• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Dzielni gdańscy huzarzy na pamiątkowych fotografiach

Katarzyna Król
28 lipca 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Grenadierzy- fotografia z kolekcji Galerii Cyklop Grenadierzy- fotografia z kolekcji Galerii Cyklop

Historyczne zdjęcia i przedmioty należące do ich bohaterów można oglądać w Galerii Cyklop przy ul. Piwnej w Gdańsku. Wystawa poświęcona jest "Wojskowości w Gdańsku na przełomie XIX i XX stulecia".Huzar z kolekcji Galerii Cyklop Huzar z kolekcji Galerii Cyklop
Zebranie autentycznych eksponatów sprzed lat to duże wyzwanie. Autor wystawy - Władysław Żuchowski jest miłośnikiem historii i śmiało można powiedzieć, że poświęcił życie zgłębianiu jej tajemnic.

- Przygotowanie tej wystawy zajęło mi dwadzieścia lat i wiele godzin ślęczenia nad książkami. Tematem jest wojskowość Gdańska, a poszukiwania zawiodły mnie aż do Australii. To niesamowite, gdzie można odnaleźć ślady naszej historii - opowiada Władysław Żuchowski.

Zwiedzający mogą obejrzeć głównie pamiątkowe fotografie. Są to zdjęcia należące do żołnierzy lub ich rodzin. Przedstawiają portrety, okopy, a nawet tablice upamiętniające zmarłych. Każde z nich ma swoją historię, o której chętnie opowiada na miejscu każdemu zainteresowanemu pomysłodawca wystawy. Atrakcją dla odwiedzających jest też możliwość sfotografowania się w autentycznym mundurze, z bronią, w specjalnie przygotowanej na wzór oryginalnych budce wartowniczej.

Historia tutejszego wojska ma spore grono miłośników. - Wiąże się to z ich przodkami, którzy byli żołnierzami tych wojsk - mówi Żuchowski. - Kiedyś był tu człowiek, który przyszedł z fotografią swojego ojca, identyczną, jaka wisiała na ścianie Galerii. Powiedział, że to jego ojciec, który umarł zaledwie pięć lat temu w sędziwym wieku. W takich momentach wystawa nabiera sensu, zupełnie innej wartości - opowiada Żuchowski.

Na ekspozycję składa się też projekt pomnika zaprojektowanego przez Władysława Żuchowskiego, ku czci Ericha Remarque'a, pisarza niemieckiego, znanego z powieści "Na zachodzie bez zmian." Praca nosi ten sam tytuł. Celem autora jest umieszczenie jej w Osnabrück, miejscu urodzenia Remarque'a.

Wystawa "Wojskowość w Gdańsku na przełomie XIX i XX stulecia" będzie otwarta do 7 sierpnia. Jest to symboliczna data powstania w Gdańsku jednostki huzarskiej. Dwa dni później 9 sierpnia, zostanie otwarta ekspozycja poświęcona właśnie tej tematyce. Będzie ona kontynuacją istniejącej wystawy.

Na wystawę wstęp jest wolny.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (4) 2 zablokowane

 • A okolice dawnego cmentaża na ujeścisku miasto zaniedbało.

  Na cmentarzu spoczywa m.in. mjr Antoni Parys. Władze miasta z prezydentem Pawłem Adamowiczem na czele są hojne gdy chodzi o pomnik żydowskich dzieci cmentarz żydowski na Chełmie natomiast nie widzą potrzeby restauracji cmentarza na którym spoczywają dawni mieszkańcy Gdańska niestety nie Żydzi. Temat był już poruszany nawet przez reporterów ale prezydent Adamowicz jest głuchy o czym my Polacy powinniśmy pamiętać przy wyborach. Elektorat Żydowski na szczęście nieliczny na pewno będzie mu pamiętał jego posunięcia.

  • 12 5

 • prawdziwi faceci (1)

  z wąsami w rajtuzach. nie to co teraz te metroseksualne pedałki

  • 14 0

  • 10/10

   • 3 0

 • Żuchowski oszust i naciągacz.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Czy w obecnej siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, w czasach powojennych, prowadzona była działalność sportowa?

 

Najczęściej czytane