• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Dni Tischnerowskie: Lekcja czytania z Tygodnikiem Powszechnym (1 opinia)

Sala Kameralna na Ołowiance

Dyskusja i muzyka
Lekcja czytania z Tygodnikiem Powszechnym
DNI TISCHNEROWSKIE

Wystąpią:
o. Jan Andrzej Kłoczowski
Michał Ćwiżewicz - skrzypce

W programie:
esej ks. Józefa Tischnera "Ludzie z kryjówek"
J.S. BACH - Sonata III, C-dur BWV 1005
MUZYKA GÓRALSKA

Akcja "Lekcja czytania" to pomysł "Tygodnika Powszechnego" na wspólne czytanie literatury. Pierwsze "Lekcje czytania" odbyły się w Krakowie w listopadzie 2009 roku, podczas I Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Sukces pierwszych edycji Lekcji w listopadzie 2009 r, udział blisko 100 uczniów, pokazuje potrzebę, jaka jest wśród młodych ludzi na "żywe" czytanie literatury, autorskie podejście do lektury oraz zobaczenie, jak robią to osoby, które profesjonalnie i twórczo zajmują się literaturą na co dzień.

"Lekcje czytania" mają pobudzić rozwój czytelnictwa wśród młodych ludzi, w szczególności o uzdolnieniach literackich i szerokich zainteresowaniach, pokazać im możliwości innego spojrzenia na literaturę, rozbudzić w nich potrzebę kontaktu z literaturą polską i światową. "Lekcje czytania" to warsztaty dyskusyjne w których uczestniczy każdorazowo ok.30 osób (uczniów, którzy wcześniej zapoznali się z tekstem), a prowadzi je pisarz, krytyk literacki, profesor literatury, eseista. "Lekcje czytania" to akcja społeczna, która jest realizowana w całej Polsce i dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury będzie trwała także w 2010 roku.

Radę patronacką "Lekcji czytania z..." tworzą profesorowie: Stanisław Bereś, Grażyna Borkowska, Alicja Brodzka-Wald, Stefan Chwin, Przemysław Czapliński, Inga Iwasiów, Krzysztof Kłosiński, Michał P. Markowski, Anna Nasiłowska, Ryszard Nycz, Paweł Próchniak oraz Piotr Śliwiński. Do tej pory "Lekcje czytania" odbyło się 43 Lekcji czytania w całej Polsce. Miasta, do których pojechaliśmy z Lekcjami (do niektórych więcej, niż 1 raz) to Kraków, Brzesko, Żywiec, Września, Szczecin, Poznań, Gdańsk, Rybnik, Warszawa, Toruń, Piekary Śląskie, Jarosław, Gniezno, Wałbrzych, Drezdenko, Katowice, Jasło, Tuchów, Giżycko, Ełk, Pszczyna, Tarnobrzeg, Bydgoszcz, Bytom, Wałbrzych.

Lekcje poprowadzili: Stefan Chwin, Marek Bieńczyk, Piotr Śliwiński, Michał Paweł Markowski, Grzegorz Jankowicz, Andrzej Skrendo, Przemysław Czapliński, Inga Iwasiów, Stanisław Bereś, Paweł Próchniak, Dariusz Nowacki, Michał Olszewski, Hieronim Chojnacki, Piotr Michałowski, Wojciech Bonowicz, Antoni Smuszkiewicz, Jan Ciechowicz. W akcji uczestniczyło już ok. 1500 licealistów. Nasza akcja zyskała bardzo wysokie, 9 miejsce (na 108) według Instytutu Książki na najlepszy projekt promocji czytelnictwa.

Zapowiedzi oraz relacje z Lekcji publikuje "Tygodnik Powszechny". Akcja organizowana jest przez Fundację Tygodnika Powszechnego.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • powiało nudą

    Zero czytania,nudny prowadzący mówiący po polsku z błędami w sposób nerwowy .Boże broń przed takimi lekcjami.Dobry przykład jak skutecznie odstraszyć od takich imprez.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jeden najsłynniejszych sopockich rzeźbiarzy współczesnych (również długoletni wykładowca akademicki) to:

 

Najczęściej czytane