• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Co reformować, co konserwować?

Zapraszamy na wykład "Co reformować, co konserwować? Dylematy chrześcijan".

maj 21

wtorek, godz. 10.00

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny
wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Próbujemy odczytać znaczenie momentu dziejów, w którym się znaleźliśmy - pół tysiąclecia po kryzysie i podziale chrześcijaństwa, w epoce gwałtownych przyspieszeń technologicznych, w zjednoczonej Europie, która przeżywa czas próby.

Do oglądu tych kwestii chcemy stosować optykę Ewangelii. Pytamy o rolę Kościołów w gwałtownie zmieniającej się rzeczywistości. Jak poradzić sobie z ekstremizmami antagonizującymi społeczeństwa? Czy istnieje rdzeń wspólnych wartości, do których możemy się odwoływać? Jakie są dzisiaj powinności wyznawców Jezusa z Nazaretu - reformatora, nonkonformisty, założyciela awangardowego ruchu religijnego?

W czasie, gdy zatarły się wyraźne podziały na lewicę i prawicę, liberalizm i konserwatyzm, trudność stanowi nawet sformułowanie pytań, które byłyby jednoznaczne i powszechnie zrozumiałe.
Czy można być konserwatywnym reformatorem?
Co dziś różni katolików i luteranów?
Czy Kościoły powinny opóźniać nieuniknione procesy zmian, czy je wyprzedzać?
Jaka reforma jest obecnie najbardziej potrzebna chrześcijaństwu?
Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas szóstej odsłony DIALOGÓW DOMINIKAŃSKICH w ECS.

GOŚCIE:
dr Jarosław Głodek OP | Filozof i politolog. Absolwent filozofii na Catholic University of America. Był m.in. wiceprezesem Katolickiej Agencji Informacyjnej i dyrektorem Wydawnictwa "W drodze". Wykłada dziennikarstwo w Kolegium Dominikanów w Krakowie. Socjusz (asystent) prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów. Autor książki "Nagie forum. Religia w amerykańskiej przestrzeni publicznej" oraz współautor m.in. "Dominikanie o siedmiu grzechach głównych", "Dominikanie o ośmiu błogosławieństwach".

bp dr hab. Marcin Ryszard Hintz | Teolog. Absolwent teologii ewangelickiej na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Członek prezydium Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Autor wielu artykułów naukowych z zakresu teologii, etyki ewangelickiej i ekumenizmu, m.in. "Kościół - Pluralizm - Europa".

Paweł Huelle | Pisarz, autor scenariuszy filmowych. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Dramaturg w Teatrze Miejskim w Gdyni. Członek Polskiego PEN Clubu. Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu "Polityki", Literackiej Nagrody "Nike". W swoich powieściach analizuje wpływ historii na życie człowieka, odnosi się do XX-wiecznych ideologii, takich jak nazizm i komunizm, rozważa ich rodowód w kontekście kultury europejskiej. Działacz opozycji demokratycznej w PRL.

dr Joanna Koleff-Pracka | Teolożka. Absolwentka pedagogiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i teologii na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu mediacji i alternatywnych metod rozwiązywania problemów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykładowczyni akademicka. Wicedyrektorka Prywatnej Szkoły Podstawowej im. M. Reja w Krakowie. Członkini zespołu ds. mediacji w Kościele Ewangielicko-Augsburgskim. Publikowała w "Tygodniu Powszechnym" i "Znaku".

wstęp | wolny + REZERWACJA 
 

Informacja o biletach

REZERWACJA → ww.ecs.gda.pl

Opinie

Sprawdź się

Mikołaj Trzaska, muzyk jazzowy pochodzący z Gdańska, od kilku lat komponuje muzykę filmową dla: