Wiadomości

stat

Dzielni gdańscy huzarzy na pamiątkowych fotografiach

artykuł historyczny
Grenadierzy- fotografia z kolekcji Galerii Cyklop
Grenadierzy- fotografia z kolekcji Galerii Cyklop mat. prasowe

Historyczne zdjęcia i przedmioty należące do ich bohaterów można oglądać w Galerii Cyklop przy ul. Piwnej w Gdańsku. Wystawa poświęcona jest "Wojskowości w Gdańsku na przełomie XIX i XX stulecia".Huzar z kolekcji Galerii Cyklop
Huzar z kolekcji Galerii Cyklop mat. prasowe
Zebranie autentycznych eksponatów sprzed lat to duże wyzwanie. Autor wystawy - Władysław Żuchowski jest miłośnikiem historii i śmiało można powiedzieć, że poświęcił życie zgłębianiu jej tajemnic.

- Przygotowanie tej wystawy zajęło mi dwadzieścia lat i wiele godzin ślęczenia nad książkami. Tematem jest wojskowość Gdańska, a poszukiwania zawiodły mnie aż do Australii. To niesamowite, gdzie można odnaleźć ślady naszej historii - opowiada Władysław Żuchowski.

Zwiedzający mogą obejrzeć głównie pamiątkowe fotografie. Są to zdjęcia należące do żołnierzy lub ich rodzin. Przedstawiają portrety, okopy, a nawet tablice upamiętniające zmarłych. Każde z nich ma swoją historię, o której chętnie opowiada na miejscu każdemu zainteresowanemu pomysłodawca wystawy. Atrakcją dla odwiedzających jest też możliwość sfotografowania się w autentycznym mundurze, z bronią, w specjalnie przygotowanej na wzór oryginalnych budce wartowniczej.

Historia tutejszego wojska ma spore grono miłośników. - Wiąże się to z ich przodkami, którzy byli żołnierzami tych wojsk - mówi Żuchowski. - Kiedyś był tu człowiek, który przyszedł z fotografią swojego ojca, identyczną, jaka wisiała na ścianie Galerii. Powiedział, że to jego ojciec, który umarł zaledwie pięć lat temu w sędziwym wieku. W takich momentach wystawa nabiera sensu, zupełnie innej wartości - opowiada Żuchowski.

Na ekspozycję składa się też projekt pomnika zaprojektowanego przez Władysława Żuchowskiego, ku czci Ericha Remarque'a, pisarza niemieckiego, znanego z powieści "Na zachodzie bez zmian." Praca nosi ten sam tytuł. Celem autora jest umieszczenie jej w Osnabrück, miejscu urodzenia Remarque'a.

Wystawa "Wojskowość w Gdańsku na przełomie XIX i XX stulecia" będzie otwarta do 7 sierpnia. Jest to symboliczna data powstania w Gdańsku jednostki huzarskiej. Dwa dni później 9 sierpnia, zostanie otwarta ekspozycja poświęcona właśnie tej tematyce. Będzie ona kontynuacją istniejącej wystawy.

Na wystawę wstęp jest wolny.

Opinie (4) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25

października

22. Festiwal Jazz Jantar Gdańsk, Klub ŻAK

28

października

PC Drama - Łaknąć Gdańsk, Klub ŻAK

31

października

Mazolewski/Porter Gdańsk, Stary Maneż

Rozrywka

Hevelka, Michał Szpak i pokazy ognia. Planuj tydzień
Planuj tydzień: najciekawsze wydarzenia
Imprezy dla fanów piwa: darmowa Hevelka i Trójmiejskie Bitwy Piwne
Imprezy dla fanów piwa

Kulinaria

Rodzice małych dzieci w kociej kawiarni. Nie wszyscy szanują regulamin
Rodzice robią problemy w kociej kawiarni
Jesień w trójmiejskich restauracjach
Jesień w trójmiejskich restauracjach

Planuj z nami tydzień

Hevelka, Michał Szpak i pokazy ognia. Planuj tydzień
Planuj tydzień: najciekawsze wydarzenia

Sprawdź się

Ile rejsów pod polską banderą odbył Dar Pomorza?