody dla najlepszej aktorki, za rolę Barbary w Piątej porze roku Jerzego Domaradzkiego na Festiwalu Filmowym Golden Rooster and Hundred Flowers w Wuhan (2013). 
Uhonorowana Wielkim Splendorem, nagrodą Teatru Polskiego Radia (2016). 
 

Opinie

Sprawdź się

Kiedy zgodnie z tradycją rozpoczynamy kolację wigilijną?