• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Noc Muzeów 2024
PATRONAT

Europejska Noc Muzeów 2020

  • sobota, 16 maja 2020, godz. 19:00 - 01:00
  • Lokalizacja
    Gdańsk Gdynia Sopot Tczew

W tym roku miała odbyć się 15. edycja Nocy Muzeów w Trójmieście i na Pomorzu. W związku z pandemią COVID-19 wydarzenie w znanej od lat formie nie odbędzie się. Nie oznacza to jednak, że ta noc nie będzie wyjątkowa! Przeciwnie - wiele muzeów, galerii, instytucji kultury zaplanowało niespodzianki na 16 maja online. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

 


Zaczynamy o 19:00 transmisją online15 minutowego koncertu, którą będziecie mogli wysłuchać na profilu Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska. Carillonistka miejska, dr Monika Kaźmierczak zagra Nokturny Johna Fielda oraz fragmenty "Obrazków z wystawy" Modesta Musorgskiego.
O 19:20 udajemy się wirtualnie na sale wystawowe Ratusza Głównego Miasta, gdzie zobaczymy prace dr Aleksandry Prusinowskiej. Wystawę czasową "Przekroje", na której zobaczycie kilkadziesiąt inspirujących przykładów malarstwa współczesne, przerwała epidemia koronawirusa.

O 19:40 rozpoczynamy zabawę z grą #betweenartandquarantine z Dział Edukacji Muzeum Gdańska. Chętni do zabawy mają czas do 23:00 na wykonanie pozowanego zdjęcie nawiązującego do jednej ze starych fotografii z portalu https://dziedzictwo-gdansk.pl, którą podamy Wam w poście w wydarzeniu.

O 19:45 w ramach cyklu "Dobrej-Muzeo-Nocy" oddamy Wam odcinki Wirtualnej Akademii Muzeum Gdańska. Na najmłodszych czeka 16 fascynujących opowieści o historii Gdańska i jego zabytków. O starych legendach, mitach i fascynujących zabytkach opowiadają Krzysztof Kucharski oraz Pan Bohdan;)

O 20:00 w wydarzeniu znajdziecie link do wirtualnego zwiedzania wystawy "Narodziny Bigbitu. Odsłona gdańska". Na salach wystawowych czeka kilkaset eksponatów, które tworzyły historię Polskiego Rock'n'Rolla. Legendy polskiej muzyki rozrywkowej: Czerwono-Czarni, Rhythm & Blues i wiele innych czeka na Twoją wizytę!

O 20:30 zabieramy Was w świat wciąż nieznanego filmu z przenosin Wartowni nr 1 na Westerplatte autorstwa Jana Markiewicza z 1967 r. O uratowaniu zabytku opowiadają prof. Andrzej Januszajtis, inż. Aleksander Ślusarz oraz Jan Markiewicz.

O 21:00 udostępniamy relacje ustne mieszkańców Wisłoujścia. Kto od picia mleka miał dłuższe wąsy? Jak wyglądało kilkadziesiąt lat temu życie codzienne młodych gdańszczanek i gdańszczan, którzy mieszkali w cieniu nowożytnej fortyfikacji?

Do 23:00 czekamy na Wasze kreacje w zabawie #betweenartandquarantine. Najlepsze nagradzamy upominkam

Muzea, teatry, galerie, biblioteki i instytucje kultury działają przez cały czas trwania pandemii. Mimo, że nie mogły zapraszać gości do swoich siedzib, to i tak przygotowywały ofertę dla odwiedzających. Instytucje postanowiły również nie zawieść tych, którzy czekają na tę szczególną noc. Z tego względu niektóre z nich przygotowały specjalne programy online. Nie ruszając się z foteli, będzie można oglądać zbiory cyfrowe i dzieła sztuki, posłuchać rozmów o sztuce, czy wirtualnie przejść się po pracowniach. Do akcji Noc Muzeów online dołączyły już takie instytucje jak Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Archeologiczne, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe, Gdański Archipelag Kultury, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach czy Fabryka Sztuk w Tczewie.  Oprócz tego instytucje zachęcają do nocnego oglądania wcześniej już udostępnionych materiałów m.in. transmisji filmów, debat, czy wirtualnych spacerów.

Europejska Noc Muzeów to wydarzenie, w którym rokrocznie bierze udział około 50 tysięcy osób w całym regionie Pomorza. Specjalnie przygotowywane programy, bezpłatne wejściówki i nietypowa nocna pora sprawiają, że noc cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców. Tak duża frekwencja to nie tylko długie kolejki, ale także tłumy w komunikacji miejskiej i na ulicach. Z tego względu Organizatorzy zostali zmuszeni odwołać wydarzenie i przenieść działania do sieci.

"Z utęsknieniem czekamy na powrót do normalności. Brakuje nam spotkań na żywo i zwyczajnych rozmów - mówi Karina Rojekkoordynatorka Nocy Muzeów na Pomorzu - Marzy mi się, by znów zobaczyć ustawiające się kolejki do instytucji, wziąć udział w grach miejskich, czy posłuchać koncertów w plenerze. Aby zachować tę namiastkę zabawy i radości, przenosimy część działań do sieci. Wiadomo, że to nie jest to samo, ale to teraz jedyna możliwość spotkania z odbiorcami i mieszkańcami Pomorza. Serdecznie zapraszamy na nasze profile w social mediach i do pozostania z nami w kontakcie". 

Szczegółowy program znajduje się na www.nocmuzeow.ikm.gda.pl

Wszystkie informacje na bieżąco będą udostępniane na oficjalnych kanałach Nocy Muzeów na Facebooku i Instagramie. Na kolejną odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów Organizatorzy zapraszają za rok - 15. maja 2021 roku.


Przeczytaj także

Aktualna edycja

Opinie

Sprawdź się

Autorzy obrazów holenderskich i flamandzkich XVII w. często inspirowali się pracami wcześniejszych znanych mistrzów, takich jak: