Wiadomości

stat

Dzielni gdańscy huzarzy na pamiątkowych fotografiach

artykuł historyczny
Grenadierzy- fotografia z kolekcji Galerii Cyklop
Grenadierzy- fotografia z kolekcji Galerii Cyklop mat. prasowe

Historyczne zdjęcia i przedmioty należące do ich bohaterów można oglądać w Galerii Cyklop przy ul. Piwnej w Gdańsku. Wystawa poświęcona jest "Wojskowości w Gdańsku na przełomie XIX i XX stulecia".Huzar z kolekcji Galerii Cyklop
Huzar z kolekcji Galerii Cyklop mat. prasowe
Zebranie autentycznych eksponatów sprzed lat to duże wyzwanie. Autor wystawy - Władysław Żuchowski jest miłośnikiem historii i śmiało można powiedzieć, że poświęcił życie zgłębianiu jej tajemnic.

- Przygotowanie tej wystawy zajęło mi dwadzieścia lat i wiele godzin ślęczenia nad książkami. Tematem jest wojskowość Gdańska, a poszukiwania zawiodły mnie aż do Australii. To niesamowite, gdzie można odnaleźć ślady naszej historii - opowiada Władysław Żuchowski.

Zwiedzający mogą obejrzeć głównie pamiątkowe fotografie. Są to zdjęcia należące do żołnierzy lub ich rodzin. Przedstawiają portrety, okopy, a nawet tablice upamiętniające zmarłych. Każde z nich ma swoją historię, o której chętnie opowiada na miejscu każdemu zainteresowanemu pomysłodawca wystawy. Atrakcją dla odwiedzających jest też możliwość sfotografowania się w autentycznym mundurze, z bronią, w specjalnie przygotowanej na wzór oryginalnych budce wartowniczej.

Historia tutejszego wojska ma spore grono miłośników. - Wiąże się to z ich przodkami, którzy byli żołnierzami tych wojsk - mówi Żuchowski. - Kiedyś był tu człowiek, który przyszedł z fotografią swojego ojca, identyczną, jaka wisiała na ścianie Galerii. Powiedział, że to jego ojciec, który umarł zaledwie pięć lat temu w sędziwym wieku. W takich momentach wystawa nabiera sensu, zupełnie innej wartości - opowiada Żuchowski.

Na ekspozycję składa się też projekt pomnika zaprojektowanego przez Władysława Żuchowskiego, ku czci Ericha Remarque'a, pisarza niemieckiego, znanego z powieści "Na zachodzie bez zmian." Praca nosi ten sam tytuł. Celem autora jest umieszczenie jej w Osnabrück, miejscu urodzenia Remarque'a.

Wystawa "Wojskowość w Gdańsku na przełomie XIX i XX stulecia" będzie otwarta do 7 sierpnia. Jest to symboliczna data powstania w Gdańsku jednostki huzarskiej. Dwa dni później 9 sierpnia, zostanie otwarta ekspozycja poświęcona właśnie tej tematyce. Będzie ona kontynuacją istniejącej wystawy.

Na wystawę wstęp jest wolny.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (4)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

03

lutego

Tango Show Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Światełko dla Pawła na Targu Węglowym
Światełko dla Pawła na Targu Węglowym
To ta piosenka wybrzmiała na Długim Targu podczas wiecu
Pieśn-hymn żałoby na Długim Targu

Kulinaria

Jemy na mieście: Ram Ram Ji to smaczne klasyki z Indii
Jemy na mieście: indyjski bar Ram Ram Ji

Planuj z nami tydzień

Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy
Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy