stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Carmen - Opera na Targu Węglowym (7 opinii)

29 czerwca Instytut Kultury Miejskiej już po raz czwarty zaprasza na pokaz opery w przestrzeni publicznej. W tym roku internauci wybierali na portalu trojmiasto.pl dzieło, które chcą usłyszeć. W głosowaniu zwyciężyła "Carmen" w realizacji słynnej The Metropolitan Opera.

Relacja z imprezy

Opera dostępna dla każdego

Opera na Targu Węglowym co roku przyciąga tłumy. Ogólnodostępne, plenerowe wydarzenie odczarowuje oficjalny klimat opery i zyskuje wciąż nowych słuchaczy. Przechodząc w sobotni wieczór przez Targ Węglowy warto stanąć na chwilę i przysłuchać się dźwiękom opery Bizeta z komentarzem Anny Fabrello, solistki Opery Bałtyckiej (sopran) i Jerzego Snakowskiego. Dla słuchaczy zostaną przygotowane ławki, ale jeśli chce się mieć pewne miejsce siedzące, warto je przynieść ze sobą.

Internauci mają głos

Tegoroczne dzieło zostało wybrane w nietypowy sposób. Instytut Kultury Miejskiej włączył publiczność w proces wyboru opery. O preselekcję został poproszony ekspert, współpracujący z IKM od początku - "mistrza ceremonii" Jerzy Snakowski. Jednak to do publiczności należał ostateczny wybór. Bardzo trudny bo każda z propozycji to i wielka opera i niezwykła inscenizacja z udziałem największych światowych gwiazd operowych - "Carmen", "Turandot", "Semele", "Don Pasuale" i "Cyganeria". W głosowaniu oddano 556 głosów. Wśród zaproponowanych przez Instytut Kultury Miejskiej tytułów, znalazły się: "Cyganeria", "Turandot", "Semele", "Don Pasquale" oraz zwycięska "Carmen".

Od Viva Europa do "Viva Gdańsk"

Pierwsze dwie edycje Opery na Targu Węglowym realizowane były w ramach dużego, europejskiego projektu Viva Europa i były to transmisje na żywo oper wystawianych w Walencji. W ubiegłym roku, choć zawieszony został projekt europejski, IKM zdecydował się kontynuować pokaz opery i wybrał inscenizację La Traviaty Verdiego ze wspaniałymi kreacjami Anny Netrebko i Rolando Villazona.

Jerzy Snakowski o "Carmen":

Czy można jeszcze coś nowego wykrzesać z "Carmen"? Okazuje się, że tak! W najnowszej inscenizacji tej opery w Metropolitan Opera najbardziej medialny współczesny mezzosopran, Łotyszka Elina Garancia tworzy mistrzowski duet z sycylijczykiem - Robertem Alagną. Aż iskrzy między nimi! Finałowy duet zrywających ze sobą kochanków trzyma w napięciu nie mniej niż corrida. Garancia i Alagna to nie tylko świetni śpiewacy, ale i aktorzy dysponującymi współczesnymi środkami wyrazu - bez operowych póz, grymasów i nadwagi. Teddy Tahu Rhodes do partii Torreadora został dobrany nie tylko z powodu głosu, ale też ze względu na aparycję. Reżyser nie wywraca tej klasycznej opery do góry nogami, ale dba o budowanie napięcia. To samo odnosi się do dyrygenta. Nawet najbardziej ograne fragmenty - uwertura, Habanera czy aria Torreadora brzmią odkrywczo. Aż dziw, ile możliwości ukrywa ta partytura! Dla tych, którzy lubią świeżą klasykę.

Bizet, "Carmen", opera w 4 aktach; spektakl Metropolitan Opera, 2010; kierownictwo muzyczne: Yannic Nézet-Séguin, reżyseria, w głównych partiach: Carmen - Elina Garanca, Jose - Roberto Alagna, Micaela - Barbara Frittoli, Escamillo - Teddy Tahu Rhodes; czas trwania: 2h 45'

Zapraszamy na Targ Węglowy w sobotę, 29 czerwca o godz. 20:00!

Patroni medialni:
Dziennik Bałtycki
Radio Gdańsk
Trójmiasto.pl

Organizatorzy:
Instytut Kultury Miejskiej
Miasto Gdańsk

Tosca na Targu Węglowym 2011

Przeczytaj także

Opinie (7) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W ilu językach można wysłuchac opowieści o historii Katowni, siedzibie Muzeum Bursztynu w Gdańsku?