• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Noc Muzeów 2024

Europejska Noc Muzeów w CSW Łaźnia 1

Wydarzenie w ramach

CSW Łaźnia zaprasza 14 maja na Europejską Noc Muzeów w CSW Łaźnia 1. W ofercie wystawa Rosemberga Sandovala: Labriego, pokaz krótkometrażowych filmów eksperymentalnych IN OUT Festival i warsztaty dla dzieci pt. "Czy to robot, czy przybysz z innej planety?".

maj 18

sobota, godz. 17:00

Gdańsk Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny
PROGRAM:

Godz.12.00-24.00
Wystawa Rosemberga Sandovala: Labriego

Kuratorka: Anna Róg
Wystawa czynna: 29.04-12.06.2022 Wstęp: 1zł

W CSW Łaźnia, po raz pierwszy w Polsce, prezentujemy twórczość Rosemberga Sandovala, kolumbijskiego artysty, jednego z pionierów i najważniejszych przedstawicieli performansu w Kolumbii i Ameryce Południowej, który w swojej transgresywnej twórczości porusza kwestie moralności, śmierci, wygnania i pamięci. Jego sztuka jest głosem o przemocy i konfliktach, w jakich od dziesięcioleci pogrążony jest jego kraj. Performance jest dla niego formą ekspresji politycznej. Wykorzystując swoje ciało Sandoval przekracza granice konwencji, narusza i pogwałca komfort estetyczny odbiorców. Z kunsztem łączy dosadność i poetykę.

Tytuł wystawy, Labriego, odnosi się do niezwykle ważnej dla Kolumbijczyków kwestii relacji z ziemią. Nierówności społeczne, brutalne przesiedlenia chłopów, nielegalne wydobycie surowców, przymusowe siewy i zbiory koki wszystkie te problemy społeczne są powiązane z zarządzaniem ziemią. Labriego to chłop bez roli, który pracuje dla kogoś innego, jest źle opłacany, bez dostępu do emerytury, opieki zdrowotnej i edukacji.

Godz. 18.00
Warsztaty dla dzieci (6-10 lat): Czy to robot, czy przybysz z innej planety?
Prowadząca: Barbara Secke
Sala warsztatowa nr 1 CSW Łaźnia 1
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona zapisy: k.gruba@laznia.pl

W ramach Nocy Muzeów 2022 zapraszamy na twórcze warsztaty plastyczne dzieci, których pasją jest konstruowanie, budowanie i kreowanie nowych bohaterów i ich świata. Podczas zajęć najmłodsi będą mogli stworzyć swoją własną postać wraz z całą historią bohatera i otaczającą go scenerią. Podczas zajęć dzieci będą pracowały na zaproponowanych materiałach, w tym, na wydrukowanych figurkach metodą 3D ModiBotów. To co budujemy? Robota, czy przybysza z innej planety?

Godz. 20.00
Przegląd krótkometrażowych filmów eksperymentalnych IN OUT Festival

Kuratorka: Jolanta Woszczenko
Sala kinowa CSW Łaźnia 1;  Wstęp: 1zł
Podczas przeglądu pokażemy krótkie eksperymentalne filmy z całego świata, które zostały nagrodzone i wyróżnione podczas IN OUT Festival w latach 2015-2020. Festiwal jest cyklicznym projektem Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, organizowanym od 2005 roku. W jego ramach odbywa się otwarty, międzynarodowy konkurs na krótkie filmowe formy eksperymentalne. W ostatnich edycjach Festiwalu twórcy badali interdyscyplinarność w obszarze filmu eksperymentalnego, tańca, teatralności, muzyki czy architektury. Podczas przeglądu można się będzie przyjrzeć, jak zmienia się film eksperymentalny w kontekście oddziaływania nowych mediów, a jak w zetknięciu z innymi środkami wyrazu. Projekt wspierają Marszałek Województwa Pomorskiego i Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Godz. 19.00-23.00
Wystawa Julii Tymańskiej: Pop-a-cola
Wernisaż: 14.05.2022 o godz. 19.00
Kuratorka: Anna Szynwelska
Godziny ekspozycji:
14.05.2022: 19.00-23.00
15.05-22.05.2022: 16.00-20.00
LKW Gallery - Gdańsk Dolne Miasto, ul. Szopy; wstęp wolny.
Podczas Nocy Muzeów LKW Gallery (czyli TIR zakleszczony pod wiaduktem przy ulicy Szopy), zostanie przekazany w ręce młodej gdańskiej artystki, Julii Tymańskiej. Ta absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zajmuje się szeroko pojętą sztuką wizualną, a jej prace są wynikiem poszukiwania własnego języka wypowiedzi dla treści, dla których mowa ludzka wydaje się zbyt uboga. Pop-a-cola to kontynuacja cyklu Melanż, czyli różnorakich obiektów inspirowanych ikonami popkultury. Julia Tymańska zwraca uwagę na nasz czynny udział w kulturze konsumpcyjnej. Stara się wykraczać poza ramy płótna, odchodzi od tradycyjnych wartości, nie gubiąc przy tym tkanki malarskiej. W swoich działaniach nie ogranicza się tematem, ani formą. Podejmuje opowieści dnia codziennego łącząc elementy (sub)kulturowe, z którymi się styka. Głównym elementem pokazu jest obiekt malarski wzorowany na butelce coca-coli, a właściwie jej podrobionej wersji Coli, przedstawiony w zastygłej formie jeszcze produktu i już odpadu.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    0 - 1 zł
1zł lub wstęp wolny

Opinie

Sprawdź się

Która edycja Festiwalu Szekspirowskiego odbyła się w 2023 roku?