78 lat temu pod ostrzałem artyleryjskim Armii Czerwonej ginął w płomieniach hitlerowski Danzig. Kończyła się brunatna era w dziejach miasta, a z nią miasto pamiętające czasy Krzyżaków, polskich królów, Prusaków, Napoleona, patronat Ligi Narodów, wreszcie polskich patriotów ginących w Poczcie Polskiej i Stutthofie. Nowy Gdańsk zaczął powstawać tuż po 28 marca 1945 roku, po tym jak żołnierze Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte podnieśli biało-czerwoną flagę nad Dworem Artusa. Gdańsk wracał w granice Polski, choć nie była to wolna Polska...
Podobne wydarzenia
czwartek, godz. 17:00 - 18:30
29 kwietnia - 2 grudnia 2023, godz. 11:15
Podczas debaty historycy spojrzą na gdański marzec z perspektywy doświadczeń innych regionów kraju nie tylko ziem nowych, ale i Polski centralnej. Zastanowią się czy Gdańsk wyróżniał się od innych wyzwalanych przez Sowietów miast: Lublina, Warszawy, Olsztyna i Wrocławia. Po 78 latach nadal spieramy się o pamięć, pomniki i sowieckie cmentarze. To spór nie tylko historyczny, ale i polityczny. Pytania o to kto tak naprawdę spalił Gdańsk, ilu zginęło cywilów w kościele św. Józefa, nakładają się na pytania natury generalnej: jak radzimy sobie z własną przeszłością i jak ona służy przyszłości?
Udział w debacie wezmą: dr Jan Daniluk, dr Joanna Hytrek-Hryciuk, prof. Grzegorz Motyka oraz prof. Robert Traba. Spotkanie poprowadzi dr Janusz Marszalec.
Wstęp wolny.