• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 - Nie od razu Polskę zbudowano

  • Kalendarz
    7 - 15 września 2013
  • Lokalizacja
    Gdańsk Sopot Gdynia

W województwie pomorskim Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w wielu miejscach w Trójmieście, Lęborku, Łebie, Nowym Dworze Gdańskim oraz na terenie Żuław, w Pelplinie, Starogardzie Gdańskim, Malborku , w Rzucewie i w Wejherowie. Organizatorzy zapraszają na: wykłady, prelekcje, spektakle, wernisaże, warsztaty, konkursy, koncerty, festyny, gry terenowe, turnieje, prezentacje multimedialne, wycieczki, jarmarki i inne atrakcje. Muzea i galerie, które biorą udział w obchodach umożliwiają wszystkim chętnym bezpłatne zwiedzanie swoich wystaw.

W dwa weekendy września odbywać się będzie wiele interesujących i wyjątkowych imprez.

Gdańsk
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zorganizowało w tegorocznej edycji Europejski Dni Dziedzictwa spotkania w dwóch miejscach: w siedzibie głównej, w Ratuszu oraz w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. W Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, w Sali Wety dr Aleksandra Pudło z Dział Archeologii MHMG wygłosi wykład - "600-letni rozwój centrum handlowego w Gdańsku". Wykład poświęcony jest prezentacji wyników badań archeologicznych na terenie dawnych jatek mięsnych. Pokazuje on rozwój od połowy XIV wieku, usytuowanie oraz funkcjonowanie kramów handlowych (ław mięsnych) w miejscu, które stanowiło niezwykle ważny zalążek życia gospodarczego młodego jeszcze wówczas miasta. Rekonstrukcja działalności kramów handlowych, przez kolejne 600 lat, pokazuje także rozwój Gdańska (7 września - 16.00). W budynku Muzeum Poczty Polskiej odbędą się dwa kolejne wykłady: "Tam trzeba ich poprowadzić" . Ostatnia lekcja polskiego w Gimnazjum Polskim - wykład, który wygłosi Ewa Malinowska - Kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Rola Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w budowaniu polskości w Gdańsku przed II wojną światową - wykład, który wygłosi dr Janusz Trupinda - kurator ds. oddziałów Muzeum Historycznego w Gdańsku ( 7-8 września, godz.16.00).

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku proponuje grę miejską "Odkrywcy Centralnego Muzeum Morskiego" (7 września, w godzinach 10.00-16.00). Zabawa adresowana jest do wszystkich chętnych - młodzież, rodziny z dziećmi i indywidualnych zwiedzających. Uczestnicy wędrując po gdańskich obiektach Muzeum: Ośrodku Kultury Morskiej, Żurawiu, statku-muzeum "Sołdek" i Spichlerzach na Ołowiance - będą rozwiązywać zadania związane z muzealnymi tajemnicami oraz historią Gdańska. Na wszystkich uczestników czekają upominki. Początek zabawy w Ośrodku Kultury Morskiej (obok Żurawia).

Instytut Sztuki Wyspa Progress zaprasza na wystawę "Do jutra! Ideologie przestrzeni miasta i taktyki jego zamieszkania" w ramach Alternativa 2013. Biorąc Gdańsk, jako punkt wyjścia i obiekt studiów, ale nie ograniczając się do niego, wystawa Do jutra! podejmuje zagadnienie planowania miejskiego, jako manifestacji myślenia ideologicznego. Przebudowa miasta to całkowita przebudowa rzeczywistości, przestrzeni przebywania, polityki, spotkania, odpoczywania czy zdobywania wiedzy. Wystawa jest wynikiem współpracy pomiędzy Instytutem Sztuki Wyspa, Instytutem Historii Sztuki UG, Katedrą Urbanistyki PG oraz innymi instytucjami kulturalnymi i naukowymi Gdańska oraz artystami, którzy dokonają odtworzenia, krytycznej analizy, artystycznej transformacji i interpretacji planów miejskich oraz makiet budynków i niezrealizowanych planów urbanistycznych. Interesują nas one jako swoiste dokumenty myślenia o mieście i nadawania mu znaczenia. Znaczenia te, wynikające z rozwoju myśli urbanistycznej, ale też dominujących ideologii, porządków politycznych i ekonomicznych będziemy oglądać z perspektywy dzisiejszego doświadczenia miasta i jego potencjału wynikającego z lokalizacji i tego, co o nim już pomyślano.

Artyści: Dario Azzellini & Oliver Ressler, Mirosław Bałka, Kadambari Baxi, Johanna Billing, Anders Bojen & Kristoffer Ørum, Eriks Bozis, Łukasz Bugalski, Valdis Celms, Anouk De Clercq, Maureen Connor, Lisa Enzenhofer & Anna Resch (Lendlabor), Lawrence Abu Hamdan, Maros Krivy, Ewa Kruszewska & Aleksandra Polisiewicz, Suzanne Lacy, Zbigniew Libera, MML Studio, Katrina Neiburga, Ewa Partum, Cora Piantoni, Katarzyna Przezwańska, Maja Ratyńska, Martha Rosler, Maciej Salamon, Jacek Staniszewski, Stanza, Jakub Szczęsny, Ginta Tinte Vasermane oraz Julita Wójcik.

Kościół św. Jana w Gdańsku - Nadbałtyckie Centrum Kultury
- gotycki obiekt sakralny zaadoptowany na potrzeby centrum kultury - Centrum św. Jana - przy zachowaniu historycznego dziedzictwa kulturowego obiektu. W ramach EDD proponujemy: oprowadzanie po obiekcie z pracownikiem NCK, zagadki dla dzieci, koncert i premierę filmu o realizacji projektu pn. "Rewaloryzacja i adaptacja kościoła św. Jana na Centrum św. Jana - Etap I".

"Wyspa Skarbów" GAK oraz Izba Pamięci Wincentego Pola zapraszają na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa na Wyspie Sobieszewskiej. Wszystkie projekcje multimedialne będą pokazywane w siedzibie "Wyspy Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury w Gdańsku Sobieszewie w dniach 7-10 (sb-wt),14-17 (sb-wt) września.
Ponadto w programie prezentacja archiwalnych fotografii ukazujących etapy budowy Przekopu Wisły, prezentacja nt. trudnej sztuki budowy wiatraków, kilka słów o technice hydrotechnicznej Żuław oraz o fenomenie domów podcieniowych na Żuławach. Projekcja filmu dokumentalnego pt. "Tam gdzie kończy się Wisła" poświęconego przyrodzie i historii Wyspy Sobieszewskiej.

Gdynia
Muzeum Miasta Gdyni zaprasza (14 września, godz.: 10.00 - 17.00) do gmachu Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia.

W programie obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 przewidziano:
10.00-17.00 - zwiedzanie wystawy stałej pt. "Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem".
10.00-17.00 - zwiedzanie wystawy pt.: "Z życia codziennego dawnej Gdyni" - galeria fotografii ze zbiorów MMG, na której obejrzeć będzie można nie eksponowane wcześniej zdjęcia przedstawiające nasze miasto oczami im współczesnych. Zobaczymy Gdynian przy codziennych zajęciach, pracy, spacerach, wycieczkach etc. Atrakcją będzie możliwość dołączenia własnego zdjęcia na przygotowanych pustych planszach. Każdy zwiedzający będzie miał okazję, powiększając tym naszą "żywą" galerię!
11.00-13.00 - warsztaty dla najmłodszych pt.: "Legendy o pomorskich rycerzach". Zajęcia rodzinne, podczas których wysłuchamy kilku starych legend z zamierzchłych czasów,
następnie podczas wspólnej zabawy poznamy najważniejsze zasady, jakimi powinien kierować się każdy, honorowy rycerz i każda cnotliwa panna, oraz stworzymy tarcze herbowe według własnego pomysłu. Obowiązują zapisy telefoniczne.
10.00-17.00 - gra miejska z nagrodami pt.: "Śladami wielkich Gdynian" - Zapraszamy na historyczną wyprawę po miejscach związanych z ludźmi, którzy w istotny sposób wpłynęli na dzieje naszego miasta. Pomniki, tablice pamiątkowe, domy - przechodzimy często koło nich, śpiesząc się do szkoły, do pracy, czy innych codziennych zajęć, nie mając czasu na chwilę zastanowienia. Podczas gry miejskiej będziemy mieli okazję odkryć na nowo te miejsca i dowiedzieć się kilku ciekawostek, np. gdzie miał prywatne mieszkanie Tadeusz Wenda? Wyobrazimy sobie atmosferę, ludzi, zobaczymy np. gdzie niegdyś mieszkali ludzie, którzy mieli wielki wpływ na ważne dla nas wydarzenia; na to, gdzie, jak i kim jesteśmy współcześnie.
Karty z zadaniami będzie można odebrać w gmachu MMG przy ul. Zawiszy Czarnego 1 w godz. 10.00-15.00. Trasa przebiegać będzie w ścisłym centrum Gdyni, a na wszystkich, którzy do godz. 17.00 zgłoszą się z poprawnymi odpowiedziami, czekają ciekawe nagrody!
12.00-14.00 - pokaz filmów archiwalnych prezentujących Gdynię w czasach II RP.

Sopot
Muzeum Sopotu zaprasza do wysłuchania historycznych opowieści w postaci nagrań "Wspomnienia mieszkańców Sopotu z lat 1945 - 1948" oraz na wykład historyczny dr Sylwii Bykowskiej "Sopot. Lata 1945 - 1948" (7-8 września, godz. 15.00). W kolejnym tygodniu odchodów Europejskich dni dziedzictwa, Muzeum Sopotu zaprasza do wysłuchania historycznych opowieści w formie nagrań: "Wspomnienia mieszkańców Sopotu z lat 1945 - 1948" (14. września od godz. 12.00) a kolejnego dnia (15 września, godz. 15.00) na wykład historyczny dr Henryka Kuli, "Morska Milicja".

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na warsztaty dwie grupy wiekowe (dzieci i młodzież): 1. dzieci w wieku 6-8 lat wraz z rodzicami, 2. młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną.
1. Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na zajęcia kulturalne do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. W dniach 07.09. i 08.09.2013 r. spotkamy się aby wspólnie odkrywać tajemnice obrazów i poznawać dawną polską modę. Zajęcia odbywać się będą o godz. 10.00 i trwać około 45-60 min. Wstęp wolny, prosimy o zgłaszanie uczestnictwa z tygodniowym wyprzedzeniem. Aby zajęcia mogły się odbyć musi zebrać się grupa minimum 15-osobowa.
2. Serdecznie zapraszamy młodzież na zajęcia kulturalne do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. W dniach 07.09. i 08.09. 2013 r. spotykać się będziemy na zajęciach dotyczących symbolu i alegorii. W czasie zajęć, poprzedzonych prezentacją multimedialną, uczniowie poznają najważniejsze symbole występujące w malarstwie i rzeźbie oraz poznają najważniejsze zagadnienia dotyczące alegorii w sztukach plastycznych. W celu utrwalenia zdobytej podczas zajęć wiedzy uczniowie wezmą udział w specjalnie przygotowanych warsztatach, których część odbędzie się na wystawie "Arcydzieła malarstwa polskiego ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki". Zajęcia odbywać się będą o godz. 11.30 i trwać około 60-90 min.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

W jakich obiektach nie odbywały się pokazy filmów z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych?