• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dwa festiwale organowe w jednym czasie. Od przybytku głowa nie boli?

Borys Kossakowski
5 lipca 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Dwa festiwale muzyki organowej w jednym czasie. Czy nie powinno się ich rozdzielić? Nz. organy w Bazylice Mariackiej, gdzie odbędzie się jedna z imprez. Dwa festiwale muzyki organowej w jednym czasie. Czy nie powinno się ich rozdzielić? Nz. organy w Bazylice Mariackiej, gdzie odbędzie się jedna z imprez.

Pierwszego lipca niemal dokładnie o tej samej porze miały miejsce w Trójmieście inauguracje dwóch międzynarodowych festiwali organowych. Koncerty również będą odbywać się w te same dni. Czy nie dało się tego uniknąć?



Dwa festiwale finansowane z kasy miejskiej w jednym terminie to:

Chodzi o 34. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej i  54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Choć nazwy obu imprez brzmią podobnie, ich programy przedstawiają zupełnie inny repertuar. Bazylika Mariacka, gdzie odbywa się pierwszy, ze swym ogromnym pogłosem najlepiej się sprawdza w muzyce barokowej. Katedra Oliwska, miejsce drugiego, jest doskonała na repertuar romantyczny i współczesny. Melomanom, którzy chcieliby uczestniczyć w obu imprezach, organizatorzy życia jednak nie ułatwili. Koncerty obu festiwali odbywają się w piątki.

- Nasza aglomeracja jest na tyle duża, że nakładająca się oferta nie jest problemem - uważa prof. Bogusław Grabowski, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej. - W Berlinie często nakłada się kilka podobnych koncertów tego samego dnia. Oferta obu festiwali jest bardzo zróżnicowana i ta różnorodność wychodzi słuchaczom na korzyść. Nasz festiwal jest młodszy, ale nawiązuje do przedwojennej, gdańskiej tradycji Piątkowych Koncertów Organowych. Trudno z niej rezygnować.

Tradycją tłumaczy się także Roman Perucki, dyrektor starszego, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. Wskazuje jednak również na problemy wynikające ze względów praktycznych.

- Nasz festiwal odbywa się w świątyni, która jest archikatedrą, w związku z tym ma bardzo napięty harmonogram. Trzeba wziąć pod uwagę, że organista musi odbyć dwa dni prób przed koncertem. W związku z tym układ koncertów: wtorek plus piątek jest jedynym możliwym do zorganizowania - twierdzi Perucki.

Obie imprezy cieszą się dużym powodzeniem, jednak rozdzielenie terminów z pewnością zwiększyłoby ich popularność. Dopóki jednak organizatorzy nie dojdą do kompromisu, problem nie zostanie rozwiązany. I raczej szybko to nie nastąpi.

- Problem ten wraca bezustannie. Wielu łamało głowy, jak go rozwiązać, ale efekty działań są, delikatnie mówiąc, znikome. Sezon jest krótki, letnich weekendów jest niewiele i trudno wszystkich zadowolić - rozkłada ręce Władysław Zawistowski, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Obaj panowie dyrektorzy znają się doskonale, znają też programy swoich imprez, ale nikt im nie może niczego nakazać. Nie jest jednak dobrze, że dwa festiwale odbywają się w tym samym czasie.

Wydarzenia

XXXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2011 (5 opinii)

(5 opinii)
25 zł
muzyka poważna

Miejsca

Zobacz także

Opinie (19) 5 zablokowanych

  • święte oburzenie

    Biorąc pod uwagę wysokość dotacji UM przeznaczonych na te festiwale, to każdy, kto przynajmniej umie posługiwać się liczydłem bez trudu zauważy, że np. za zmarnowane pieniądze przeznaczone na organizację, nazwijmy to, widowiska
    z okazji 30-lecia Solidarności w zeszłym roku, można by zorganizować jednocześnie kilkadziesiąt takich festiwali jednocześnie i to przez wiele lat...

    • 68 1

  • rzetelność dziennikarska (1)

    Gdyby szanowny autor pierwszej wypowiedzi zadał sobie trud dotarcia do źródeł, to musiałby stwierdzić, że w czasie, kiedy zaczęto organizować koncerty
    w Bazylice Mariackiej Gdańsku, w Oliwie koncerty odbywały się tylko we wtorki

    • 59 3

    • Propozycja

      Już o tym wcześniej ktoś pisał. Z tego chyba wynika, że to oliwski festiwal wszedł na termin mariackiego, a nie odwrotnie. Nie widzę problemu, żeby z piątkowego terminu zrezygnowano w Oliwie na rzecz dajmy na to czwartku. Dla nas melomanów byłaby to nie lada gratka. To byłoby też organizacyjnie łatwiejsze, bo katedra byłaby "obciążona" ćwiczącymi organistami przez cztery dni, a nie przez cały tydzień.
      Głosujmy na czwartkowe koncerty organowe w Oliwie!!!

      • 27 3

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Znana polska ilustratorka Anita Głowińska jest autorką:

 

Najczęściej czytane