• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy darmowe atrakcje cieszą się zainteresowaniem?

Magda Mielke
30 listopada 2023, godz. 15:00 
Opinie (23)
Oliwskie zoo cieszyło się największym zainteresowaniem spośród wszystkich atrakcji, które w weekend, 4-5 listopada, można było odwiedzić za darmo w ramach akcji podziękowania za wysoką frekwencję wyborczą w Gdańsku. Oliwskie zoo cieszyło się największym zainteresowaniem spośród wszystkich atrakcji, które w weekend, 4-5 listopada, można było odwiedzić za darmo w ramach akcji podziękowania za wysoką frekwencję wyborczą w Gdańsku.

Bezpłatne atrakcje i imprezy potrafią cieszyć się dużym zainteresowaniem, o czym można się było przekonać w weekend darmowego wstępu do instytucji kultury, zorganizowanym w podziękowaniu za wysoką frekwencję wyborczą dla mieszkańców Gdańska. Ale czy zawsze i ze wszystkich darmowych atrakcji tak chętnie korzystamy?

Czy korzystasz z darmowych atrakcji i wolnego wstępu do instytucji kultury?

Jak mawiał Kapitan Bomba z serialu Bartosza Walaszka: "za darmo to uczciwa cena". Pod zapowiadanymi i relacjonowanymi na naszym Portalu wydarzeniami wielokrotnie pojawiają się komentarze, że atrakcja może i fajna, ale bilety zdecydowanie za drogie, więc mimo największych chęci nie będzie można się wybrać.

Jak wszystko w inflacji, tak i koszt wstępu do instytucji kultury czy ceny biletów do kina i teatru w ciągu ostatnich miesięcy zwiększyły się. Nie od dziś wiadomo, że kultura jest zazwyczaj ostatnia w łańcuchu codziennych potrzeb i to z niej w pierwszej kolejności rezygnujemy, próbując oszczędzać.

W naszym Kalendarzu imprez można jednak znaleźć wiele wydarzeń z bezpłatnym wstępem. Część z nich nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem - ich organizatorzy niejednokrotnie zwracają się z prośbą o nagłośnienie wydarzenia, by przyciągnąć więcej chętnych.

Z jednej więc strony narzekamy, że nie możemy uczestniczyć w życiu kulturalnym, bo to za duży wydatek, z drugiej zaś, jeśli mamy możliwość wzięcia udziału w darmowym wydarzeniu, nie robimy tego. Z czego to wynika?

Kultura i rozrywka: na czym oszczędzamy? Kultura i rozrywka: na czym oszczędzamy?
Wiadomo, że wydarzenie wydarzeniu nierówne i część darmowych przedsięwzięć nie wydaje się tak atrakcyjna jak te, za które trzeba zapłacić. Druga sprawa, że to do konkretnych, często bardzo popularnych atrakcji chcielibyśmy mieć tańszy lub bezpłatny dostęp, a nie uczestniczyć w czymkolwiek, byle za darmo.

Szukając oszczędności, w pierwszej kolejności rezygnujemy z rozrywki i kultury.Szukając oszczędności, w pierwszej kolejności rezygnujemy z rozrywki i kultury.

Duże zainteresowanie weekendem darmowych atrakcjiKolejną istotną kwestią jest naturalna skłonność do korzystania z atrakcji, w przypadku których darmowy wstęp zdarza się okazjonalnie. Świetnym przykładem jest akcja, którą władze Gdańska zorganizowały dla mieszkańców w podziękowaniu za wysoką frekwencję w ostatnich wyborach parlamentarnych. W weekend, 4-5 listopada, można było bezpłatnie odwiedzić m.in.: zoo, Europejskie Centrum Solidarności, Hevelianum, obiekty Muzeum Gdańska, Instytut Kultury Miejskiej, Polsat Plus Arenę Gdańsk, Teatr Szekspirowski czy taras widokowy Olivia Star. Mieszkańcy Gdańska (i okolic) licznie korzystali w tych dniach z wymienionych atrakcji.

Największym zainteresowaniem cieszył się Gdański Ogród Zoologiczny. Świadczą o tym nie tylko korki, o których licznie informowali nas czytelnicy, ale też liczby. W samą tylko niedzielę, 5 listopada, zoo odwiedziło ok. 7,9 tys. gości. Rok wcześniej w analogicznym okresie (niedziela, 6 listopada) gości było 1268.


Tak duże zainteresowanie akurat tym miejscem zupełnie nie dziwi. Oliwskie zoo jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Trójmieście, idealnie sprawdzającą się jako pomysł na rozrywkę dla całej rodziny. Dodać do tego należy jeszcze ładną pogodę i oszczędność, jaką dawało wejście za darmo (w przypadku 4-5-osobowej rodziny z dwójką-trójką dzieci bilety do zoo to wydatek 55 zł).

Drugim najpopularniejszym miejscem biorącym udział w akcji okazał się taras widokowy Olivia Star.

- We wspomniany weekend odwiedziło nas blisko 10 tys. osób, tym samym byliśmy drugim najpopularniejszym miejscem biorącym udział w akcji, tuż za oliwskim zoo. Pomimo masy gości atmosfera była serdeczna i rodzinna, a w związku z tak dużym zainteresowaniem w przyszłości rozpatrujemy organizację podobnych akcji - mówi Agata Grochowska, manager Olivia Star Top.
Również Europejskie Centrum Solidarności cieszyło się dużym zainteresowaniem. W dniach 4-5 listopada ECS odwiedziło prawie 5 tys. osób. W analogiczny weekend w roku 2022 zwiedzających było ponad 3 tys. Z kolei wystawy Hevelianum 4-5 listopada łącznie odwiedziło 1371 osób. W kolejny listopadowy weekend, tj. 11-12 listopada, odwiedzających było ponad dwie trzecie mniej, bo 423. Rok wcześniej w listopadowe weekendy Hevelianum odwiedzało dziennie średnio 620 osób.


Dzień wolnego wstępu w muzeachNieco inaczej sprawa ma się z muzeami. Każda rejestrowa placówka muzealna, niezależnie od tego, kto jest jej organizatorem, zobowiązana jest do udzielenia dnia wolnego wstępu. Jeśli posiada oddziały, to wolny wstęp obowiązuje tylko w tych czynnych przez cały rok i posiadających wystawy stałe. Dni wolnego wstępu nie są szeroko reklamowane, ale są popularne wśród zwiedzających.

- Niezależnie od tego, w którym dniu przypada tzw. dzień wolnego wstępu (o tym decyduje samodzielnie dyrektor danej instytucji), to właśnie w te dni instytucje notują najwyższą frekwencję odwiedzin. O popularności tego dnia decyduje wiele czynników. Od czasu pandemii COVID-19 i wojny rosyjsko-ukraińskiej jest to stale rosnąca inflacja, która skutkuje tym, że chętniej decydujemy się na podróż do danego miejsca w terminie, który nie uszczupli znacząco naszego portfela - mówi dr Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska. - W przypadku Muzeum Gdańska, niezależnie od tego, czy mówimy o sezonie wysokim (letnim), czy niskim (jesień-wiosna), z przypadającego w poniedziałek dnia wolnego wstępu w każdym danym tygodniu korzysta średnio 25-30 proc. odwiedzających. W sezonie niskim jest to wielkość rzędu 1,5 tys., a latem sięga nawet ponad 6 tys. osób. Mówimy tu tylko o jednym dniu wolnego wstępu, który obowiązuje w pięciu otwartych przez cały rok oddziałach Muzeum Gdańska (Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Poczty Polskiej, Dom Uphagena).
W dniach 4-5 listopada z prawa do wolnego wstępu w trzech z pięciu oddziałów Muzeum Gdańska skorzystało 8969 osób. Widniejące na zdęciu Muzeum Bursztynu odwiedziło 4735 osób. W dniach 4-5 listopada z prawa do wolnego wstępu w trzech z pięciu oddziałów Muzeum Gdańska skorzystało 8969 osób. Widniejące na zdęciu Muzeum Bursztynu odwiedziło 4735 osób.
Mimo że oddziały Muzeum Gdańska można więc odwiedzić za darmo także w innych terminach, w trakcie akcji podziękowania za wysoką frekwencję wyborczą w Gdańsku zainteresowanie również było większe niż zwykle. W dniach 4-5 listopada z prawa do wolnego wstępu w trzech z pięciu oddziałów Muzeum Gdańska skorzystało 8969 osób (Dom Uphagena - 1794; Dwór Artusa - 2440; Muzeum Bursztynu - 4735). W weekendy października i listopada obecnego roku wszystkie pięć oddziałów odwiedza każdego tygodnia około 1500-2000 osób.

- Udział w tej akcji z wielu względów okazał się, pod względem budowania frekwencji w sezonie niskim, pomysłem dobrym, wpisującym się w cele Muzeum, które stara się zajmować wysoką lokatę wśród najchętniej odwiedzanych tego typu instytucji w Polsce oraz pobić rekord frekwencyjny z 2019 r., kiedy to odwiedziło je ponad 512 tys. osób - dodaje Gierszewski.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (23)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z teatralnych budynków w Trójmieście w "Blaszanym Bębenku" Güntera Grassa nazwany został "młynkiem do kawy"?

 

Najczęściej czytane