Spektakl

Disco Polo - wieczór poezji śpiewanej

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Scena Letnia w Orłowie

adres:
Gdynia, Łowicka 51
kasy:
58 660-59-46
data premiery:
4 lutego 2013
czas trwania:
1 godz. 10 min. (bez przerw)
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

4.7 / 5 (141 głosów)

"Disco Polo - wieczór poezji śpiewanej", to próba zrozumienia fenomenu muzyki disco polo w Polsce. Z jednej strony będącej symbolem kiczu i braku dobrego smaku - z drugiej - cieszącej się tak gigantyczną popularnością, że nie można jej ignorować.W repertuarze piosenki Boysów, Shazzy, Akcentu, Toples...

Na temat tego nurtu powstała już nie jedna praca magisterska i niejeden artykuł w prasie. Organizatorzy postanowili podejść do tego jak to artyści - empirycznie.

Wzięli na warsztat kilkanaście piosenek (głównie z pierwszej fali disco polo, czyli lat 90-tych), które były dla nas pretekstem i inspiracją do stworzenia prostych, zabawnych sytuacji międzyludzkich - głównie marzeń i wyobrażeń na temat lepszego, kolorowego zachodniego świata, który nagle stanął przed Polakami otworem.

Jeśli chodzi o miejsce akcji - wszystko dzieje się w ciasnym, postkomunistycznym, kiczowatym mieszkanku. Analogicznie do "Tanga" Rybczyńskiego - jeden pokój i wielu, niezależnych od siebie, mijających się lokatorów.

Poprzez kabaretową formę twórcy sprawdzą, co składa się na fenomen tej muzyki - czyli ogromna "oglądalność", a jednocześnie kiczowatość. Czy chodzi o aranżacje, styl śpiewania, teksty, rytm itp.?

Dlatego piosenki oddarte zostaną z ich powszechnie znanych wersji, zostawiając jedynie pierwotny tekst i melodie.

Mimo dekady ciszy, muzyka disco polo triumfalnie powraca drugą falą. Miliony Polaków nie wyobrażają sobie bez niej wesela lub dyskoteki. Czy oznacza to, że mamy paskudny, prowincjonalny gust? A może po prostu polski rynek muzyki rozrywkowej nie ma nic do zaoferowania w zamian?

Pytania można mnożyć, stąd pomysł, żeby się z tym twórczo zmierzyć.

Reżyseria: Tomasz Czarnecki
Scenografia i kostiumy: IKA Wojcik
Muzyka: Zbigniew Kosmalski, Krzysztof Wojciechowski, Tomasz Ziętek
Choreografia: Michał Cyran
Chórki: Paulian Grochowska

Zobacz relację z premiery spektaklu.

Recenzja Trojmiasto.pl

Relaks w rytmie disco polo w Teatrze Muzycznym

Gdyby jeszcze kilka dni temu ktoś mi powiedział, że będę świetnie się bawił na koncercie disco polo, spojrzałbym na niego jak na...

Przeczytaj także

  • Przegląd teatralnych premier lutego
    31 stycznia 2013 (22 opinie)

    Teatralny rok rozpoczął się bardzo spokojnie. W styczniu w trójmiejskich teatrach oglądaliśmy niemal wyłącznie wcześniejsze produkcje (jedynie Opera Bałtycka przygotowała "Skrzypce...

Opinie (25) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Co to jest antresola?