Spektakl

Dali - spektakl gościnny

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

ŻAK Scena Teatralna

adres:
Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197
kasy:
58 344-05-73 w. 117
data premiery:
6 czerwca 2011
czas trwania:
1 godz. (bez przerw)
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

4.8 / 5 (77 głosów)

fot. Artur Paluszyński

Niezwykła podróż do świata Salvadora Dali. Pięciu tancerzy, demoniczna mistrzyni ceremonii i dwie szczudlarki - w efekcie powstał spektakl wizyjny, wciągający, pełen bardziej i mniej oczywistych skojarzeń. Niezwykłe, zgrabne i czyste kompozycyjnie dzieło.
DALI
spektakl Sopockiego Teatru Tańca inspirowany twórczością Salvadora Dali

Inspiracją dla artystów Sopockiego Teatru Tańca jest twórczość hiszpańskiego malarza surrealisty SALVADORA DALI, oraz jego osobiste wyznania i spostrzeżenia, które zawarł w "Dzienniku geniusza". W malarstwie założeniem surrealizmu było "wyrażanie wizualne percepcji wewnętrznej". Artyści starali się wykreować obrazy burzące logiczny porządek rzeczywistości. Często były to wizje groteskowe, z pogranicza jawy, snu, fantazji, halucynacji, odsunięte od racjonalizmu. Artyści STT pragną stworzyć interdyscyplinarne, performatywne widowisko, w duchu surrealistycznych myśli czasów Dalego. Powstaną żywe obrazy i układy choreograficzne w oparciu o twórczość malarską genialnego artysty, który w swoich pracach operował przytłumionymi, "wypalonymi słońcem" kolorami, zaskakującymi kształtami i symbolami. Upalna atmosfera, rozpływające się zegary i przynoszący ulgę chłód morskiej wody i cienia staną się punktem wyjścia dla artystów STT.

Motywem przewodnim w przedstawieniu ma być też intrygująca postać muzy mistrza - Helena Diakonova. Gala była dla Mistrza spełnieniem seksualnych marzeń i największym natchnieniem. Jako żona była również jego muzą i modelką, której oddawał niemal mistyczną cześć.
Poświęcił jej wiele dzieł. Na niektórych ze swoich obrazów przedstawiał wizerunki Gali jako Matki Boskiej, albo samej Wielkiej Bogini. Choreografia będzie efektem pracy tancerzy, kompozycją z pogranicza absurdu, groteski, fantazji, wg koncepcji budowania spektaklu teatru tańca współczesnego. Istotnym elementem widowiska obok dramaturgii i kreacji aktorskich będzie scenografia, wizualizacja i kostiumy, w duchu surrealistycznych obrazów mistrza.

Koncept: Jacek Krawczyk
Scenariusz: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk
Choreografia i taniec: Izabela Sokołowska, Katarzyna Antosiak, Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk, Przemysław Wereszczyński
Performance: Alicja Domańska, Monika Bartoszewicz, Iwona Gilarska
Scenografia: Alicja Domańska
Stylizacja i kostiumy: Veronika Fraticelli
Modystka: Dagne Chełkowska
Wizualizacje: Łukasz Boros
Muzyka: Michał Jeziorski (SPIKA), Mariusz Noskowiak
Reżyseria świateł: Bartosz Cybowski, Artur Aponowicz
Stylizacja: Marzena Okoń

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Gminy Sopot, Samorządu Województwa Pomorskiego i Sopockiej Sceny Off de BICZ.
Produkcja: DANCE [SIC!] ASSOCIATION

Recenzja Trojmiasto.pl

Zaczarowany świat Salvadora Dali

Łączenie teatru z malarstwem nie zawsze daje dobry efekt. Można by długo wymieniać spektakle, którym nazwisko znanego malarza pomogło...

Zdjęcia

  Przeczytaj także

  • Trochę kultury! Niełatwo być artystą wideo
   15 marca 2012 (217 opinii)

   - Rynek sztuki w Polsce jest trudny. Młodzi artyści, świetni ludzie z talentem nie mają gdzie pokazywać swoich prac, nie mają jak zaprezentować siebie - mówi Alicja Domańska, malarka,...

  Opinie (11)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

  Regulamin dodawania opinii

  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  Sprawdź się

  W jakiej miejscowości nie ma oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku?