• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dzień z chłopcem wyniosłym jak skała

Tytuł wydarzenia Dzień z chłopcem wyniosłym jak skała nawiązuje do opowiadania Jerzego Limona wydanego z okazji 200-lecia kurortu Sopot przez wydawnictwo Smak Słowa. Jest to piękna legenda o chłopcu marzącym o nieśmiertelności, którego czarodziej zamienia w skałę. Skała po wiekach kruszeje i powstaje z niej sopocka plaża. Opowiadanie pochodzi z powieści Koncert Wielkiej Niedzwiedzicy i jest zarówno bajką, jak i przypowiastką filozoficzną.

Munchhauseniada to debiutancka powieść Jerzego Limona o Sopocie i jego mieszkańcach lat 50-ch i 60-tych, niedawno wznowiona przez wydawnictwo Słowo, Obraz, Terytoria.

Program:
13.00 -13.50 spacer po Sopocie miejscami opisanymi w powieści Munchhauseniada i opowiadaniu O chłopcu wyniosłym jak skała z książki Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy. Start zbiórka przed domem Jerzego Limona, ul. Haffnera 53. Fragmenty powieści przeczyta Krzysztof Gordon.

14.00- wernisaż wystawa zdjęć z pochodu artystycznego pt. Munchhauseniada, przygotowanego przez Alicję Grucę z okazji zamieszczenia tablicy pamiątkowej na domu rodzinnym Jerzego Limona w Sopocie 3 czerwca 2023. Zdjęcia Dawida Linkowskiego i Kacpra Ołowskiego.

15.00- 15.30 przerwa na limoniadę

15.30 -17.00 Debata; Sopot i jego mieszkańcy lat 50-tych i 60-tych w powieściach Jerzego Limona. Panel; prof. Artur Blaim, prof. Ludmiła Gruszewska Blaim, prof. Olga Kubińska, prof. Marek Wilczyński. Prowadzenie prof. Stanisław Rosiek

17.00- 18.00 Koncert: Tadeusza Mecweldowskiego, przyjaciela Jerzego Limona, wokalisty i gitarzysty trójmiejskiej sceny big-beatowej, który zaśpiewa piosenki lat 60-tych, 70-tych i 80-tych.


Wydarzenie 30 września przywołuje postacie mieszkańców dawnego Sopotu, ul. Haffnera i okolic Sopockiego Inkubatora Sztuki. Chcemy przedstawić klimat Sopotu, miasta lat 50 i 60- tych opisanych w powieściach Jerzego Limona poprzez zdjęcia, fragmenty powieści, dyskusję o książkach oraz muzykę tamtych lat. Były to lata powstania polskiego rock and rolla i big-beatu w Trójmieście, a Tadeusz Mecweldowski był liderem zespołu Złote struny jednego najpopularniejszych zespołów tamtych czasów na Wybrzeżu.

Opinie

Sprawdź się

Jaki nietypowy jubileusz obchodził w październiku 2010 roku maestro José Maria Florencio?